Виставка колекційних раритетів у Миколаєві

Людмила СТАРОВОЙТ,
доцент кафедри української літератури і методики навчання Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського

Спадщина Шевченка цікавила миколаївців віддавна. Початок цьому поклав М. М. Аркас, створивши першу оперу за шевченківським сюжетом “Катерина”, яка й сьогодні не втратила популярності. Його традицію продовжили письменники С. Черкасенко, Дніпрова Чайка, П. Ходченко, С. Крижанівський, О. Полішкаров, О. Різниченко, М. Вінграновський, Б. Мозолевський, В. Колодій, В. Бойченко, Л. Чижова, Д. Кремінь. Миколаївська образотворча шевченкіана представлена іменами А. Ждахи, М. Божія, Г. Довженка, О. Данченка, М. Озерного, А. Антонюка.
Вагоме слово про творчість Шевченка сказали й науковці Миколаївщини. Це дослідження І. Миронця, Ю. Бойка-Блохина, І. Борщака, П. Шестопала, І. Луценка, О. Кухаря-Онишка, М. Майстренко, І. Даниленко.
Є у нашому місті науковець із Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, кандидат медичних наук, голова Миколаївської “Просвіти” І. Марцінковський, для якого вивчення спадщини Шевченка стало справою всього життя. Він захистив кандидатську дисертацію, в якій вивчив стан здоров’я Т. Г. Шевченка, є автором багатьох десятків статей у періодиці, присвячених проблемі “Шевченко і Миколаївщина”. Саме він виступив ініціатором створення шевченківського енциклопедичного словника Миколаївщини, доклав чимало зусиль, щоб підготувати його до друку.
А ще І. Марцінковський зібрав унікальну колекцію “Кобзарів” Шевченка, від видань ІІ половини ХІХ століття до сьогодні, монет, медалей (жетонів) із зображенням та іменем поета. Ця колекція була презентована на виставці 6 березня 2013 року в Миколаївському обласному краєзнавчому музеї за сприяння старшого наукового співробітника музею, активної дослідниці творчості зв’язків Шевченка з Миколаївщиною І. Александренко.
Учителі-словесники, студенти факультету філології та журналістики Миколаївського національного університету імені В. Сухомлинського, інституту філології Чорноморського університету імені П. Могили, викладачі літературознавчих кафедр цих закладів І. Родіонова, Л. Старовойт, І. Береза, В. Руссова мали можливість ознайомитися з раритетними експонатами. Найбільший інтерес у відвідувачів викликали примірники журналів “Основа” 1862 року та “Киевская старина” за 1899 рік, “Кобзар” у перекладі російською мовою 1876 року, виданий М. В. Гербелем. Особливу увагу привернув “Кобзар”, виданий у С.-Петербурзі 1907 року за редакцією В. Доманицького. Цікавий він не лише тим, що є першим повним виданням поезій Шевченка, а й тим, що має автограф відомого науковця, члена української Центральної Ради В. Біднова, який кілька років працював у Миколаєві (1896—1898).
І. Марцінковський розповів присутнім, що спонукало його до формування колекції, якими шляхами вона поповнюється. Про кожен з експонатів, який зацікавив студентів, вони одержали вичерпну інформацію. Виставка суттєво доповнила знання студентів-філологів про видання спадщини Т. Шевченка.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment