Мова в контексті незалежності

О. ТЮТЮННИК,
м. Жашків Черкаської обл.

Жашківський історичний музей у співпраці з Жашківською спілкою “Мистецька толока” провели конференцію для вчителів української мови та літератури шкіл району на тему: “Українська мова в контексті історичного поступу в утвердженні незалежності України”.
Директор Жашківського історичного музею О. Й. Тютюнник виголосив доповідь “Історичний шлях становлення української мови на теренах України”. Головний спеціаліст Жашківського відділу юстиції В. П. Зінорук та В. О. Кравчук проаналізували закон Ка-Ка “Про засади державної мовної політики”. Керівник художньої студії при Жашківському БДЮТ Т. В. Крамаренко розкрив тему функціонування української мови у світовому мовному середо­вищі. Учитель української мови Т. М. Вініцька дослідила питання Літературна мова і суржик”.
Виступили поети, піснярі та художні колективи Жашківщини.
Учасники конференції ухвалили звернення на захист рідної мови до Президента України і голови Верховної Ради, у якому висловили глибоке занепокоєння тривожним станом української мови: не виконується ст. 10 Конституції України, де зазначено, що єдиною державною мовою в Україні є українська; ухвалений парламентом Закон України “Про засади державної мовної політики” посилив стурбованість за розвиток і захист нашої мови, бо носить провокаційний характер, створює суспільну напругу та штучне протистояння між різними мовними групами.
Учасники зібрання не можуть сприймати положення згаданого закону в сфері навчання та виховання, в питанні вибору мови навчання за заявами батьків та учнів (студентів). Із практики знають, наскільки загрозливими й некерованими можуть бути збурені процеси. Украй жалюгідне фінансування освіти спричинить рух шляхом найменшого опору у виборі мови, і ми повернемося до ситуації часів СРСР.
У суверенній державі недопустима вражаюча диспропорція використання державної мови та мови нацменшин (а по суті — російської), що фактично накрив наш ефірний простір і простір друкованих видань. Така ситуація — загроза суверенітету та незалежності держави.
Задекларовані положення про статус української мови повинні мати гарантовані державою механізми реалізації в усіх сферах суспільного життя, достатнє фінансове забезпечення. Держава повинна вжити всіх заходів для вироблення дієвих засобів захисту від актів зовнішньої мовно-культурної експансії та публічної дискредитації української мови.
Сьогодні Україні як ніколи потрібні єдність і порозуміння, дух патріотизму, мудра об’єднуюча політика, здатна мобілізувати націю на вирішення найскладніших проблем сьогодення.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment