Шумлять недремні ясени…

Аспірантка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Світлана Телешман опублікувала книгу “Пісня Михайла Ткача” (Чернівці, “Букрек”, 2012).

Микола МАЧКІВСЬКИЙ,
член НСПУ,
м. Хмельницький

Книжка невелика за обсягом, але вагома за змістом, літературними якостями. Зроблено детальний аналіз доробку поета, з’ясовано, яка його роль у сучасному літературному процесі, наскільки багатшою стала культура України завдяки його пісням.
Пісні уславили Михайла Ткача найбільше. Та не менш плідно і добротно працював він як прозаїк, критик, перекладач, кіносценарист. За сценарій документального фільму “Радянська Україна” удостоївся Державної премії ім. Т. Г. Шевченка. Отож творча спадщина відомого буковинця різножанрова, а головне — талановита, самобутня, належить перу справжнього майстра, робить висновок авторка дослідження. Власне, хто читає літературні портрети? Викладачі словесності, учні, студенти… Інші категорії читачів ними не цікавляться.
Книжка Світлани Телешман “Пісня Михайла Ткача” — також літературний портрет. Але такий, що зацікавить кожного, хто любить пісенне слово. У цьому ґрунтовному дослідженні не лише аналіз поетового доробку. Авторка подає колоритні картини, епізоди життя свого земляка, в яких — дух Карпат.
Крок у крок ступає Світлана Телешман за героєм своєї оповіді, зупиняється на тих моментах, коли поет переживав найвищі свої злети. Бог послав йому чудових співавторів — композиторів. Особливо плідною була співпраця з Олександром Білашем.
Ось як народилася пісня “Ясени”.       О. Білаш написав музику і запропонував Михайлу Миколайовичу створити текст. Поет, звісно, погодився, одначе сказав, що потрібен час, настрій, певні умови. Але композитор не міг чекати. Замкнув Михайла Ткача у своєму кабінеті і наказав:
— Пиши негайно. Поки не напишеш — не випущу…
Через кілька годин народилися “Ясени”. Пісня схвилювала всю Україну, облетіла планету…
Світлана Телешман аналізує ранній доробок буковинця (збірки віршів “Йдемо на верховини”, “На перевалі”, “Житній вінок”) і виокремлює з цих творів перший пісенний шедевр — знамениту “Марічку”.
Як вона створювалася, у чому секрет успіху? Для поезії Михайла Ткача близька народна пісенна стихія, вплив фольклорних джерел. Тому й написав вірша дивовижно просто, мелодійно, з досконалою формою:
В’ється, наче змійка,
Неспокійна річка.
Тулиться близенько
До підніжжя гір.
А на тому боці —
Там живе Марічка
В хаті, що сховалась
У зелений бір.
Не дивно, що композитори не обминули цього чудового тексту. Найліпше мелодія вдалася Степану Сабадашу.
Світлана Телешман порівнює “Марічку” з іншими ранніми віршами поета, показує, чим вони різняться, як наполегливо торує він власну стежину в літературі.
Читати ці роздуми цікаво: вони переконливі, виважені, тим паче, що й саме ім’я Михайла Ткача прихиляє до його доробку, кличе у чарівний мелодійний світ. Так і спливають у пам’яті ті чи ті поетові пісенні рядки:
Глянь, моя дитино,
Через Україну,
Через нашу хату
Вже качки летять…
Ота мелодія мовби чується між рядками книжки чернівецької аспірантки. Авторка слушно наголошує, що ця пісенна сила — від оригінальності поетичної палітри земляка. Це не просто віршовані тексти. Це — поезія, що глибоко вросла в ґрунт народного життя. Тож і ліричні вірші, і поеми, і пісні, тобто кожна Ткачева книжка (“На смерекових вітрах”, “Повернення”, “Поворот землі”, “Зазим’є”, “Струна” та інші) належать до тих творів, які люди беруть до рук із благоговійним трепетом у душі. І ця любов, це визнання прийшли не самі собою — у невсипущій праці проминуло творче життя Михайла Ткача. Цілком заслужено йому дали звання народного артиста України, заслуженого діяча мистецтв.
Книжка “Пісня Михайла Ткача” має переднє слово поета Віталія Колодія і післямову письменника, професора Богдана Мельничука. Обидва Світланині наставники високо оцінюють її дослідження і характеризують головного героя її оповіді, діляться короткими спогадами про нього. А чудові кольорові ілюстрації, прекрасний друк роблять це видання справжнім витвором поліграфічного мистецтва.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment