Злочин проти жертв Голодомору

У вівторок 2 квітня Верховна Рада не проголосувала за включення до порядку денного 2 сесії ВР VII скликання проекту постанови “Про 80-ті роковини Голодомору в Україні та вшанування пам’яті жертв геноциду української нації”. Регіонали й комуністи провалили постанову про вшанування 80-х роковин Голодомору: “за” проголосувало 210 із 422 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі. Ось результати голосування: пропозицію підтримали 26 депутатів-регіоналів, “Батьківщина” — 89, “УДАР” — 39, “Свобода” — 36, та 20 позафракційних. КПУ не дала жодного голосу!

Після того, як рішення не було ухвалено, депутати від опозиції встали біля своїх робочих місць і почали скандувати: “Фашисти!” Потім оголосили хвилину мовчання за жертвами Голодомору. Усі депутати, окрім комуністів, вшанували жертв стоячи. Після цього голова Верховної Ради поставив на переголосування пропозицію про внесення цього проекту постанови до порядку денного ВР. Але рішення знову не ухвалили: “за” проголосувало 215 депутатів із 422, зареєстрованих у сесійній залі. Як уже повідомлялося, відповідний проект постанови “Про 80ті роковини Голодомору в Україні та вшанування пам’яті жертв геноциду української нації” зареєстрували у Верховній Раді лідери опозиційних фракцій О. Тягнибок, А. Яценюк, В. Кличко та ще два депутати. У пояснювальній записці до проекту постанови зазначено:
“2013 року виповнюється 80 років із часу вчинення геноциду проти українського народу — Голодомору 1932—1933 років. Це безпрецедентний злочин у світовій історії, бо штучний голод був спрямований не лише на фізичне знищення українців: комуністичний режим прагнув знищити саме українство, позбавити українську націю її волелюбного духу, її ідентичності, зламати їй хребет, поставити знесилених голодом, страхом і відчаєм українців на коліна, викорінити навіть думки про свободу та власну державу.
За висновками Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАНУ, в Україні внаслідок Голодомору загинуло понад   3 млн 940 тис. осіб.
Україна пройшла тривалий шлях відновлення національної пам’яті про трагедію 1932—1933 років. І Закон України “Про Голодомор 1932—1933 років в Україні” став підсумком багаторічної дослідницької діяльності авторитетних українських і закордонних учених. Оцінки Голодомору 1932—1933 років в Україні як геноциду ґрунтуються на великому масиві наукових досліджень, сотнях тисяч архівних документів і спогадів тих, хто вижив під час Голодомору.
З іншого боку, варто наголосити, що класифікація українського Голодомору як злочину геноциду, що спирається на ґрунтовну фактологічну базу, аж ніяк не є запереченням злочинного характеру дій комуністичної влади, що спричинили масову загибель селян інших національностей на території РСФСР та інших республік СРСР.
Нині перед усім українським суспільством стоїть завдання глибокого осмислення причин, характеру, масштабів трагедії, гідного вшанування пам’яті про мільйони наших співвітчизників. Лише така позиція — позиція пам’яті і вшанування жертв — гарантує неможливість повторення подібних трагедій у майбутньому.
За соціологічними дослідженнями, які, зокрема, проводить соціологічна група “Рейтинг”, близько 60 % громадян України вважають Голодомор 1932—1933 років геноцидом. Тож пам’ять про цю трагедію є важливим чинником консолідації суспільства.
Проте в останні роки увага державних органів до відновлення національної пам’яті та вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932—1933 років зменшилася. Більше того, мають місце спроби, провокативні за своєю суттю, заперечити Голодомор і виправдати його організаторів.
Тому актуальним є забезпечення гідного вшанування пам’яті жертв Голодомору у 80ті роковини трагедії, що і визначає необхідність ухвалення цієї постанови.
Метою проекту постанови є забезпечення належних організаційноправових умов для вшанування на державному рівні пам’яті жертв Голодомору 1932—1933 років у 80ті роковини трагедії.
Проект постанови передбачає оголосити 2013 рік Роком пам’яті жертв Голодомору, провести в листопаді 2013 року парламентські слухання щодо злочинів тоталітаризму в Україні. Також проектом передбачено рекомендувати Кабінету Міністрів України, центральним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування провести заходи з ушанування пам’яті жертв Голодомору 1932—1933 років в Україні. Зокрема передбачено рекомендувати Кабінету Міністрів України розробити і затвердити план заходів у зв’язку із 80ми роковинами Голодомору 1932—1933 років в Україні, а також розробити загальнодержавну програму з дослідження Голодомору та увічнення пам’яті його жертв. Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України передбачено рекомендувати провести в навчальних закладах Уроки пам’яті, інші тематичні заходи, Міністерству закордонних справ — продовжити роботу щодо міжнародного визнання Голодомору геноцидом українського народу, Державному комітету телебачення та радіомовлення України — забезпечити висвітлення у ЗМІ заходів, присвячених цим роковинам, організувати тематичні радіо та телепередачі. Органам місцевого самоврядування передбачено рекомендувати вирішити питання щодо демонтажу пам’ятників і перейменування топографічних назв, пов’язаних з особами, причетними до організації голодоморів і масових політичних репресій в Україні”.
Вл. інф.

 

Related posts

Leave a Comment