Чим годувати дітей?

“Наш організм — це те, що ми їмо” — така заповідь давньої китайської медицини. А що ж ми їмо? Що їдять наші діти? Говорити на цю тему необхідно. Щоб і діти, і їхні батьки знали і розуміли — харчуватися треба тим, що дає нам природа. А відтак і берегти її. У Києві стартувала нова просвітницька програма для дітей столиці, яку започаткували Департамент освіти і науки Київської міської державної адміністрації та ТОВ “ХіПП Україна”, складова великої міжнародної харчової компанії з виробництва екологічно чистих продуктів для дітей.

Петро АНТОНЕНКО

В Україні набуває дедалі більшого поширення органічне землеробство — повна відмова від мінеральних добрив, збагачення ґрунту — лише натуральними добривами (зелена маса, гній, компости). Це насіння для сівби без будьякої хімічної обробки, дезінфекції. Це заборона використання будьяких хімічних речовин, отрутохімікатів при обробці культур — боротьба з бур’янами ведеться переважно вручну, лише іноді застосовується механічна обробка і без хімії. Без неї борються зі шкідниками рослин, навіть із колорадським жуком, причому досить успішно. Те саме у тваринництві. Лише органічний корм, без будьяких домішок, для лікування тварин — лише гомеопатичні препарати. Тварини — на пасовищах, а не у стійлах, птиця — у великих вольєрах, а не в клітках у приміщеннях. Звісно, таке виробництво вимагає більше клопотів і затрат. Але натомість маємо чисті природні продукти.
Усе це і повинна донести до дітей і їхніх батьків екологічна програма “Екосім’я від А до Я”. Її презентація відбулася у столичній агенції Укрінформ (ведучий — координатор просвітницьких медіальних програм Максим Рильський, онук нашого класика).
Програма стартує для вихованців дитячих садків. Водночас це й екологічне просвітництво для батьків. Під час пілотного проекту, що починається у десяти дитсадках столиці, за сприяння організаторів програми створять екологічні куточки, де діти побачать, як ростуть рослини, доглядатимуть за ними. Відбудуться екологічні вистави. Оголошено конкурс на краще екологічне просвітництво для дитсадків міста. Для батьків у соціальній мережі відкрито екологічний університет, де вони знайдуть багато корисної інформації з екології, здорового харчування. Для родин також оголошено конкурс. Переможець отримає в подарунок велосипед як заохочення користуватися цим екологічним транспортом.
Найголовніше, що екологічне просвітництво буде максимально наближеним до наших життєвих реалій. Тобто батькам і дітям варто знати про життя, екологічні проблеми свого міста, вулиці, двору, і саме тут дбати про чисте довкілля.
Наскільки важливими є проблеми здоров’я дітей, їхнього правильного харчування, збереження довкілля, засвідчили виступи учасників круглого столу. Ось деякі з них.
Наталія Пустовіт, старший науковий співробітник Інституту проблеми виховання НАПН України:
— Інколи батьки не знають, як пояснити дітям, чому не можна руйнувати мурашники, як називається та чи та пташка. А як можна любити те, чого не знаєш? Важливо також, що в цьому проекті ми не лише розповідатимемо, а й працюватимемо разом із батьками і дітьми.
Ольга Качалова, кандидат медичних наук, доцент кафедри педіатрії Національного медичного університету ім. О. Богомольця:
— Почати варто з освіти батьків. За даним ВОЗ, здоров’я дитини лише на 10 % залежить від медичної допомоги, на 20 % — це гени, ще 20 % припадає на спосіб життя і 50 % залежить від їжі. Здоровий спосіб життя складається з багатьох чинників, але дуже важливе значення має перебування дитини на свіжому повітрі. Серйозною проблемою став вплив на дітей комп’ютерів, мобільних телефонів та іншої електроніки. Натомість харчування дітей у нас часто ведеться за “залишковим принципом”. Батьки більше уваги приділяють модним візочкам, модним курточкам. Дедалі більше нас, медиків, турбує екопатологія, тобто хвороби дітей, пов’язані з довкіллям.
Наша кафедра провела обстеження стану здоров’я школярів Києва. Відповідаючи на запитання анкети, 80 % дітей заявили, що задоволені своїм харчуванням. Значно менше було задоволених умовами навчання, оточенням. Насправді ж, і це особливо тривожить, діти просто звикли до такого харчування. Але медики жахнулися, коли з’ясувалося, як вони харчуються. Третина з них уранці зовсім не снідає. 40 % дітей віддають перевагу швидкій їжі —піці, бутербродам, 30 % дітей не вживають гарячої їжі. Наші діти скоро розучаться їсти український борщ. Третина дітей не вживають риби, понад 20 % обходяться навіть без овочів.
Результат — здоровими є лише 7 % випускників шкіл. Кожний третій школяр має захворювання лорорганів, нервової системи, кожен четвертий схильний до алергії. Треба негайно переглянути підходи до харчування дітей. Тому такі просвітницькі програми вкрай важливі.
Олег Жуковський, фермер, голова наглядової ради ПРАТ “Етнопродукт” (Городнянський район, Чернігівщина):
— Коли у моїй родині після двох синів народилася донька, я задумався над тим,  як і чим годуватиму свою маленьку та й старших дітей. Тому вирішив опанувати органічне аграрне виробництво. Інвестував у тваринництво, яке тут, у віддаленому районі Полісся, багатому на пасовища, розвивається давно. Почали виробляти корми для худоби без пестицидів, міндобрив, худобу вирощувати без жодних антибіотиків, гормонів росту, комбікорму. Український сертифікаційний орган “Органік Стандарт” видав нам міжнародний сертифікат про те, що у нас на полях лише органічне землеробство, наша молочна і м’ясна продукція винятково органічна. Але я зрозумів, що органічне молоко і м’ясо переробників не цікавить. І ми змушені доінвестовувати кошти у власну переробку сировини й випуск своєї продукції. Нині випускаємо органічні, екологічно чисті молоко, сметану, кефір, яловичину. Скоро на полицях наших власних магазинів з’явиться перша в Україні органічна ковбаса. Міжнародний сертифікаційний значок на наших продуктах знає весь світ і довіряє йому, він відомий від Америки до Австралії, у Євросоюзі. Проблема — відсутність в Україні відповідного закону про органічну продукцію, чого давно добиваємося. І того, щоб наша продукція була в школах і дитсадках.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment