Держава і державна мова

Олександр ШТАНЬ,
м. Чернігів,
член ВУТ“Просвіта”
Т. Шевченка

“Ми — українці!
Це — наша земля!”
В’ячеслав Чорновіл

Деякі політичні сили порушують питання про надання російській мові статусу офіційної у регіонах компактного проживання етнічних росіян в Україні або навіть другої державної.
Для підведення правової основи під цей намір використовуються посилання на європейське законодавство, приклади двомовності в деяких країнах Європи, Канаді.
Придивімося пильніше до мовної ситуації в деяких державах.
У Швейцарії існує чотири рівноправні державні мови. Це стало можливо й законно тому, що конфедеративну державу Швейцарію створили групи від чотирьох народностей, разом із їхніми власними мовами і територіями.
Відомо, що більшість країн світу мають багатонаціональне населення.
Серед них є такі, як США, Канада, Австралія, де корінні етноси (індіанці Америки, бушмени Австралії) не відіграють вирішальної ролі в житті своєї країни, а панівне становище у представників інших націй, які прибули з інших земель. Питання про державну мову в таких країнах вирішується відповідно до мовної належності більшості населення, шляхом голосування, а іноді й колотнечі.
Інші поліетнічні народи, а таких більшість у світі, мають корінну, титульну націю, яка одвічно живе на своїй території, має свою мову, вікові культурні традиції.
У таких країнах, до яких входить і Україна, питання про державну мову не може вирішуватися залежно від мовних уподобань тих, хто прибув для постійного чи тимчасового перебування з інших країн. Тут лише мова корінного етносу має неспростовне право бути державною. Ні про яку двомовність у цьому випадку не може бути й мови.
У Російській Федерації присутні національні утворення, які мають свої мови і мешкають на власних, що одвічно належали їм, територіях. Тому в таких територіально-національних утвореннях функціонують як офіційні їхні рідні мови. Але, звернімо увагу, державною в Російській Федерації є лише одна — російська мова!
Ті громадяни України, які мають російське етнічне походження, не мають в Україні своєї власної, етнічно належної їм території, тому російська мова не може претендувати тут ні на статус другої державної, ні офіційної в регіонах компактного проживання етнічних росіян на території держави Україна. Російський етнос уже має і територію, і державу, де неподільно панує їхня власна — російська мова. І не зовсім толерантно влаштовувати Росію на території іншої держави, якщо там облаштувалася певна кількість етнічних росіян… Недобре “ходити зі своїм статутом у чужий монастир”.
Національні меншини в Україні мають право на використання і вільний розвиток своїх рідних  або будь-яких інших мов у вільному спілкуванні між людьми, літературі, мистецтві, навчанні у недільних школах, але обов’язково позадержавною освітою, офіційним діловодством, судочинством, мовою у війську, офіційними висловлюваннями у державних органах, установах, закладах.
Деякі народні депутати України висловлюються під час пленарних засідань ВР України російською мовою — “з поваги до їхнього російськомовного електорату”. Тоді обранець від румунськомовної, наприклад, общини, що компактно проживає на території України, може висловлюватись у Верховній Раді України румунською мовою… Депутат від татарського народу — татарською… — і держава УКРАЇНА розчиниться, зникне через занепад державної мови корінного етносу.
Такі народні депутати не хочуть зрозуміти, що, висловлюючись у Верховній Раді України російською мовою з поваги до свого електорату, вони  не поважають інших виборців, розривають країну, порушують закони України, Конституцію, принижують гідність корінної нації.
І якщо “можна” ввести в Україні російську мову як другу державну (з поваги до російськомовної частини електорату), то тоді “можна” прийняти і російський державний прапор, гімн, герб…
Один із народних депутатів України на засіданні ВР повідомив, що українськомовні класи в московській загальноосвітній школі не заповнені учнями, бо українці, котрі постійно мешкають у Росії, не бажають віддавати своїх дітей в українськомовні класи… І мудро чинять! Навіщо українцеві в Росії академічна, базова українськомовна освіта?! Як він впишеться з нею у російськомовний соціум Росії? То чому ж частина етнічних росіян в Україні так настирливо вимагають російськомовної державної освіти в Україні?! Вони прагнуть витіснити з ужитку українську мову в Україні і тим знищити саму українську націю!.. Бо без мови не існує нації — це розуміють усі…
Не націоналісти використовують мовне питання для загострення протистояння між регіо­нами України. Якраз група антиукраїнськи налаштованих політичних сил де-факто нахабно, цинічно, по-завойовницьки не визнають Україну як суверенну державу, де є автохтонна нація, що одвіку проживає на своїй території, має власну давню мову, культуру і переважає за кількістю інших мешканців країни. Це ображає свідомих українців (на жаль, їх мало, інакше така ситуація з мовою не виникла б) і вони енергійно протестують, подаючи приклад іншим, як потрібно жити у честі.
Усім має бути зрозуміло, що в етнічних українців, окрім України, немає іншої землі, іншої країни, де може безроздільно панувати їхня єдина, Богом  дана українська мова. Цього “не розуміють” лише ті, хто принципово, брутально, агресивно не визнає існування самої СУВЕРЕННОЇ УКРАЇНИ.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment