Маршрутка

Ігор САЄНКО,
м. Луганськ

Протягом останніх років до нашої мови увійшло слово “маршрутка”. Коли звертаєшся до пересічної людини із запитанням, а що ж воно означає, чуєш відповідь: “маршрутне таксі”. У Законі України “Про автомобільний транспорт” є стаття 1. Визначення основних термінів. Серед них є “автобус — транспортний засіб, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння більше ніж дев’ять з місцем водія включно”. Згадується також і “таксі — легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку”. Маршрутки чи маршрутного таксі серед основних термінів немає. Але в цій же статті зазначено, що автобус може працювати у трьох режимах руху: звичайному, експресному або в режимі маршрутного таксі. “Перевезення пасажирів у звичайному режимі руху — перевезення пасажирів автобусами на маршруті загального користування з дотриманням усіх зупинок, передбачених розкладом руху. Перевезення пасажирів в експресному режимі руху — перевезення пасажирів автобусами на маршруті загального користування, на якому є звичайний режим руху, з дотриманням зупинок, кількість яких за розкладом руху не перевищує 25 % кількості зупинок при звичайному режимі руху. Перевезення пасажирів у режимі маршрутного таксі — перевезення пасажирів на міському чи приміському автобусному маршруті загального користування за розкладом руху, в якому визначається час відправлення автобусів з початкового та кінцевого пунктів маршруту з висадкою і посадкою пасажирів чи громадян на їхню вимогу на шляху прямування автобуса в місцях, де це не заборонено правилами дорожнього руху”.
У “Правилах надання послуг пасажирського автомобільного транспорту”, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України читаємо наступне: “Місця зупинки автобуса, який здійснює перевезення у звичайному режимі руху на міському маршруті, встановлюються на відстані 400—600 метрів одна від одної у межах розташування багатоповерхової забудови і на відстані 600—800 метрів — у межах розташування одно- та двоповерхової забудови. Посадка та висадка пасажирів з автобуса, що здійснює перевезення в експресному режимі руху, проводиться на зупинках громадського транспорту. Місцями зупинки автобуса, який здійснює перевезення у режимі маршрутного таксі, визначаються кінцеві пункти маршруту. Посадка та висадка пасажирів з автобуса проводиться на їхню вимогу у місцях зупинки громадського транспорту, а також в інших місцях з обов’язковим дотриманням Правил дорожнього руху. У разі здійснення міських та приміських перевезень на передньому трафареті — номер маршруту і найменування початкового та кінцевого пунктів; на боковому трафареті — найменування основних, де здійснюються проміжні зупинки; на задньому трафареті — номер маршруту; у разі здійснення перевезень в експресному режимі руху та в режимі маршрутного таксі на передньому і боковому трафаретах над номером маршруту та найменуванням пунктів, де здійснюються зупинки, — напис відповідно червоною фарбою “Експрес”, чорною — “Маршрутне таксі”.
Плата за проїзд в автобусі, що перевозить пасажирів у звичайному режимі руху, найменша. В автобусі, який перевозить пасажирів в експресному режимі руху, оплата проїзду дорожча. І найбільшою вона є в автобусах, які здійснюють перевезення пасажирів у режимі маршрутного таксі.
Проте водії “Маршрутних таксі” роблять посадку та висадку пасажирів лише в місцях зупинки громадського транспорту, посилаючись на статтю 121-2
“Кодексу України про адміністративні правопорушення”, яка начебто забороняє їм це робити в інших місцях маршруту. Читаємо цю статтю: “Порушення водіями транспортних засобів, що працюють у режимі маршрутних таксі, правил зупинки під час здійснення посадки (висадки) пасажирів тягне за собою накладення штрафу від п’ятнадцяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”. Отже, жодних заборон там немає. Просто восени 2008 року підвищено штрафи за порушення Правил дорожнього руху водіями “Маршрутних таксі”.
Аби брати з людей найвищу плату за проїзд в автобусі, треба не лише почепити на нього трафарет з написом чорною фарбою — “Маршрутне таксі”, а ще й перевозити пасажирів у цьому режимі. Люди платять гроші не за трафарет, а за режим перевезення. Якщо цей режим звичайний — відповідною має бути і плата за проїзд у такому автобусі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment