Від громадських організацій — до громадянського суспільства

dsc_7115В інформаційному агентстві УНІАН відбулася прес-конференція членів Координаційної ради Форуму. В ній узяли участь голова Товариства “Просвіта” Павло Мовчан, голова Народного руху України Василь Куйбіда, заступник голови Української народної партії Іван Заєць і доктор юридичних наук, професор Володимир Василенко. Тему продиктувала сама ситуація: “Нові виклики українській державності та демократії”.

Микола ЦИМБАЛЮК

Співголова Координаційної ради, голова Товариства “Просвіта” Павло Мовчан, відкриваючи зустріч із журналістами, одразу звернув увагу присутніх на те, як стрімко змінюється політичний ландшафт в Україні, як змінюються сюжети подій. “Те, що було актуальним вчора чи так само гостре сьогодні, наприклад, мовне питання, відтіснили кризові, антиконституційні події в парламенті, на які накладаються нові інспірації Москви щодо федерації, які представляє і лобіює Медведчук, змусили нас зібратися знову. Водночас відбулися й позитивні зміни. Ми тішимося з того, що звільнили з ув’язнення Юрія Луценка, а також члена Центрального Правління Товариства “Просвіта”, колишнього міністра екології Георгія Філіпчука. Ми підтримуємо зміну пріоритетів у політичній боротьбі, які озвучив Луценко (див. інтерв’ю в “СП” ч. 15 за 2013 р.), зокрема — активізацію дій громадських організацій, усіх сегментів нашого суспільства. Як засвідчують соціологічні опитування, в Україні є дуже високий відсоток людей, які залишаються осторонь політичної боротьби. Вони, власне, не затребувані парламентською опозицією і, найголовніше, вона ще не знайшла шляхів порозуміння з ними. Загальні заклики до боротьби з існуючим режимом без чіткої програми, продуманої стратегії виходу країни з економічної й політичної кризи, захисту національних інтересів поглиблюють зневіру. Координаційна рада Форуму неодноразово пропонувала опозиції вийти на діалог із широкою громадськістю, але поки що жодних конкретних дій не спостерігається.
Василь Куйбіда, голова НРУ, вкотре оцінюючи політичну ситуацію, зазначив, що впродовж останніх трьох років влада методично й цілеспрямовано нищить українську ідентичність, послідовно створює умови, щоб підсилювати в межах України людей, які ідентифікують себе з сусідньою державою. Влада фактично перетворила нашу, юридично незалежну й самостійну державу на маріонетку, якою керують зовні. І минулий, і нинішній парламент є механізмом, через який проводять чи легітимізують інтереси чи плани Москви. Національна держава, яка була відновлена 1991 року, нічого національного, як то мова, освіта, наука, культура, книговидавнича справа, ЗМІ, не підтримує. “Влада використовує всі важелі, аби нищити залишки націо­нальних здобутків. А останні події змушують нас здригнутися від тривожних передбачень: розкол парламенту, цинізм, із яким нехтуються Конституція і закони України Партією регіонів і комуністами, маніпулювання з ідеєю референдуму, намагання антиукраїнських сил затягнути нас у Мутний, як сьогодні кажуть, союз штовхають країну до межі громадянської війни”.
Іван Заєць, співголова Координаційної ради, заступник УНП, констатував, що “політика реваншу  політичної сили Януковича не змінюється: кількість загроз для української державності, нації, ідентичності збільшується. Тут можна говорити і про нереформованість економіки, суспільства, про загрози, що пов’язані з Конституційною Асамблеєю з намагання ухвалити нову конституцію і переформатувати владу так, щоб забезпечити вічне правління сім’ї Януковичів”.
З огляду на останні події І. Заєць для об’єднання зусиль парламентської опозиції і широкої громадськості й злагодженості спільних дій запропонував створити Народну раду. Прикладом такого органу української демократії є діяльність Народної ради під час першого парламенту. “Парламентська опозиція і позапарламентські сили, зокрема і наш Форум, який виступає за широкий діалог, є хорошою основою для втілення цієї ідеї в життя”. Це не єдине вогнище напруги в суспільстві. Минулого тижня Агентство земельних ресурсів України оприлюднило законопроект про обіг сільськогосподарських земель. Під виглядом урегулювання орендних відносин передбачається обмеження (не більше 100 га) на придбання землі сільгосппризначення у приватну власність. Але хитрість полягає в тому, що питання оренди тут не врегульовується. Це означає, що держава далі веде курс на знищення фермерських господарств і форсуватиме розбудову великих монополістів-агрохолдингів, які спеціалізуватимуться тільки на окремих, прибуткових культурах. Наслідок — подальше винищення тваринництва, виснаження ґрунтів, масове безробіття на селі.
Володимир Василенко, доктор юридичних наук, побачив у тому морі негативу, в якому опинилася Україна, дві позитивні речі: 1. Внаслідок минулорічних парламентських виборів влада (Партія регіонів + Компартія), незважаючи на всі маніпуляції, підкуп і підтасовки, не отримала конституційну більшість у парламенті. 2. Парламентська опозиція не займається взаємопоборюванням і з певних, найголовніших питань державного життя виступає єдиним фронтом. Однак є й негативний чинник, який характеризує і дії нинішньої влади, і дії опозиції. Це те, що у тих і тих (опозиція є частиною влади) відсутнє стратегічне мислення. “Влада поводиться так, начебто отримала від народу грамоту на вічне панування в країні, а відтак може робити все, що завгодно. Дії влади щодо мовного питання, земельної власності — найважливіші для нас — свідчать про те, що вона не дбає ні про державу, ні навіть про власне майбутнє. Бо якщо не вирішити їх нормальним шляхом, у межах Конституції й в інтересах українського народу, а для вигоди олігархів і Москви, то ця держава може зникнути і буде поділена між сусідніми країнами”.
Опозиція, підсумував Василенко, поки що не бачить стратегічних напрямів, ніхто з лідерів не пропонує позитивної програми. Це проблема колосальна: нам потрібні і лідер, і програма, навколо якої об’єднаються всі здорові сили країни, і команда, яка здійснюватиме цю програму. Щодо нинішньої влади, то треба розуміти: вона діє як організоване злочинне угруповання, визнає і розуміє лише силу. Опозиція може це подолати, лише опираючись на народ, на громадянське суспільство.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment