Георгій ЛУК’ЯНЧУК
5 квітня науковці та громадськість узяли участь у відкритті пам’ятника видатному громадському, політичному й військовому діячеві України — Миколі Міхновському в його рідному селі Турівці Згурівського району Київської області, а також у Всеукраїнській науково-практичній конференції на тему “Микола Міхновський та сучасна Україна”, що відбулася одразу після відкриття пам’ятника у затишній актовій залі місцевої середньої школи. У відкритті оригінального пам’ятника роботи скульптора Дмитра Чуба активну участь узяли представники місцевої й районної влади, громадських та політичних організацій зі столиці, зокрема Української Політичної Альтернативи (УПА) — редактор відновленої газети М. Міхновського “Хлібороб” Олег Гаврильченко, голова Турівської сільської ради Валентин Волочнюк, голова Народного руху України — Василь Куйбіда, заступник Голови Спілки Офіцерів України — Сергій Литвин та заступник Голови Організації Українських Націоналістів (Державників) — Осип Барецький. Саме завдяки ініціативі й зібраним коштам цих організацій, а також благодійним внескам місцевих фермерів і народного депутата України Сергія Міщенка з’явився пам’ятник в Турівці. Відкриття пам’ятника на малій Батьківщині Міхновського — один із чергових кроків із відновлення історичної пам’яті про цю видатну особу в історії України, що захищала не тільки права окремих українців, а насамперед права всієї української нації в період її поневолення Російською імперією.
На Всеукраїнській науковопрактичній конференції на тему “Микола Міхновський та сучасна Україна”, присвяченій 140річчю від дня народження видатного громадськополітичного, державного та військового діяча М. І. Міхновського, виступили представники Київського ім. Т. Г. Шевченка, Київського ім. Б. Д. Грінченка та Запоріжського національних університетів, КиєвоМогилянської академії, Академії адвокатури України, Відкритого міжнародного університету розвитку людини “Україна”, Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, Національного науководослідного інституту українознавства та всесвітньої історії, викладачі історії Турівської школи, громадські діячі: доктор історичних наук Федір Турченко, голова Об’єднання Українських Націоналістів (державників) Павло Дорожинський, голова НРУ, доктор наук з державного управління Василь Куйбіда, кандидат філологічних наук Тетяна Конончук, кандидат історичних наук Григорій Савченко, доктор історичних наук Сергій Литвин та інші.
Про роль М. Міхновського в українській історії розповів у своєму виступі голова історичного клубу “Холодний Яр” дослідник Роман Коваль.
По завершенні доповідей учасники конференції з метою глибокого вивчення наукової спадщини і практичної діяльності Великого українця у боротьбі за самостійну українську державу та достойного увічнення його пам’яті в сучасній Україні ухвалили низку рекомендацій, а саме: проголосити 2013й рік роком Миколи Міхновського з відповідним внесенням змін у наукові і навчальні плани державних науководослідних та навчальних закладів України, щорічно проводити наукові конференції “Турівські читання”. Звернутися до міськрад Києва, Харкова та Полтави з пропозицією перейменувати одну з вулиць на вулицю Миколи Міхновського та встановити в найближчому майбутньому пам’ятник Великому українцю.