Вдячне слово патріотові

Наталія БАРАНОВСЬКА

Кому доводилося бувати в Українському національному музеї Чикаго, безумовно, були вражені, як його колектив на тих невеликих площах, що є в їхньому розпорядженні, створив шедевр музейного мистецтва. І не в останню чергу завдяки експонатам, представленим в експозиції. Так-от, коли запитуєш про джерела надходження унікальних речей, представлених тут, мова заходить про мецената Музею — добродія Юрія Лукіяна Сас-Подлуського, якому 1 червня 2013 року виповниться 90. Лікар-радіолог, професор, пан Юрій вільно володіє п’ятьма мовами. У його біографії — чимало сторінок, пов’язаних із долею країни, світовою історією. Рід Подлуських має князівське коріння, дитинство його пройшло в Перемишлі. Його хресним батьком був професор Олександр Колесса. Талановитий мовознавець і літературознавець, поет, ініціатор багатьох суспільно-громадських починань в Україні і за її межами, педагог, організатор української вищої школи в еміграції, професор Львівського, а згодом Карлового університету в Празі, перший ректор Українського Вільного Університету, член численних наукових, культурологічних і громадсько-політичних товариств та інституцій, дипломат і депутат австрійського парламенту.
Серед його родичів — єпископ Іоан Ступницький, полковник УНР Борис Палій-Неїло, генерал польської армії Іван Ромер…
Після закінчення у Мюнхені медичного універстету, на початку 50-х років др. Юрій із дружиною і маленьким сином виїхали до Америки.
У 60-ті роки доктор Сас-Подлуський як член нумізматичних товариств Америки та Європи брав участь у багатьох виставках, демонструючи Українські військові нагороди та відзнаки. В основу його української фалеристичної колекції лягла збірка відзнак Українських Січових Стрільців, яка належала родичу пана Сас-Подлуського, підхорунжому УСС Мирославу Талпашу.
5 грудня 1965 року пан Юрій зробив спеціальну презентацію Ордена Залізного Хреста в Вашингтоні та подарував Американському національному музею (United States National Museum) Залізний Хрест “За зимовий похід і бої” з мініатюрою та грамотою. Ідея цієї події полягала в започаткуванні колекції української фалеристики у цій авторитетній установі.
2003 року родина Подлуських подарувала унікальну колекцію української фалеристики, зброї та одностроїв Українському націо­нальному музею у Чикаго.
Пан Юрій — відома особистість на найзначніших аукціонах світу. Витрачаючи власні кошти, він викуповує українські історичні пам’ятки, щоб потім подарувати їх музею. Завдячуючи йому, у фондах музею з’явились унікальні експонати — йдеться про особисті речі Василя Вишиваного (при народженні Вільгельм Франц фон Габсбург-Лотрінген) та митрополита Андрея Шептицького, колекція медалей і нагород чорнобильцям, старих поштівок тощо.
На початку 2013 р. пан Юрій зробив музею ще один дивовижний подарунок — рояль, який належав його двоюрідній сестрі — видатній піаністці ХХ століття, львів’янці Любці Колессі, яка отримала блискучу музичну освіту у Віденській академії музики, розпочавши концертну діяльність у п’ятнадцятирічному віці. Своє перше визнання піаністка здобула в Австрії ще  1918 року, ставши володарем високої нагороди, встановленої для кращих випускників Академії фірмою “Безендорфер” — концертного роялю, який тепер чаруватиме відвідувачів музею.
Він — почесний президент американського нумізматичного товариства, Військовий Значковий УВК, Генеральний Осавул відділу нумізматики і козацької геральдики Генеральної Управи Українського Вільного Козацтва, член і лідер різних лікарських товариств.
Далеко від України живе і творить добро на її честь людина, яка заслуговує на вдячність і відзнаку своєї Батьківщини. Та чи буде Україна вдячною своєму патріотові?

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment