Весняне свято піаністів у Києві

Започаткований 1995 року Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця став своєрідним центром музичного й культурно-просвітницького життя України. Нещодавно, із 17 до 25 квітня, він удесяте відбувся в нашій столиці. Від класичних музичних творів, які виконали юні музиканти, отримали справжню насолоду не тільки члени журі, а й звичайні шанувальники класичного мистецтва.

Головна мета конкурсу — виявити маленьких обдарованих піаністів, надати їм можливість проявити свої здібності й таланти у мистецтві виконання фортепіанної музики. Цього року майстерність демонстрували 83 молодих виконавці з 12 країн світу.
Конкурсні прослуховування відбулись у двох групах: “ГоровицьДебют” та Молодша група. Група “ГоровицьДебют” увійшла до конкурсу 2000 року, в ній беруть участь юні конкурсанти віком до 14 років. Ця група — однотурний конкурс і складається з 4 номінацій (з різницею у репертуарних вимогах).
Конкурсні змагання розпочалися 18 квітня з прослуховувань учасників групи “ГоровицьДебют” у номінації “D”. Головна умова для них — обов’язкове виконання частини концерту для фортепіано з оркестром у супроводі другого фортепіано.
25 яскравих і талановитих дітей з Австралії, Білорусі, Великої Британії, Грузії, Канади, Туреччини, України та Японії продемонстрували свою майстерність. Протягом дня конкурсанти виконали концерти Баха, Гайдна, Моцарта, Бетховена, Мендельсона, Гріга, Берковича, Полуніна, СенСанса та Роулі.
Незважаючи на юний вік (від 6 до 14 років), учасники показали високий рівень професійності. Визначити переможців було неймовірно складно, адже всі учасники — сильні суперники.
Результати: надзвичайно талановита піаністка з Японії Окуі Шио (I місце); Ілля Фіалко (II місце); Аліна Заїка (II місце); Дмитро Кравець (III місце); Марія Мацієвська (IV місце).
Окрім переможців, інші учасники продемонстрували гідний міжнародного конкурсу рівень гри. Це МаріяЛуїза Плєшакова, яка зачарувала своєю артистичністю і дитячою безпосередністю; Артур Бусков досяг небувалої легкості в концерті Моцарта; Тетяна Донець захоплювала незвично гарними тембральними фарбами у творі; Євгенія Цуруль чітко і вдало зіграла концерт Баха.
Наступного дня відбулися прослуховування групи “ГоровицьДебют” у номінації “А”. Конкурсанти мали можливість вибору репертуару за власним бажанням.
Програма насичена і різноманітна. Члени журі та слухачі мали змогу прослухати твори Гайдна, Баха, Мендельсона, Рахманінова, Моцарта, Чайковського та інших видатних композиторів.
Перше місце в цій номінації присудили одразу трьом учасникам: Максиму Бурдальову (Україна), Роману Федюрко (Україна) та Окуі Шио (Японія). Друге місце між собою розділили чотири конкурсанти: Федір Орлов (Росія), Уляна Пінаєва (Україна), Лі Шуан Герн (Австралія) та Максим Шарпарь (Україна). Особливо яскраве враження справило проникливе виконання Ноктюрна Шопена Максимом Бурдальовим; неперевершене артистичне виконання “Польоту Джмеля” Лі Шуан Герном, який показав віртуозну гру. Олександр Панченко в “Іскорках” Мошковського яскраво передав образ твору за допомогою легкості, іскристості пасажів та чіткої артикуляції виконання. Роман Федюрко відзначився природним розумінням музики. Уляна Пінаєва у кожній п’єсі добре відображала стиль різних епох.
У прослуховуваннях у номінації “С”, які відбулися 20 квітня, обов’язковим було виконання сонати (I чи II—III частин) або варіацій і віртуозного твору.
Загалом у цій номінації виступили 12 учасників. Піаністи виконали програму, яка складалася з творів різних епох, загальна тривалість виступу збільшилася до 25 хвилин, і це потребувало від виконавців витривалості, організованості та вміння швидко налаштовуватися на наступний твір.
Переможцями у номінації “С” стали: Ілля Фіалко (I місце); Олександра Кацалап, Валерія Меркулова, Лі Шуан Герн (II місце); Джорді Кемпбел (III місце).
21—22 квітня відбулися останні прослуховування конкурсу у номінації “В”, які стали яскравим завершенням конкурсу в групі “ГоровицьДебют”.
Обов’язкове завдання для учасників — зіграти віртуозний етюд. Загалом програма була вільна, тривалість — не менше 15 хвилин. Завдяки обов’язковому виконанню етюду ми вкотре переконалися у рівні технічної майстерності конкурсантів, адже зіграти такий твір досить складно.
Результати у цій номінації: Богдан Волошин (I місце); Лі Шуан Герн (II місце); Окуі Шио (III місце); МаріяЛуїза Плєшакова (IV місце); Окуі Шио вразила глядачів якісним виконанням різностильових творів, у яких виявила зовнішню артистичність і внутрішні переживання. Одна зі сторін таланту МаріїЛуїзи Плєшакової — вміння яскраво та якісно виконати всі твори. Євгенія Цуруль відзначилася майстерністю ведення мелодії та глибоким відчуттям музики. Особливо треба відзначити “Вокаліз” Рахманінова та сцену Еврідіки з опери “Орфей” Глюка у виконанні Дмитра Циганова, а також “Жайворонок” ГлінкиБалакірєва у виконанні Ю Хайлунь. Уляна Пінаєва викликала захват виконанням твору Марченко “Полювання на моль”.
Під час прослуховувань групи “ГоровицьДебют” поряд із професійним журі працювало студентське. Це можливість для тих, хто ще навчається, спробувати проаналізувати виступи піаністів. Щоденно поряд з офіційними результатами учасники могли побачити висновки студентського журі. Часто думки журі збігалися, але не завжди. Хвилювання разом з маленькими учасниками, але й велика відповідальність за рішення — це те, з чим зіткнулося студентське журі. Але разом з цим це ще й можливість відзначити різних учасників, подарувати юним талантам стимул розвиватися й надалі, оскільки кожен з учасників конкурсу є талановитим і має творчий потенціал. На думку Євгена Фоміна та його колег, дитина, побачивши своє ім’я серед переможців, матиме натхнення й надалі займатися музикою, незважаючи на те, яке журі присудило їй те чи те місце.
Паралельно з прослуховуванням номінацій групи “ГоровицьДебют” відбувався I тур конкурсу Молодшої групи. У цій групі конкурсанти мали підготуватися до виступів у трьох турах. У першому обов’язковими були виконання прелюдії та фуги Баха, сонати віденських класиків у повному обсязі, віртуозний етюд, твір українського автора. Загалом звучання програми мало тривати не менше 25 хвилин.
У першому турі брали участь 12 виконавців із Китаю, України, Швейцарії, Великобританії та Канади. У другий тур пройшло 9 учасників. На цьому етапі вони виконували твір із репертуару Горовиця, один або кілька творів композиторів періоду від романтизму до сучасності, загальна тривалість виступу — 25—30 хвилин. Тож програма в II турі набагато вільніша і це дало можливість оцінити конкурсантів із різних сторін і проаналізувати вміння втілювати особливості різних стилів та епох. До третього туру потрапило лише 6 учасників: Юнь Тоні Сиці, Олександр Малофеєв, Лу Сін Ю, Марія Клименко, Чень Сюехун, Євген Моторенко. За вимогами конкурсу вони отримали можливість виконати концерт для фортепіано з оркестром (I або IIIII частини). Прозвучали концерти Чайковського, Шопена та Гріга. Одним із головних завдань виконавців у грі з оркестром було не тільки продемонструвати свої технічні вміння і майстерність, а також проявити вміння грати у дуеті з таким колективом і слухати його партію.
Результати Молодшої групи: перше місце присудили Чень Сюехуну (Китай), друге місце поділили між собою Тоні Сиці з Канади та наша співвітчизниця Марія Клименко. Чень Сюехун окрім першої премії був відзначений призом журі “За краще виконання твору українського композитора”. Його виконання “Елегії” М. Лисенка відзначилось ліризмом, глибиною та проникливістю звучання, а також поєднало в собі технічну майстерність і неймовірну музичну обдарованість.
Атмосфера конкурсу була надзвичайно доброзичлива і тепла. На думку глядачів, рівень виконання, продемонстрований учасниками, вищий, аніж у попередні роки. У залі були і професійні музиканти, і прихильники класичної музики, які вдячні конкурсантам за ту естетичну насолоду, яку їм подарували великі маленькі музиканти.
Професія музиканта потребує постійного самовдосконалення. Адже, як висловився голова журі, заслужений артист України, професор по класу фортепіано Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського Валерій Козлов: “За легкістю виконання та його зовнішньою красою стоїть величезна та важка праця учасників”. Тому ми бажаємо не тільки переможцям, а й усім учасникам невпинного розвитку та постійного розширення творчих горизонтів.

Севіндж ІДРІСОВА,
Неллі САМІКОВА,
Любов ТОМЧУК,
Олена БОНДАРЕВА,
Ігор КУДЕЛІН,
студенти НМАУ ім. П. І. Чайковського

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment