Презентація словника мови творів Т. Шевченка у Миколаєві

Людмила СТАРОВОЙТ,
доцент Миколаївського
національного університету імені В. О. Сухомлинського

Нещодавно у Миколаївській обласній науковій бібліотеці імені О. Гмирьова відбулася знакова подія — презентація перевиданого словничка Шевченкової мови Нестора Малечі.
Перший словник мови творів Шевченка, автор якого сховався під псевдонімом Нестор Літописець, вийшов із друку в Миколаєві 1916 року накладом 100 примірників. Його видав за власний кошт у найдешевшій друкарні І. Фефербойма Нестор Михайлович Малеча — філолог, етнограф, фольклорист, кандидат філологічних наук (1954), професор (1962), який деякий час жив і працював у Миколаєві та Херсоні. Він родом із Чернігівської губернії. З початком Першої світової війни був призваний в армію, після демобілізації працював у Херсоні (1915—1918) та Миколаєві (1919—1921). У Миколаєві викладав українську мову в 3-й класичній школі. Пізніше жив у Києві, не уник репресій. Був висланий у м. Уральськ (Казахстан), де йому вдалося завершити вищу освіту в місцевому педагогічному інституті, де потім працював доцентом і професором.
Нестор Малеча — автор кількох десятків праць із лексикології, фольклористики, етнографії. “Словничок Шевченкової мови” він уклав на основі “Кобзаря”, виданого в Петербурзі 1907 року за редакцією В. Доманицького. У планах Н. Малечі було укласти повний словник Шевченкової мови, однак вони залишилися не здійсненими.
Видання 1916 року в Україні збереглося лише в двох примірниках. Завдячуючи пошукам відомого краєзнавця І. Марцінковського, за фінансової підтримки Є. Горбурова та К. Горбурова поліграфічне об’єднання “Шамрай” повернуло сучасникам можливість ознайомитися з першим лексикологічним дослідженням, присвяченим Т. Шевченку. Видання подароване всім обласним бібліотекам України, районним бібліотекам Миколаївщини. Книга стала надбанням книгозбірень усіх миколаївських ВНЗ.
На початку презентації оригінальне музичне вітання запропонували присутнім студенти Миколаївського коледжу культури і мистецтв. У виступах лауреата Національної премії імені Т. Шевченка Д. Кременя, голови обласного відділення товариства “Просвіта” І. Марцінковського було акцентовано на різноманітті аспектів Шевченкової присутності на Миколаївщині. Учасників презентації зацікавила також виставка “Кобзарів” Т. Шевченка різних років видання, починаючи з середини ХІХ століття.
Сподіваємося, що традиції меценатства, започатковані в Миколаєві ще М. Аркасом, достойно продовжать не лише Є. Горбуров та К. Горбуров, а й інші справжні патріоти, які вміють любити Україну, словами Є. Чикаленка, не лише до глибини душі, а й до глибини власної кишені.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment