Академізм, який оберігає

OLYMPUS DIGITAL CAMERAЗа програмою ІІІ Міжнародного фестивалю “Книжковий Арсенал”, який нині проходить у Києві, відбулася презентація нової книжки доктора філологічних наук, професора Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Олександра Пономарева “Українське слово для всіх і для кожного”, яка щойно вийшла у видавництві “Либідь”. Автора привітали видавці, відомі мовознавці, студенти та інші шанувальники рідного слова.

Надія КИР’ЯН
Фото автора

Розпочав захід студентський вокальний ансамбль “Роксоланія” КНУ ім. Тараса Шевченка під орудою Івана Павленка, виконавши низку українських народних пісень.
“Кожний народ сприймає навколишній світ по-своєму. І ця своєрідність відбивається в мові. Кажуть, що чужу мову можна опанувати за порівняно короткий проміжок часу, а рідну треба вивчати все життя, — наголосив автор у вступному слові. — Ідеться про різні рівні володіння мовою. Чужу мову вивчають для того, щоб поспілкуватися з іноземцями, ознайомитися з їхньою наукою, культурою тощо. А рідна мова — генетичний код нації, засіб її самовиявлення в світі, спосіб збереження національної тотожності, тому її треба вивчати ціле життя. Мова завжди була оберегом для українського народу, особливо тоді, коли він був розкиданий між різними чужими державами. Український народ зберіг свою єдність завдяки мові. Штучний поділ нашої держави на російськомовну й українськомовну не відповідає дійсності, бо вся Україна — українськомовна, тільки деякі її частини штучно зросійщені. Відродження України йде, це тільки питання часу. Сподіваюся, що моя книжка прислужиться цій справі”.
Олександр Данилович подякував причетним до створення книжки: авторові передмови академіку Івану Дзюбі і всьому колективу видавництва “Либідь”.
Олександра Пономарева привітали колеги, серед них Ніна Федорівна Клименко, член-кореспондент НАН України, мовознавець. Вона зазначила, що Олександр Данилович довгі роки працював у Національній академії наук, в Інституті мовознавства, він академічний дослідник і в нього є значний науковий доробок. У нас є “Етимологічний словник української мови”, гордість українського мовознавства. Олександр Данилович вніс значний вклад у його створення. Він із когорти тих, хто дуже тонко відчуває слово рідної мови і чужої (знає кілька мов). Його академізм, різнобічна освіченість і знання мов сприяли написанню цієї книжки, яка від інших подібних відрізняється саме системністю. Висвітлені питання фонетики, лексики, фразеології, морфології, синтаксису з його роздумами й коментарями. Його аргументи переконливі. Олександр Данилович у всі часи виявляв громадянську мужність, утверджуючи право української мови бути державною, працював на підняття її престижу.
Павло Юхимович Гриценко, директор Інституту української мови: “Хочу особливо подякувати Олександрові Даниловичу за те, що відстоюючи норму, відстоюючи високу літературність мови, він віддає належне історичним джерелам, не відкидає архаїчне, що є в мові, не закликає відкидати і заступати чимось іншим, прийнятнішим, а залишити максимально, як взірець. На відміну від деяких академічних працівників, які вважають, що можна писати тільки так, а не інакше, Олександр Данилович трохи стишує тиск цього псевдоакадемізму, бо він показує, що академізм полягає і в обороні мови, і в тому, що все, що є в мові, треба оберігати і піднімати. Спасибі Вам, Олександре Даниловичу, що Ви знайшли можливість сказати в книжці і про ті складні етапи в історії відстоювання української мови, коли українську мову намагалися знищити”.
Привітали автора з виходом книжки письменник, критик, перекладач Дмитро Дроздовський, кандидат філологічних наук Дмитро Данильчук, лауреат Шевченківської премії, голова ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Павло Мовчан, директор видавництва “Либідь” Олена Бойко. Зворушливим був виступ колишньої учениці професора, громадської діячки, заслуженої артистки України Анжеліки Рудницької, яка від імені студентів щиро подякувала улюбленому викладачеві за прекрасні лекції, які допомогли відчути красу рідної мови.
Насамкінець Олександр Данилович зазначив, що українською у нас охоче розмовляють не лише українці, а й представники інших народів, зокрема Дмитро Хоркін, етнічний росіянин, один із представників Українського радіо, який чудово провів нинішню презентацію.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment