Ми — з повстанського роду!

Нещодавно у Львівському музеї національно-визвольної боротьби нагороджували переможців просвітницького конкурсу серед учнів і студентів — “Я з повстанського роду!». Конкурсанти змагалися у двох вікових категоріях: учні загальноосвітніх навчальних закладів до 17 років та учні, студенти училищ, ліцеїв, технікумів і коледжів, а також студенти ВНЗ усіх рівнів акредитації, представники молодіжних громадських організацій (вік 18—25 років). Більше ста робіт на цей конкурс подала молодь зі Львівщини: літературні твори, наукові дослідження, світлини.

Ігор ГАЛУЩАК,
Львів

Співорганізатори конкурсу — ГО “Я з повстанського роду!” та Громадсько-патріотичне об’єднання “Українська справа”, головою  оргкомітету став місцевий громадський діяч Олег Котис. Оцінювало творчий доробок представницьке журі: декан історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, голова журі конкурсу Роман Шуст; поет, громадський діяч, лауреат державної премії імені Т. Г. Шевченка та премії імені Василя Стуса Ігор Калинець; кандидат історичних наук, президент фонду “Літопис УПА” Микола Посівнич; директор Національного музею “Тюрма на Лонцького” Руслан Забілий; директор Львівської обласної універсальної бібліотеки Іван Сварник; журналіст, представник ГО “Українська справа” Ярослав Сватко; вчитель історії Орест Тучковський.
Спеціально до конкурсу зацікавлене історією галицьке юнацтво мало зібрати спогади, листи, фотографії, копії документів своїх родичів, учасників визвольної боротьби. До речі, науковці й самі знайшли серед учнівських робіт чимало нових для себе фактів — приміром, вдалося встановити ім’я одного з сотників УПА, якого розшукував один із членів журі для своєї праці, — розповів Орест Тучковський.
“Найбільше вразила щирість, з якою написані роботи, вони різного рівня, були майже наукові дослідження, а хтось писав про свою родину. Навіть із точки зору дослідників, було відкрито багато імен. Деякі речі мають наукову вагу”, — зауважив викладач-історик.
А юна Ольга Сеймівська збирала такі факти по всьому рідному селі Рогізно Яворівського району, спілкувалась із літніми людьми, які оповідали їй про визвольний рух. І це була набагато цікавіша й повчальніша історія, ніж у підручниках. “Я думала, що, може, знайду матеріал і про своїх родичів, ходила, розпитувала, працювала у нашому сільському музеї. Зібрала матеріал і фотографії, а згодом це все і відправила на конкурс”, — розповіла Ольга.
“Їй цікаво було дізнатися про нашого родича, який опинився в Лондоні, чи він воював в УПА, ми цього достовірно не знали. Добре, що дітей намагаються зацікавити минулим”, — говорить батько Ольги, Михайло Сеймівський. Натомість школярку зі Львова Христину Федак до участі у конкурсі підштовхнула ідея створення родинного генеалогічного дерева. Дівчинка записувала спогади свого дідуся, бійця УПА з Тишківців, що на Івано-Франківщині, Василя Петруняка й дізналася від нього багато цікавого про своїх родичів, працювала в архівах.  Згадані Тишківці зазнали поневірянь у роки радянсько-німецької війни, як і всі села в Галичині. Близько ста селян відправили на примусові роботи в Німеччину, 1944-го багато місцевих мешканців вступили до лав УПА. Відтак кожна друга родина тут зазнала репресій за радянської влади, а більше сотні молодих людей не повернулися зі сталінських таборів. Отож Христина до свого дослідження залучила всю свою родину, і її працю відзначило журі.
Також конкурсанти спілкувалися з почесним гостем — Героєм України Юрієм Шухевичем. А найкращим вручив відзнаки й подарунки голова Львівської обласної ради Петро Колодій. “Мабуть, у кожній українській родині були чи є учасники національно-визвольних змагань, борці за незалежність України, — зазначив у своєму виступі Петро Колодій. — У цьому переконалися юнаки та дівчата, які досліджували історію свого роду, збирали фото, листи та спогади своїх рідних. Важливо встигнути якнайбільше записати, зберегти і передати іншим інформацію про ті героїчні роки. Ваші родинні спогади важливі для вас і ваших нащадків, аби вони усвідомлювали, що належать до славного повстанського роду. Відтак зібрані документи й матеріали — це частинка історії нашого народу”. Він також закликав молодь не лише записувати спогади про боротьбу УПА, а й долучатися до пошукових робіт, які проводить підприємство обласної ради “Доля”, яке цього року підтримало фінансово регіональний конкурс і підтримуватиме його надалі.
Сьогодні організатори сподіваються, що наступного року конкурс вийде на всеукраїнський рівень.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment