Прапороносець української пісні

У Палаці культури “Печерськ” заводу “Арсенал” відбувся святковий концерт,  присвячений 85-річчю Леопольда ЯЩЕНКА. Як слушно зауважив голова ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Павло Мовчан, такий захід мав би відбутися в Палаці “Україна” за участі найвищих посадовців. Усі зійшлися на тому, що незалежно від офіційного звання Леопольд Іванович вже нині — народний герой України.

Надія КИРЯН

У немалій залі усі охочі привітати ювіляра не вмістилися. Стільцями заставили всі проходи, творчі колективи перебували у фойє, змінювали один одного… Вела вечір Емма Бабчук, заслужений журналіст України, “золотий голос” Українського радіо. “У свіжих публікаціях, яких немало, Леопольда Івановича називають “прапороносцем української пісні”, “жайворонком на асфальті”, “сопілкою столиці нашої” та іншими не менш промовистими словами, — розпочала вечір ведуча. — Він кандидат мистецтвознавства, член Національної спілки композиторів України, лауреат Шевченківської премії, премії імені Павла Чубинського. Має багато різних нагород. Сподіваюся, що до цих відзнак приєднається ще й звання Герой України”.
Хор “Гомін” під керівництвом Леопольда Івановича виконав “Веснянки”, з яких 1969 року почалася творча діяльність колективу, та інші обрядові пісні в обробці Леопольда Івановича, а також його власні, зокрема “Купальська ніч”, яка полюбилася багатьом українцям. Про популярність пісенної творчості колективу свідчить хоча б те, що люди в залі захоплено підспівували виконавцям.
Емма Бабчук торкнулася історії створення хору, яка була непростою. В імперські часи відродження народних традицій, виконання обрядових пісень вважали проявами буржуазного націоналізму. Щоб співати колядки чи щедрівки, купальські та інші твори, треба було мати неабияку сміливість. Ведуча згадала, що Леопольда Ященка та багатьох учасників “Гомону” за цю діяльність виключали з творчих спілок, звільняли з роботи, переслідували…
Нині хор “Гомін” воістину народний — він завжди в гущі подій — на вулицях, майданах, у парках, біля Дніпра, там, де відбуваються традиційні українські свята. А також на мітингах, культурологічних зібраннях тощо. Це не просто колектив, це середовище, з якого відбруньковувалися нові талановиті гурти. Серед них відомий нині колектив “Чумаки” (керівник Василь Триліс), який привітав ювіляра запальними піснями. До привітань приєдналися ансамбль традиційної музики “Буття”, Київський хор “Оболонь” (керівник Олександр Свердюк), ансамбль “Перевесло”, ансамбль народної музики “Роксоланія” Інституту філології Київського  національного університету ім. Тараса Шевченка (керівник Іван Павленко). Студентки-фольклористки дякували першопрохідцям за те, що їм “створили зелену дорогу”, що нині мають змогу вільно займатися улюбленою справою, збирати фольклор, виконувати народні пісні.
Багато щирих, захоплених слів звучало у привітаннях. Голова Спілки офіцерів України Євген Лупаков назвав Леопольда Івановича “генералом ідеологічного фронту”, заступник голови НРУ Володимир Шовкошитний — найактивнішим рухівцем. Заступник голови КУНу Юрій Шепетюк зазначив: “Там, де з’являється “Гомін”, — наш захід справжній”; Павло Мовчан звернув увагу на те, що учасники хору — переважно просвітяни. Привітали ювіляра народний артист України Олександр Василенко, представник Чернігівського земляцтва в Києві, поет, етнолог Микола Ткач та багато інших.
На жаль, представники влади захід проігнорували, “не помітили”, хоч для людей це була визначна подія. Тепле слово сказав голова комісії культури й туризму Київської міськради Дмитро Нікульшин.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment