Криштоф Косинський. Він був першим

Марина КІРЮХІНА,
Едуард КІРЮХІН

Далекого 1593 року із Запоріжжя виступило дивне військо. Розділившись на два загони, козаки рухалися вздовж Дніпра, як багатьом тоді здавалось, у таємничу невідомість. Одна частина пливла на човнах-чайках, надійно приховавши від спостережливого ока збройні припаси й артилерію. Друга половина просувалася ледь помітними степовими стежками. Тут були  різні добровольці, так звані “охоче комонні”, реєстрові козаки і просто повстанці, яких об’єднував вільний дух. Усі вони вирішили у  непростий час підняти шаблю за Україну і справедливість, ризикнувши  своєю головою. Ну що ж: “Козак не без долі,  бог не без милості”.
На Волині, на Київщині та Брацлавщині вже третій рік  йшла кривава боротьба між козаками та повстанцями з одного боку та шляхтою, магнатами і їхньою челяддю з іншого.  Полум’я  війни то затухало, то спалахувало з новою, ще більшою силою.
Очільником повстанського руху був  козацький гетьман Криштоф Косинський, людина, якій несправедливо не віддано належне українською історією. Вважається, що саме він, К. Косинський  — перший козацький гетьман в історії України, який підняв козаків і  значну частину Речі Посполитої на боротьбу за національну свободу і проти феодально-панського свавілля.
Приводом до повстання було те, що Косинський зі своїми козаками досить вдало брав участь у війнах 1580-х років. За це король Речі Посполитої нагородив їх  землями понад річкою Россю. Але Черкаський староста, магнат Олександр Вишневецький, сам претендував на ті “обезлюднені” землі. Це призвело до конфлікту між Косинським і його побратимами по зброї з одного боку і між магнатом Вишневецьким і шляхтою, що його підтримувала, з іншого.
Загони Косинського, уміло використавши давню козацьку тактику, з’єдналися біля Черкас і взяли місто в облогу. З човнів по ставці Олександра Вишневецького потужно била легка козацька артилерія. Місто охоплювала паніка. З суші теж вдарили повстанські гармати. Вишневецький вирішив вдатися до хитрощів і підступності, оскільки розумів, що цей бій під Черкасами лише початок великої народної бурі. Україна була готова до повстання.
Зачинившись у гарно укріпленому Черкаському замку, місцевий староста  Олександр  Вишневецький постійно радиться зі своїм оточенням. Він вирішує обезголовити повстанців, сподіваючись, що все поступово уляжеться. Вишневецький писав королю, що цього разу Косинський налаштований серйозно і вже думає не про спустошення панських маєтностей, а про те, щоб “вивернути до ґрунту все пограниччя і нас усіх побити”. Після безперервного обстрілу з Дніпра і суші Черкаського замку староста Вишневецький направляє до гетьмана Косинського свого посланця і пропонує особисті переговори. Козацький гетьман згоджується на таку небезпечну пропозицію шляхти. Вирішили їхати безпосередньо в замок. Узявши з собою маленький загін зі 150-ти найвідданіших козаків, Косинський  прибуває до Вишневецького. Починаються важкі  переговори…
Але, незважаючи на особисті гарантії, які староста і дворянин  Олександр Вишневецький надав козацькому  гетьману, під час переговорів виникає суперечка між Косинським і челяддю можновладця. Будучи державною особою, декларуючи постулат:  “Слово шляхтича не дим”, він сам спровокував сварку. Хроніст Речі Посполитої Іохим Бєльський прямо вказує, що вбивцями Криштофа Косинського були “слуги князя Олександра Вишневецького”.
Всупереч очікуванням верхівки Речі Посполитої із загибеллю  Косинського повстання не припинилося. Восени 1593 року козацько-повстанські загони дійшли до Києва й узяли його в облогу.
Криштоф Косинський розумів, що козаки були великою силою, він зумів розпочати й організувати боротьбу зі шляхтою за вольності та права козаків й українського народу загалом. На жаль, відомо про нього небагато.  Родом він був із під сучасного Бреста, син дрібного українського шляхтича. Дитинство та юність майбутнього гетьмана промайнули серед мальовничої природи  Західного Полісся.
У молоді роки подався шукати щастя й долі на Запорожжя, де згодом здобув великий авторитет. Був сміливий і розумний, навіть старі козаки зважали на його поради. Існує думка, що саме Криштоф Косинський перший підняв шаблю і булаву гетьмана козаків на захист знедоленого народу України. Не забуваймо про це.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment