Вдихаючи життя у малюнок

<KENOX S760 / Samsung S760>Уляна ВОЛІКОВСЬКА
Фото автора

Творчість Едуарда Кирича, для якого натхненником і духовним батьком передусім був Іван Котляревський, — це сув’язь народності, тонкого гумору, динаміки та ритму. Поєднуючи ці елементи, художник-аніматор за 50 років своєї діяльності створив безліч “мультяшних” героїв. Серед них улюбленці дітлахів і дорослих — кмітливі відчайдухи із серіалу “Як козаки…”, “Лис Микита”, галерея кумедних персонажів із мультфільму “Енеїда”, “хазяйновиті” близнюки “Три Паньки”, “Дівчинка і зайці” та інші. А скільки ще не завершених проектів… Аби побачити і відчути, як майстер вдихає життя у малюнок, варто відвідати виставку в галереї “Митець”. Тут представлені роботи з 1962-го і донині.
Умовно виставку можна поділити на два світи: перший відображає інтимні переживання, заглиблює у зворушливі картини української природи, яка ніби повертає художника в дитинство. Не дарма дружина митця пані Тетяна каже, що майстра “завжди надихає наша Україна з її прекрасною природою, ланами, річками, піснями і українським фольклором…” А другий — це всесвіт анімації, просякнутий національним характером. У центрі улюблений герой Едуарда Кирича — моторний парубок Еней, вималюваний у найрізноманітніших іпостасях.
Окремо зупинюся на художніх проектах та незавершених анімаційних фільмах. Серед них — “Абу-Касимові капці” за філософською притчею Івана Франка, у якій можна відчути неповторний колорит Сходу. Анімація “Хто боїться дядечка Бабая” застерігає малих неслухів бути чемними та слухняними, бо можна потрапити до лапищ химерного Бабая, про існування якого знають всі діти. У “Лісовій пісні” за драмою-феєрією Лесі Українки природа, оживаючи, наче проростає крізь твоє єство зсередини… Нещодавно завершилася робота над новим фільмом митця — “Літа мої” за мотивами творів народної художниці Марії Приймаченко, де Едуард Кирич був художником-постановником і співавтором сценарію: “Ми разом із режисером Володимиром Гончаровим вирішили, що створення такого фільму — цікава ідея, бо в наївному малярстві художниці є феєричні персонажі, які можуть легко лягти на анімацію. Думаючи над сценарієм, натрапили на роботу, де Марія Приймаченко, сидячи біля хати, каже: “Літа мої молодії, прийдіть до мене в гості, побудете у мене хоч на помості”. Це й узяли за основу. Літа — це роботи митця, миті його творчого злету, які начебто мають прийти в гості на свято. Так, молодії літа постають в образі українських дівчаток, що співають пісню. Серед яскравих анімаційних героїв — лев і голодна пташка-хижачка, яку всі бояться. Композитор Олександр Спаринський написав чудову музику до фільму. Ось так була створена анімація-десятихвилинка”.
Едуард Кирич мріє подорожувати Україною і давати майстер-класи дітям, адже “Україна — це поле моєї творчості”, каже митець. Тож бажаємо йому успіхів і невичерпного джерела ідей!

Поділись і насолодись:
 • Blogosvit
 • del.icio.us
 • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MyNews
 • Роздрукуй на пам’ять!
 • Technorati
 • TwitThis

Related posts

Leave a Comment