В авангарді нації

Олег ТКАЧЕНКО,
голова ЗОО ВУТ “Просвіта”
ім. Т. Шевченка

Сьогодні саме “Просвіта”, яка стоїть на засадах державотворення України, гуртує навколо себе свідомих українців. Її зброя — Слово. Гостре слово великого Кобзаря, пророка української нації Тараса Григоровича Шевченка, слово титанів духу Івана Франка та Лесі Українки, слово десятків тисяч представників української інтелігенції, тих, хто в усі часи несе суспільству добре та вічне, хто надихає на великі звершення в ім’я України.
Основною метою діяльності Запорізького обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка є патріотичне виховання населення регіону, сприяння утвердженню української мови, української національної ідеї, досягнення єдності української нації, утвердження та зміцнення Соборності Української держави.
Незважаючи на труднощі, Запорізька “Просвіта” постійно залучає до своїх лав нових членів. Загалом  станом на 20 травня 2013 р. кількість членів “Просвіти” — 1123; кількість нових членів “Просвіти” — 213; кількість первинних осередків — 28; кількість новостворених осередків — 11; кількість районних об’єднань — 14; кількість міських об’єднань — 5; кількість колективних членів — 4.
Сьогодні Запорізьке обласне об’єднання “Просвіти” має приміщення в центрі міста, у власному офісі розмістилися управа, бібліотека та видавництво “Дніпрові пороги”.

Загальні просвітянські
заходи
Українська світлиця має окреме двокімнатне помешкання у центрі міста. В Українській світлиці діють: клуб “Українська родина”, у рамках якого щороку на День українського козацтва 20 березня відбувається святкування дня народження Івана Мазепи, фестиваль козацької пісні; літературний клуб “Літературні вечорниці” двічі на місяць збирає поетів Запорізького краю та кіноклуб “Святослав”, у рамках якого проводять перегляд кінофільмів культурнопатріотичного напряму, відбуваються просвітянські заходи, святкування та урочистості.
Уже давно стала традицією організація та проведення ЗОО “Просвіти” урочистої святкової ходи з нагоди річниці Незалежності України.
Для популяризації української пісні впродовж кількох місяців поспіль проводили акцію “Співаймо разом з усіма” з народним хором ЗОО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка “Запорозькі козаки”. Традиційно у травневі дні збираємося у с. Скельки, де Запорізька “Просвіта” з успіхом проводить обласний фестиваль дитячого хорового мистецтва “Співочий Степ”. Уже відбулося три фестивалі, працюємо над підготовкою та проведенням четвертого.
Патріотичні заходи
Щороку проводимо масові патріотичні заходи, присвячені Дню злуки українського народу, вшануванню героїв, полеглих під Крутами. Регулярно збирається координаційна рада представників широкої громадськості та громадськополітичних організацій, форум демократичних сил Запоріжжя. Розуміючи важливість того, що земля сільськогосподарського призначення повинна бути винятково у народній, державній власності, Запорізька “Просвіта” стала організатором і учасником створення “Комітету захисту рідної землі”.
У лютому 2011 року проведено благодійний вечір на підтримку політв’язнівнаціоналістів. Кошти були спрямовані у штаб допомоги політв’язнямнаціоналістам у м. Запоріжжя.
Уже понад двадцять років поспіль останньої суботи листопада, у день Всеукраїнського вшанування пам’яті жертв голодомору та політичних репресій проводиться урочиста хода до пам’ятного знака “Жертвам політичних репресій”.

Заходи, присвячені
вшануванню
Т. Г. Шевченка
ЗОО ВУТ “Просвіта” у лютому 2011 р. ініціювало створення Шевченківського комітету для встановлення у Запоріжжі пам’ятника Т. Г. Шевченку до 200річчя від дня його народження. До комітету увійшли просвітяни, відомі громадськополітичні діячі Запорізького краю, представники місцевого самоврядування. Сьогодні у питанні встановлення пам’ятника вийшли на фінішну пряму. Комісія ухвалила робочу модель скульптури, іде підготовка до відлиття пам’ятника в бронзі, збираються кошти. Крім того, багато років поспіль Запорізька “Просвіта” є організатором заходів, присвячених Дню народження Т. Г. Шевченка та інших урочистостей з цієї нагоди.
Уже вдруге біля бюста Т. Шевченка (Шевченківська РДА) провели “Шевченківський марафон”: читання творів Великого Кобзаря впродовж восьми годин поспіль. Цього року в рамках “Шевченківського марафону” ЗОО “Просвіти” започаткувало дитячий обласний конкурс “Шевченко в моєму серці”.

Суспільство і мова:
соціокультурні виміри
Саме з такою назвою у жовтні 2011 р. в Запоріжжі відбулася Всеукраїнська науковопрактична та громадськополітична конференція, організаторами якої стали Класичний приватний університет, ЗОО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка, Запорізький січовий соціальнопедагогічний комплекс (Січове Духовне Братство — СДБ) та приватний науковоосвітній центр “Січова академія”. Результати конференції опубліковано в збірнику матеріалів конференції, який було розповсюджено по бібліотеках і навчальних закладах області.
У червні та липні 2012 р. здійснено спробу проведення акції, присвяченої захисту української мови: розгорнуто “Інформаційний намет” на знак протесту проти ухвалення так званого “мовного закону” Ківалова—Колесніченка. І першого, і другого разу влада цинічно зірвала проведення мирного заходу.

Видавнича діяльність
У видавництві ЗОО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка побачили світ десятки книжок: щорічна поетична збірка — альманах “Дніпрові пороги”, до якого увійшли твори авторів Запорізького краю; збірка “Пори року” для дітей Запорізьких шкіл та дитячих бібліотек, укладена членами клубу “Літературні вечорниці”; “Вибух: щоденник феєричних роздумів”, “Як нам облаштувати Україну” О. Ткаченка (2012), монографія “Петро Ребро” О. Стадніченко. Надруковано поезію Т. Шевченка, П. Тичини. Клуб “Літературні вечорниці” постійно проводить презентації нових видань та святкові заходи.

Обмін досвідом
між регіонами
Об’єднання активно обмінюється досвідом з регіонами. Делегації запорізьких просвітян на чолі з головою об’єднання та просвітянський хор “Запорозькі козаки” за останні кілька років відвідали Закарпаття, ІваноФранківщину (з нагоди 350річчя міста Франківська), Тернопільську область, Львівщину — з тижневими благодійними концертами для збору коштів на встановлення пам’ятника Т. Шевченку в Запоріжжі. І самі запорожці охоче приймали просвітян зі Львівської, Одеської, Тернопільської областей. Особливо теплі стосунки зав’язалися з молодою “Просвітою” Тернопільщини: активісти Тернополя у Запоріжжі та Мелітополі показували дітям святковий вертеп, спільно провели Всеукраїнський вишкільномандрівний табір для дітей та молоді “На Дніпрових порогах” (с. Перун, Запорізька обл.).
9 листопада 2012 р. до Дня української писемності та мови стартувала акція “Січовий шлях Просвіти”: піший марш із Запоріжжя до Києва з вимогами до Верховної Ради України “Так жити не можна”. Основною з десяти вимог була вимога відмінити злочинний закон Ківалова—Колесніченка. Упродовж тридцяти днів пішки було подолано шістсот кілометрів. Шлях пролягав через населені пункти Запорізької, Дніпропетровської, Полтавської, Кіровоградської, Черкаської, Київської областей та м. Київ, де відбувалися зустрічі та збиралися підписи на підтримку “Вимог”. Реєстрацією вимог (з додатком підписних листів на підтримку) завершився перший етап акції “Січовий шлях Просвіти”.
Із 25 березня до 21 квітня 2013 р. відбувся Другий піший похід у рамках Всеукраїнської акції “Січовий шлях Просвіти”, основна мета якого — 21 квітня 2013 р. дістатися Говерли і помолитися “За Україну та успішне наведення порядку в державі”; захист української мови і держави шляхом формування “Армії Порядку” в рамках посполитого рушення “Від одного до мільйона”.
Близько сімсот кілометрів подолали просвітяни містами та селами Київської, Житомирської, Хмельницької, Тернопільської, ІваноФранківської областей. У кожному селі та місті відбувалися зустрічі з людьми, активом національнодержавницького спрямування, місцевими осередками “Просвіти”, ЗМІ, обговорення нагальних питань.
Просвітянська діяльність
районних осередків
В області активну роботу веде осередок “Просвіти” Гуляйпільського району. Варто відзначити діяльність просвітян Богдана Бурбури (священик СвятоПокровського храму УПЦ КП) та голови районного об’єднання Василя Коростильова, який виступає з лекціями, спрямованими на відродження, захист та збереження української культури та духовності.
Варто відзначити роботу Бердянського міськрайонного об’єднання, голова осередку В. Пилипенко.
Осередок підготував та провів два масштабні заходи:
1) відкриття меморіальної дошки письменнику, громадському діячеві, етнографу Т. Зіньківському на будівлі ЗОШ № 9;
2) публічне братання учасників Другої світової війни: вояка УПА (член ОУН) М. О. Холявки і Радянської армії О. Г. Хоменка, яке відбулося у центрах із національнопатріотичного виховання.
Осередок друкується у місцевій пресі, зокрема в “Південній зорі” (щомісячному історичному календарі).
Наполегливо ведеться просвітницька діяльність в Приморському районі, де головою є В. Корнієнко, нагороджений за активну патріотичну роботу нагрудним знаком райради і адміністрації району “За розвиток Приморського району”, медаллю “Просвіти” “Будівничий України”.
Пожвавилася просвітницька робота в Ногайському аграрному коледжі. Завдяки талановитим викладачам і вихователям, майстрам педагогічної праці Л. М. Лихтарь (учитель української мови і літератури), Є. І. Смаковській (учитель історії та правознавства) у коледжі постійно проводяться змістовні патріотичні заходи, літературні вечори, дискусії, концерти. Звучать українське слово і пісня.
У Приморській районній бібліотеці вже другий рік працює музична поетична вітальня, відбуваються літературні, авторські вечори та зустрічі з цікавими людьми, поетами: О. Дмитренко, М. Хаджийським, М. Слабоус, В. Корнієнко, бібліографом І. С. Сидоренко.
Мелітопольський, Токмакський, Новомиколаївський та багато інших міських і районних осередків, у лавах яких перебувають сотні просвітян, щоденно безкорисно несуть українське слово, крок за кроком відроджуючи націю, будуючи українську Україну.
Запорізьке обласне об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Г. Шевченка сподівається на співпрацю та активну участь кожного у роботі “Просвіти”.
Закликаємо українців: “Вступайте до лав “Просвіти”! Підтримуйте ініціативи Товариства. Ми впевнені: щоденна копітка праця всіх просвітян у розбудові Великої України виправдає сподівання українців на шляху до гідного життя.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment