Працюємо самовіддано і щиро

dsc_0438
Сергій Прокопенко, Євген Букет, Василь Клічак, Світлана Фещенко

25 червня у приміщенні Національної спілки письменників України відбулася чергова звітно-виборна конференція Київського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка. 32 делегати із 12 районів області підсумовували чотирирічну діяльність і планували майбутнє.
Звітну доповідь виголосив голова облоб’єднання, директор Видавничого центру “Просвіта” Василь Клічак. Серед співдоповідачів — заступник голови Євген Букет, Володимир Іванців (Біла Церква), Олександр Дробаха (Вишгород), Анатолій Марущак (Васильків), Едуард Мондзелевський (Фастів) та інші. З вітальним словом до конференції звернулися голова ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Павло Мовчан і начальник управління внутрішньої політики КОДА Петро Захарченко. Головою Київського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка переобрано Василя Клічака, заступником голови — Євгена Букета, заступником голови — відповідальним секретарем — Світлану Фещенко. До складу ради увійшли також академік Петро Червяк, Петро Уманець, Сергій Прокопенко, Олександр Мамалига, Тетяна Домашенко, Леонтій Сандуляк, Роман Никифорук, Петро Захарченко та голови районних і міських у Київській області об’єднань. До контрольно-ревізійної інспекції обласного об’єднання обрано Валерія Середу, Дмитра Шатлуна і Володимира Дросенка. Делегатами на ІХ з’їзд ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка обрано голів Білоцерківського і Фастівського об’єднань — Володимира Іванціва та Едуарда Мондзелевського.
Про діяльність просвітян на Київщині читачам “СП” розповідає голова обласного об’єднання Василь КЛІЧАК.

Київська обласна “Просвіта” — наймолодше обласне об’єднання. Ми утворилися у травні 2004 року. Чіткої кількості членів Товариства в нас немає, можемо сказати інше — передплатників газети “Слово Просвіти” в області понад чотири сотні.
Окремо зупинюся на відносинах обласної “Просвіти” з обласною владою, зокрема з облдержадміністрацією. Кілька років поспіль як голова обласної “Просвіти” я був членом громадської ради ОДА.
У нас склалися досить добрі стосунки із Петром Петровичем Захарченком, начальником управління внутрішньої політики. Він завжди знаходить час, щоб вислухати, допомогти вирішити якесь питання. З ініціативи Петра Петровича у серпні 2011 року до 20-ї річниці Акту проголошення незалежності України в обласній адміністрації відбувся круглий стіл, де я виступив із доповіддю “Роль “Просвіти” у здобутті незалежності України”. До тієї дати і до багатьох інших дат на наше подання і за підтримки Петра Петровича чимало просвітян відзначені цінними нагородами обласної адміністрації і обласної Ради.
З ініціативи нашого активного просвітянина з Борисполя Анатолія Ковальчука за нашим поданням Грамотою облдержадміністрації відзначено колишнього депутата Верховної Ради СРСР Леонтія Сандуляка (який зараз мешкає на Бориспільщині) у зв’язку з його ювілеєм.
Товариство “Просвіта” в особі своїх членів, і не тільки тих суб’єктів, які формально належать до цієї громадської організації, а й тих, хто просто симпатизує нашому товариству, поділяє його погляди й завдання, а таких набагато більше у суспільстві, аніж самих просвітян, відповідно до ознак масового спілкування, є духовно-інтелектуальною єдністю тих, хто спілкується.
Окремо хочу зупинитися на роботі наших славних активістів у районах області. Їхня самовіддана праця — наше багатство, наш золотий фонд. Керувати таким потужним об’єднанням для мене насолода. Я познайомився з колосальною кількістю цікавих неординарних особистостей. А попередні знайомства зміг укріпити в безпосередній співпраці.
Отже, перерахую, відповідно до міст.
Біла Церква. Щороку в січні тут відбувається поетичний фестиваль “Соборний дзвін”, в організації якого бере участь і обласна “Просвіта”. Окремого доброго слова заслуговує голова Білоцерківської “Просвіти” поет Володимир Іванців, його поважають у місті, він користується високим авторитетом у громадськості. На жаль, цьогоріч місцева вдала дуже скупо підтримала фестиваль, тож не вдалося запросити більшу кількість учасників. У рамках фестивалю білоцерківські просвітяни організували творчу зустріч із головою “Просвіти” поетом Павлом Мовчаном.
Дев’ятий рік поспіль у Києво-Святошинському районі відбувається шкільний поетичний конкурс “Зерна доброти”, який організовує педагог і поетеса Тетяна Петровська. Це справжнє свято для дітей, їхніх батьків, учителів. Щороку його завершення, відзначення переможців відбувається в іншій школі району, що додає престижу тому чи тому середньому навчальному закладові. Без цього конкурсу вже не уявити шкільне життя у Києво-Святошинському районі, до організації якого причетна також голова тамтешньої “Просвіти” пані Валентина Донець.
Поетичний конкурс “Зерна доброти” розширив свої межі. Уже два роки поспіль він набув статусу обласного. Якщо конкурс у Києво-Святошинському районі відбувається за підтримки управління освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації, то проведення обласного конкурсу відбувається за участю Малої академії наук Головного управління освіти обласної держадміністрації. До проведення цих конкурсів причетна також обласна “Просвіта”.
Приємно, коли деякі творчі колективи завдяки структурам Всеукраїнської “Просвіти” знайомляться між собою, гостюють один в одного, демонструють свої таланти. Кілька років тому, у травні 2010-го, до Києва прибув хор “Просвіти” із моєї рідної Коломиї, що на Івано-Франківщині. А перед тим до мене зателефонував голова місцевої “Просвіти” пан Василь Глаголюк із проханням допомогти поселити десь недорого їхній хоровий колектив. Я звернувся до керівника хору із Києво-Святошинського району пані Ірини Якубовської із пропозицією зав’язати контакти з колегами з Коломиї. Так і сталося. Приїхав коломийський хор, кияни їх зустріли, познайомилися, розібрали гостей по своїх квартирах. Гості були в Києві, Каневі. Співали у греко-католицькій церкві святого Василя, що біля Львівської площі. Коломияни залишилися задоволені гостинністю киян і, як кажуть, у боргу не лишилися. Запросили наших києво-святошинців у січні 2011 року на святкування Дня соборності. Побував у Коломиї наш хор, був оточений турботою, гостинністю, прихильністю.
Такий творчий обмін можна лише вітати, а також налагоджувати контакти з іншими обласними “Просвітами”, обмінюватися досвідом, пізнавати ближче українське життя в тому чи тому регіоні.
Цей рік особливий, ювілейний — 145 років “Просвіті”. Небагато часу залишилося до 8 грудня. Центральне правління готує друге доповнене видання книжки “Просвіта”: історія і сучасність”. Багатьма цікавими публікаціями з історії просвітянського життя Київщини потішив нас Євген Букет у газеті “Слово Просвіти”. Сподіваємося, що ці матеріали увійдуть до майбутньої книжки. Зацікавлюють нариси, статті письменниці Надії Кир’ян. Звертаюся до всіх із проханням надсилати, можливо, свіжознайдені матеріали про діяльність “Просвіти” на теренах Київщини на початку минулого століття, або ж статті, що стосуються сьогоднішньої діяльності просвітян.
Думаю, що майбутньому правлінню варто звернутися до обласної держадміністрації із пропозиціями щодо відзначення цієї дати на рівні області. Подібний досвід у нас уже є. Згадаймо 2008-й, коли в стінах обладміністрації відбулося урочисте засідання, присвячене 140-річчю “Просвіти”. На зустрічі були заступники голів адміністрації і обласної ради. Активістів Товариства відзначили цінними нагородами.
Наступний 2014 рік — рік ювілейний. 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, з чиїм іменем пов’язані деякі місця на мапі області — В’юнище, Березань, Яготин, Переяслав та інші. Тому в межах області ця подія має бути особливо відзначена.
Хочу особливо пошанувати самовіддану працю на нашій просвітянській ниві добродіїв Сергія Прокопенка і Олександра Дробахи у Вишгороді, Едуарда Мондзелевського у Фастові, Миколи Корпанюка і Наталії Заїки у Переяславі, Тамари Устимівської у Володарці, Анатолія Ковальчука у Борисполі, Романа Никифорука у Броварах, Анатолія Марущака у Василькові та багатьох інших учителів, журналістів, письменників, лікарів, наших активістів.
Добрі стосунки склалися у нас із обласною письменницькою організацією. Ми провели спільно кілька культурологічних заходів.
Особливо хочу подякувати всім за розуміння і підтримку в реалізації дуже важливого проекту. Ідеться про самовіддану багаторічну працю над Словником української мови, підготовлений “Просвітою” спільно з Інститутом української мови НАН України. Саме ця копітка робота впродовж семи років забирала в мене найбільше часу. Нарешті довгоочікувана книга вийшла у світ і має у суспільстві значний резонанс. Через цю таку потрібну і таку нагальну нашій країні місію — видання Словника, на жаль, мені не вдалося підготувати відповідні подання для того, щоби обласне об’єднання “Просвіта” мало рядок в обласному бюджеті.
Тепер щодо фінансування. Так склалося, що фінансової підтримки від Центрального Правління ми не одержували. Не одержували, бо не зверталися. І скажу щиро, знаючи добре загальну ситуацію, яка є у ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка, я не смів із подібними питаннями звертатися. Скажіть, будь ласка, хіба то не є підтримка, яку ми весь час отримуємо у вигляді книг, дисків, плакатів тощо для нагородження наших активістів, поповнення бібліотек, проведення просвітянських заходів?
У нас є рахунок у банку, та тільки нема на ньому коштів, і протягом звітного періоду рух коштів не вівся. Одначе щокварталу я особисто здавав порожні декларації у районну податкову адміністрацію. Тому в нас у цьому плані все гаразд, жодних штрафних санкцій щодо нас застосовано не було.
На завершення повернуся до чіткого розуміння слів і понять. У просвітянському середовищі, в деяких обласних структурах останнім часом побутує думка про необхідність перезавантаження “Просвіти”. Взято це слово з комп’ютерної лексики. Більшості з нас зрозуміле його пряме значення. У цьому разі його намагаються використати у значенні переносному. А в якому саме — ніхто чітко не може сформулювати. Внаслідок виникає відчуття загальмованості. А щоб його позбутися, треба просто працювати самовіддано і щиро. Тоді ми і зможемо досягнути великих успіхів.

Фото Олександра ЛИТВИНЕНКА

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment