Мистецтво, що підіймає людину над буденністю

Італія, батьківщина художнього мистецтва Ренесансу, дала світові безліч талановитих імен, серед яких Джотто ді Бондоне, Донателло, Ботічеллі, Леонардо да Вінчі, Рафаель, Мікеланджело, Тиціан та ін. Творчість італійських художників вважається взірцем, вона просякнута ідеалами гуманізму, гармонійністю, чуттєвістю та драматизмом. Днями в Музеї Ханенків глядачі мали змогу ознайомитися із найкращими зразками класичного мистецтва з музеїв Італії. Це друга виставка у рамках проекту “Європейський вимір”, на якій представлено картини “Венера та Адоніс” Тиціана, “Ісус Христос” Гвідо Рені та гобелен “Дивний вилов риби” за картоном Рафаеля.

Уляна ВОЛІКОВСЬКА

За словами куратора проекту Олени Живкової, Музей Ханенків уже вкотре стає місцем зустрічі глядача з найкращими творами європейського мистецтва. Завдяки співпраці з Національною галереєю старовинного мистецтва у Палаццо Барберіні (м. Рим) у попередні роки Музей презентував виставки венеційського скла та італійської майоліки. “А цього разу ми обрали три шедеври із музеїв Італії, які відображають долю італійської культурної спадщини у Європі. Найцікавіше — гобелен, який показує, як італійський образотворчий геній вплинув на решту Європи, як він її змінив. У цьому творі поєдналися вікова майстерність фламандських ткачів із творчістю Рафаеля, за ескізами якого вони працювали”.
Як відомо, тема кохання Венери та Адоніса була однією з найулюбленіших у творчості Тиціана. Вважається, що художник за своєю манерою близький до Джорджоне, який звертався у своїх роботах до міфології. Експоноване полотно “Венера та Адоніс” із колекції Національної галереї у Палаццо Барберіні вважається однією з останніх версій, створених уже зрілим Тиціаном. На лоні природи розгортається драматична картина, яка попереджає про загибель Адоніса під час полювання. Похмурі небеса, маленький амур, що дрімає під деревом, перевернута ваза, — усе символізує майбутню трагедію. І намагання стурбованої Венери зупинити юнака тут марні…
Вівтарна картина Гвідо Рені “Ісус
Христос” — із Музею старовинних скарбів Святої Оселі (м. Лорето). Вважається, що цей шедевр є лише фрагментом більш розгорнутої картини. Образ Ісуса Христа міг бути частиною композиції “Вручення ключів апостолу Петру” або твору  “Noli me Tangere” (явлення Христа Марії Магдалині).
Особливо вражає масштабністю і філігранністю гобелен “Дивний вилов риби” за ескізами Рафаеля для Сикстинської капели. Витканий із шовку, вовни, золотих та срібних ниток, він випромінює сяйво і приковує погляд. В основу твору покладено оповідь із Євангелія. Це історія про те, як апостоли після невдалої риболовлі фантастичним чином наповнили сіті завдяки Ісусові, який ступив на човен. Вишуканою оздобою величного килима є барокове обрамлення, на якому зображено сім християнських чеснот — Помірність, Справедливість, Віру, Милосердя, Надію, Розсудливість, Хоробрість.
“Україна як європейська країна зберігає величезний скарб європейського класичного мистецтва, яким може обмінюватися з іншими державами. Тому у рамках цього проекту плануємо зробити виставку із Житомирського краєзнавчого музею (колекція баронів Шедуар). Це практично незнані твори, які ми донесемо до глядача”, — каже про творчі плани Олена Вікторівна.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment