«З Києва — по всій Русі» Послання Помісного собору Української Православної Церкви Київського Патріархату

До Пастви та всього українського народу
З нагоди 1025-ліття хрещення Київської
Руси-України
Дорогі брати і сестри!
Шановні співгромадяни!
З милості Божої зібравшись 27 червня 2013 р. у Золотоверхому Києві, в рік, коли відзначаємо 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України, Помісний Собор Української Православної Церкви Київського Патріархату найперше закликає всіх до молитви про мир і єдність для Церкви і для українського народу.
Хрещення Руси-України — виняткова подія, що визначила історичну долю нашого народу. Як Таїнство Хрещення оновлює людину, очищає від гріхів та відроджує до вічного життя, так і хрещення княжої Київської держави оновило її, збагатило численними духовними скарбами, відвернуло предків наших від злочестя і служіння неправдивим богам, а навернуло до служіння єдиному істинному Богові.
І. Християнство проповідувалося в наших історичних землях ще від апостольських часів. “Святий Апостол Андрій Первозванний — перший архиєпископ Константинопольський, Патріарх Вселенський і апостол Руський. На Київських горах стояли ноги його і очі його Русь бачили, а вуста благословляли, і насіння віри він у нас насадив. Воістину Свята Русь обрана серед інших східних народів, бо в ній проповідував Апостол”, — проголошує постанова Собору, що відбувався у Києві під головуванням святителя Іова (Борецького) 1621 року, в час важкої боротьби за право українців бути православними.
Християнином був прославлений нинішнім Собором у лику святих Київський князь Оскольд, у час правління якого, за історичними свідченнями, відбулося перше хрещення. У своєму посланні святитель Фотій, патріарх Константинопольський (у 858—867 та 877—886 роках), пише: “Не лише болгари звернулися до Христа (це сталося 865 року), а й руси. Вони підняли руку на Ромейську імперію, але тепер і вони змінили еллінську й безбожну віру, у якій раніше перебували, на чисте життя у Христі. І в них запалала така спрага віри й наснага на праведне життя, що вони прийняли пастиря і з великим сумлінням приступають до Христових таїнств”.
Християнкою стала дружина великого Київського князя Ігоря, рівноапостольна Ольга, яка і сама багато зробила для розповсюдження віри християнської, і онука свого, Володимира, виховала так, що після тривалих роздумів він не лише сам охрестився, а й державу свою зробив християнською.
Тому Хрещення Руси-України за рівноапостольного князя Володимира, 1025-ліття якого всі ми цього року відзначаємо, є не початком розповсюдження віри христової в наших землях, а ключовою подією в її утвердженні. З Києва, з берегів Дніпра через проповідь та хрещення віра християнська православна пішла по всіх навколишніх землях великої держави Руської — на північ до земель Новгородських, на захід у Галицькі та Волинські землі та на схід — до Приволзького краю.
Відтак Київ є не лише давньою столицею княжої держави, а й духовною матір’ю у хрещенні всіх міст Руси. Київська Церква — матір для Церкви Московської та інших, що згодом постали на землях Київської держави. А Київський архіпастирський престол і кафедральна Велика Церква Софії, Премудрості Божої, довершена святим благовірним князем Ярославом Мудрим — єдиний історичний духовний центр для єднання всіх вірних дітей Київської Церкви.
Тому Помісний Собор підкреслює історичну правду, яку ніхто не може змінити, не повинен забувати або намагатися спотворити — світло Христової віри розійшлося саме з Києва по всій Русі!
Щоби звеличити себе, а значення Києва применшити, Московський Патріархат цього року вирішив розпочати власне святкування 1025-ліття з російської столиці, щоби продовжити його в Києві ніби як у другорядному місці та підкреслити, що нібито весь історичний спадок Руси належить Московському престолові.
Так перекручували історію вже не раз. У XVII столітті в Московії іноземцям розповідали, нібито за князя Володимира спочатку був охрещений Київ, а потім відразу — Москва, і у Москві був утверджений митрополичий престол. З XVI століття там же говорили, що нібито головний убір московських царів — золота шапка азіатського походження, ймовірно подарована московському князю татарським ханом за віддану службу, як про це пишуть російські історики — насправді є подарунком візантійського імператора Костянтина Мономаха його онукові, київському князю Володимиру Мономаху, від якого потім “перейшла” у Московію. Збудоване для московських царів за наказом Івана Грозного і відтворене для Романових місце в Успенському соборі в Кремлі також називали “Мономаховим троном”, який нібито був подарований з Візантії як символ передачі влади. І таких прикладів московської неправди можна наводити десятки.
Відзначаючи все це, Помісний Собор стверджує — Київська Церква є Церквою-Матір’ю для Московської, а претензії останньої духовно панувати в Києві та Україні, переписуючи під себе історію, приречені на поразку, як і всяка неправда.
Святкування ж 1025-ліття Хрещення Київської Руси покликане нагадати і утвердити історичну правду, до вивчення і розуміння якої ми закликаємо і віруючих, і весь український народ.
ІІ. Ще одна важлива для українського суспільства і держави мета, яку Собор відзначає у цьогорічному святкуванні — нагадати всім про історичний вибір нашого народу на користь християнської європейської цивілізації.
Зараз Україна стоїть на роздоріжжі, обираючи своє майбутнє, визначаючи, у якому напрямку має відбуватися її розвиток. Святі князі Оскольд, Володимир, Ярослав Мудрий, свята княгиня Ольга понад 1000 років тому ясно вказали нам цей напрямок — до християнської Європи.
Ми не просимося бути прийнятими до Європи, адже понад тисячу років є її невід’ємною частиною, — нині, як народ, у переважній більшості, ми прагнемо сучасного оновлення нашої країни на європейських і християнських засадах. Нам самим багато треба для цього зробити, але і Європа не має права відмовляти Україні в Історичному праві бути визнаною її рівноправною частиною,
Хочемо наголосити: як не все у духовному, суспільному, державному житті України може бути схвалене Церквою, так не все, що є у сучасній Європі, повинно прийматися за зразок для зміни.
Європейська цивілізація також переживає духовну кризу. Войовничий секуляризм веде наступ на Церкву і християнство, на традиційні духовні та моральні цінності. Яскравим виявом цього наступу є пропаганда содомії та узаконення в окремих країнах під іменем “шлюбу” протиприродного блудного одностатевого співжиття.
Але наявність цих проблем має сприйматися нами як заклик до єднання зусиль з християнами Європи у боротьби за євангельську мораль, традиційні християнські сімейні цінності, а не як привід відмовлятися від європейського майбутнього України.
ІІІ. Завершуючи це Послання, хочемо підкреслити: ніяких проблем ми, як Церква і як народ, не зможемо вирішити, ніякі труднощі не зможемо подолати без допомоги Божої. Тому відродження церковного життя, оновлення у суспільстві та державі ми повинні починати з власного духовного оновлення, з очищення від гріхів, подолання спокус. Саме завдяки такому особистому духовному відродженню наші предки, святі князі Київські, змогли збудувати велику та шановану сусідами державу.
Слова князя Київського Володимира Мономаха нехай нагадають нам про цей християнський обов’язок набувати чесноти, а гріх — викорінювати: “Усього ж паче — убогих не забувайте, але, наскільки є змога, по силі годуйте і подавайте сироті, і за вдовицю вступітесь самі, а не давайте сильним погубити людину. Ні правого, ні вин­ного не вбивайте і не повелівайте вбити його; якщо хто буде достоїн навіть смерті, то не погубляйте ніякої душі християнської” — повчає князь.
“Якщо вам Бог зм’якшить серце, — наставляє князь Володимир нащадків, — то сльози свої пролийте за гріхи свої, кажучи: “Як ото блудницю, і розбійника, і митаря Ти помилував єси, Господи, так і нас, грішних, помилуй”. І в церкві се дійте, і спати лягаючи. Не пропустіте ж ні одної ночі. Якщо ви при силі, хоч раз поклонітесь до землі, а коли вам стане немічно — то тричі. І сього не забувайте, не лінуйтеся, бо тим нічним поклоном і співом молитви чоловік перемагає диявола, — і що за день людина согрішить, то сим ізбавляється від гріха. Навіть і на коні їздячи, коли не буде у вас ні з ким діла і якщо інших молитов не вмієте ви мовити, то “Господи, помилуй”, благайте безперестану потай, — бо ця молитва є краща від усіх. Молітеся краще, ніж думати нісенітницю, їздячи”.
Помісний Собор від імені Київського Патріархату, сердечно вітає зі святом 1025-ліття Хрещення Київської Руси все­українську православну паству, православних українців у діаспорі, всіх християн України і весь український народ, а також сусідні з нами народи, які від Київської Церкви прийняли проповідь Євангелія і дар Святого Хрещення. Нехай це свято послужить нашому духовному оновленню, нагадає про наше правдиве історичне коріння та допоможе утвердити правильний вибір для майбутнього.
Разом зі святим рівноапостольним князем Володимиром проголошуємо: “Русь свята! Бережи віру Православну, в якій твоє утвердження!”
Закликаємо на всіх вас, на державу і український народ Боже благословення!

Від імені Помісного Собору Української Православної Церкви Київського Патріархату
Філарет
Патріарх Київський і всієї
Руси-України
27 червня 2013 року

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment