Буде премія імені Модеста Левицького

8 грудня цього року виповнюється 145 років від дня заснування “Просвіти” — найдавнішої громадської організації, що має на меті захист українського слова, утвердження національної ідеї, національної самосвідомості та ідентичності, поширення знань у народі, виховання молоді у дусі патріотизму. Саме ця дата стала приводом для зустрічі керівництва Київського обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка з керівництвом Київської обласної державної адміністрації.

Євген БУКЕТ
Фото Вікторії АРТЕМЕНКО

Зустріч із головою КОДА Анатолієм Присяжнюком, заступником голови адміністрації Тетяною Подашевською, начальником Управління культури, національностей та релігій Ігорем Подолянцем організував член ради обласного об’єднання, начальник Управління з питань внутрішньої політики КОДА Петро Захарченко, який теж був присутній.
За півгодини просвітяни встигли обговорити чималий спектр питань і, як зазначив Анатолій Присяжнюк, з таким співрозмовником, як голова обласної “Просвіти” Василь Клічак, варто говорити багато годин поспіль.
А проблем назбиралося чимало. Адже у столичній області не надається важливого значення національно-патріотичному вихованню школярів. Натомість помпезно відзначаються чужі для нас свята “Хеловін”, день Святого Валентина, 8 березня. Випущені з поля зору шкіл такі національні події, як День героїв Крут, День Злуки, День Покрови, День перепоховання Тараса Шевченка 22 травня, День Матері тощо. Тому для здійснення відповідної роботи буде розглянуто питання щодо виділення “Просвіті” офісного приміщення та закладення коштів на діяльність обласної “Просвіти” при затвердженні бюджету області на 2014 рік.
Втрутитися у ситуацію, що склалася в обласному драматичному театрі ім. П. Саксаганського у Білій Церкві, вимагав член ради обласної “Просвіти” Олександр Мамалига. Нагадаємо, що у червні з репертуару театру було вилучено українськомовні вистави, а 15 акторів, які виступили проти цього, було звільнено з роботи.
Про проблеми в освіті і шляхи їхнього вирішення за допомогою просвітянських видань говорив член ради Олександр Дробаха. Є. Букет розповів про знайдені в архівах матеріали про діяльність “Просвіти” на теренах Київщини з 1906 до 1926 року. До речі, безпосередній стосунок до становлення просвітянського руху на Київщині на початку минулого століття мав український письменник, культурний діяч, педагог, лікар, дипломат Модест Пилипович Левицький. Від 1912 року він мешкав у Білій Церкві, а 4 березня 1917-го очолив там місцеву “Просвіту”. Того ж року Модест Пилипович став ініціатором створення спілки “Просвіт” Васильківського повіту, яка об’єднала 62 сільські організації. У вересні 1917 року на першому Всеукраїнському з’їзді “Просвіт” Модеста Левицького обрали до центрального бюро товариств “Просвіта” від Київської губернії. В адміністрації з цікавістю сприйняли ідею заснувати обласну просвітянську премію імені Модеста Левицького. До 1 вересня Київське обласне об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка спільно з Управлінням культури, національностей та релігій КОДА випрацюють положення про премію та підготують усі необхідні документи, щоб уже з наступного року цю нагороду змогли отримати перші лауреати.
2014 рік ювілейний — відзначатиметься 200-ліття від дня народження Тараса Шевченка. На зустрічі домовилися про підтримку видавничого проекту “Кобзар” у кожну сім’ю!” Цього року на перше вересня кожному першокласникові столичної області подарують “Кобзар” Тараса Шевченка зі вступним словом голови облдержадміністрації.
Окрім цього, голова обласної державної адміністрації А. Присяжнюк обіцяв розглянути й інші ініціативи просвітян, серед яких видання книги про історію “Просвіти” на Київщині до 145-річного ювілею, урочисте відзначення цієї дати в стінах облдержадміністрації, а також придбання академічного “Словника української мови” для бібліотек області. Усі учасники зустрічі налаштовані на конструктивну співпрацю, адже спільними зусиллями можна зробити чимало добрих справ, які будуть спрямовані на виконання статутних завдань товариства.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment