Вшанування пам’яті повстанців на Володарщині

Тамара  УСТИНІВСЬКА,
голова Володарського РО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка
Київської обл.

7 липня 2013 р. в с. Ожегівка біля пам’ятного знака полеглим тут борцям за волю України Віталію Мельнику (псевдо “Орлич”) та Володимиру Скоренькому (псевдо “Богун”) відбувся мітинг-реквієм. Вшанувати пам’ять відважних героїв-підпільників, членів ОУН—УПА зібралися представники РО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка та інших громадських організацій, РО політичних партій, члени Білоцерківського Братства ОУН—УПА, депутати різних рівнів, місцевих органів влади, голова села, мешканці с. Ожегівки, рідні Віталія Мельника.
Учасники мітингу поклали квіти до пам’ятного знака, запалили свічки. Промовці висловлювали своє ставлення до минулих історичних подій в Україні, а також погляди на сьогоднішню ситуацію в державі, декламували свої вірші, співали пісні. Розпочали та закінчили мітинг спільним виконанням Гімну України. У хвилину мовчання зі сльозами на очах слухали пісню “Яворина” С. Гіги. Панахиду за полеглими провели три священики УПЦ Київського Патріархату: Богдан Долинський з Володарки, о. Василь з Пархомівки та о. Василь Ничко.
На мітингу виступили: голова РО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка Тамара Устинівська, депутат Володарської селищної ради, керівник виконкому РО “Наша Україна”, член “Просвіти” Дмитро Беркоша, викладач Володарського сільськогосподарського ліцею, член “Просвіти” Василь Жогла, учасник визвольної боротьби ОУН—УПА Теодор Дячун з Білої Церкви, 1927 р. н., колишній в’язень радянських ГУЛАГів та інші.
Хор Володарської церкви Успіння Пресвятої Богородиці УПЦ КП виконав повстанську пісню “Йшли селом партизани”.
А було все так… 7 липня 1951 р. с. Ожегівку оточили та заполонили сотні військових. Мешканці села не могли зрозуміти, що сталося. Військові пояснили: “На ваше село напали бандити”. Почалася стрілянина.
Насправді два повстанці-підпільники ОУН—УПА, які були в складі похідної групи на Київщині і займалися поширенням листівок про діяльність більшовицько-комуністичної влади, рятуючись від переслідувачів з радянських спецорганів,  по руслу річки Тарганки дійшли до с. Ожегівки та знайшли схрон на горищі ближчого до річки хліва. Для самозахисту в них була зброя. Зав’язався бій. Для упівців ситуація була безвихідна, тож останні кулі вони залишили для себе, виконавши клятву націоналіста: “Здобудем Незалежну Українську державу, або загинем в боротьбі за неї!” Вони загинули.
Цю історичну правду допоміг встановити письменник, директор Хмельницького  літературного музею, голова Хмельницької обласної Спілки письменників України Василь Іванович Горбатюк. Він здійснив масштабну дослідницьку роботу з архівними документами, зібрав велику кількість спогадів учасників і свідків тих подій. Результатом цієї роботи став його документальний роман “Ще настане ваша пора”, який вийшов друком 2012 р. у Хмельницькому.
У Володарській районній бібліотеці вже проведено презентацію цієї книжки для працівників сільських бібліотек району.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment