Торжество всеосяжної любові та духовності

До 1025-річчя Хрещення Руси у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відкрилася виставка сакрального мистецтва “Спаси й сохрани”. На ній представлені пам’ятки XIV — XX cтоліть із фондової колекції заповідника, які дають змогу зазирнути у глибини минулого і вкотре збагнути єдність людського, земного і небесного світів. Це образи Ісуса Христа, Богородиці та Хреста як зримого символа християнської віри.

Уляна ВОЛІКОВСЬКА

Відкрив виставку генеральний директор Заповідника Любомир Михайлина: “Епохальна подія Хрещення Руси ознаменувала нову сторінку історії. Відтоді у мистецьких творах центральними стали святі образи Спасителя, Пресвятої Богородиці та Чесного Хреста Господнього. На виставці, окрім відреставрованих ікон, можна побачити різноманітні хрести, пов’язані зі значними історичними подіями або іменами святих осіб”.
Із самою експозицією ознайомила гостей Ірина Шульц. Серед унікальних пам’яток – напрестольні Євангелія в ошатних, урочистих оправах, вишукані церковні хрести-реліквії, стародавні ікони, гаптовані літургійні тканини.
Особливе враження справляють церковні хрести. Тут і напрестольні, і воздвизальні, які привертають увагу багатством форм, виготовлені із різноманітних матеріалів і мають цікаві “біографії”. Зокрема унікальний афонський хрест XVI cт., хрест кипарисовий із мініатюрним різьбленням, що належав священномученикові Макарію, якого вбили татари. Срібний хрест із коштовним камінням, хрест напрестольний із зображенням Хрестителя Київської Руси князя Володимира та хрест XVII століття, знайдений у Десятинній церкві.
Образ Ісуса Христа на виставці втілений у кількох іконографічних варіантах: “Спас Нерукотворний” (портрет Господа, що дивовижним чином відбився на шматку тканини), “Христос Вседержитель” (Господь, який тримає книгу Божого Закону), “Христос Великий Архієрей” (Господь, який сидить на троні у пурпурових шатах, що символізують його царськість, в оточенні янголів). А Матір Божа постає в образі “Богородиці Одигітрії” (Провідниця показує, що її Син є істиною), “Богородиця нерушима стіна” (Оранта-Заступниця, яка оберігає Київ протягом багатьох століть. Вона возносить руки до неба і, звертаючись поглядом до людства, закликає повірити у Христа). Особливе місце займають чудотворні ікони “Богородиця Печерська”, “Богородиця Куп’ятицька”, “Богородиця Чернігівська” тощо.
У центрі експозиції — “Даро­хранильниця”, яку нещодавно відреставрували. Вона має глибоку символіку. Це уособлення торжества православ’я на наших землях. Після реставрації розкрилася дивовижна краса твору, його рельєфів та форм. “Такого масштабу дарохранильниць тільки три – у Санкт-Петербурзі, в Москві та в Києві. Цей витвір виготовлено 100 років тому на фабриці Кузьмичова, — розповідає реставратор Віталій Курлов. — До реставрації пам’ятка була серйозно пошкоджена, бо не було однієї фігури, а інші слабко закріплені. Протягом місяця тривав демонтаж, а півтора року – реставрація”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment