У сонячних купелях Балаклави

Надія Кир’ян

Нині виповнюється 100 років від дня смерті геніальної української поетеси, драматурга, громадської діячки, просвітянки Лесі Українки. До цієї дати Севастопольська “Просвіта” видрукувала книжку “Леся Українка в сонячних купелях Балаклави”. Автор — Володимир Проценко (літературний псевдонім Володимир Чорномор), член Національної спілки письменників України, головний редактор газети “Дзвін Севастополя”.
У книжці досліджено події, пов’язані з перебуванням Лесі Українки в Балаклаві 1890-го та 1907 року після одруження з Климентієм Квіткою. Жило подружжя у верхньому флігелі дачі актриси Соколової на скелястому схилі біля Балаклавської бухти, неподалік Генуезької фортеці. Тут Леся Українка написала кілька поезій, завершила драму “У пущі”, працювала над драматичними поемами “Руфін і Прісцілла”, “Айше та Мохаммед”, “Іфігенія в Тавриді”, “Кассандра”.
Автор книжки акцентує на тому, що флігель, у якому жила і творила письменниця, досі не реставрований, попри те, що у пресі неодноразово стверджувалося протилежне. 2008 року газета “Урядовий кур’єр” писала: “У Балаклаві протягом року відновлять колишню дачу актриси Соколової, де у верхньому флігелі з 26 серпня до 12 жовтня 1907 року мешкала Леся Українка. Про це повідомили у керівництві підприємства “Акваланг плюс”, яке, окрім цієї будівлі, повністю відновить у первинному вигляді ще три архітектурні споруди, що мають архітектурну цінність і включені до переліку пам’яток історії та архітектури”. Насправді відреставровано лише будинки, що розташовані поруч. “Тож потрібно відповісти за свої обіцянки і взятися за відновлення верхнього флігеля”, — констатує Володимир Проценко.
Автор розповідає історію зведення пам’ятника Лесі Українці в Балаклаві місцевого скульптора Володимира Суханова (встановлений 2004 року до 2500-річчя міста), про листи, які написала поетеса звідси, про співпрацю з музеями Лесі Українки в Ялті та в Колодяжному, цікаву історію про те, як поетеса привезла й посадила на Волині кримський кизил, а колодяжани розсадили кущики майже в кожному дворі…
До збірки, окрім іншого входять розроблений автором шкільний урок “Леся Українка і Балаклава”, екскурсія “Місцями Лесі Українки”, сценарій, присвячений урочистому вшануванню авторки безсмертної “Лісової пісні” на мітингу 2013 року біля її пам’ятника.
Книжка проілюстрована старовинними фото Балаклави з архіву та сучасними, вміщено портрет Лесі Українки роботи Володимира Чорномора. Свідомі балаклавці, місцеві школярі пишаються тим, що видатна письменниця відвідала їхнє місто, творила тут безсмертні драми.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment