«Соловецька проща» — 2013

wikiexpedition_to_solovki_18Уранці 2 серпня 2013 року від Покровської церкви, що на Подолі в Києві, після святкової вранішньої служби на честь пророка Іллі та благословення владики Володимира Черпака, відбув автобус із тридцятьма шістьма українцями. Вони вирушили в далеку дорогу у понад дві тисячі кілометрів на північ: Санкт-Петербург, Петрозаводськ, Медвежегорськ, урочище Сандармох, порт Кем на березі Білого моря, Соловецькі острови. Ця українська “Соловецька проща” відбулася вже вп’ятнадцяте. Цього року її проведення підтримали Київська міська рада та благодійний фонд “Велика родина”.

Євген БУКЕТ,
cпецкор “Слова Просвіти”
Фото автора

Із 2006 року експедиції на Дні пам’яті жертв політичних репресій, які відбуваються в урочищі Сандармох, що в Карелії, та на Соловецьких островах, організовує Григорій Куценко — голова Київського товариства політв’язнів і жертв репресій. Як завжди, у складі української делегації священик, кобзар, колишні політв’язні та їхні нащадки, дослідники історії політичних репресій, журналісти з кількох міст України.
3 серпня українська делегація відвідала у Санкт-Петербурзі меморіальне кладовище “Левашівська пустинь”, де покояться сотні тисяч жертв комуністичного терору, зокрема й 507 соловецьких в’язнів.
4 серпня в Петрозаводську зустрілися з членами Карельської республіканської громадської організації “Товариство Української культури “Калина”, відвідали Національний музей Республіки Карелії. Зустріч українців Карелії з українською делегацією, яка приїздить на Дні пам’яті, — завжди непересічна подія в житті Петрозаводська. Цього року її відвідали міністр із питань національної політики, зв’язків із громадськими, релігійними об’єднаннями та ЗМІ Республіки Карелії Лана Мігунова та голова Петрозаводського міського округу Ніколай Лєвін.
5 серпня в урочищі Сандармох, що на півдні Карелії, в місці розстрілів 1930-х років, де покояться близько 10 тисяч невільників 60 національностей, відбувся жалобний мітинг і панахида за участю громадськості Росії, України, Польщі, Литви, Естонії. У Сандармосі 2004 року стараннями Карельського товариства української культури “Калина”, її тодішнього голови Лариси Скрипникової, відкрито величний пам’ятник — козацький хрест “Убієнним синам України” (автори Микола Малишко та Назар Білик). Українська делегація також відвідала перші шлюзи Біломорсько-Балтійського каналу, що починається неподалік.
До речі, Дні пам’яті жертв політичних репресій на півночі Росії відбуваються щорічно з 1989 року, тобто впродовж  25 років. І лише цього року вперше участь у них узяв Голова Карелії — Олександр Худілайнен.
6—8 серпня українці взяли участь у Днях пам’яті на Соловецьких островах. На місці розстрілу політв’язнів, біля каменя із написом “Соловецким узникам”, відслужили панахиду, відбувся жалобний мітинг. Учасники “Днів пам’яті” відвідали Соловецький кремль, що від 25 травня 1920-го до 2 листопада 1939 року був місцем ув’язнення і загибелі сотень тисяч в’язнів, побачили камеру, де 25 років просидів останній отаман Січі Запорозької Петро Калнишевський, оглянули експозицію Соловецького державного музею-заповідника “Соловецький табір особливого призначення 1920—1939 рр.”, Секірну гору, на схилах якої знайдені масові поховання в’язнів радянських таборів, відвідали кілька екскурсій. Також українська делегація взяла активну участь у спільному з товариством “Меморіал” круглому столі, присвяченому увіковіченню пам’яті жертв репресій.
На зворотному шляху учасники “Соловецької прощі” мали можливість відвідати місто Псков і Святогірський монастир, де поховано Олександра Сергійовича Пушкіна. Детальний репортаж про Дні пам’яті жертв політичних репресій у Росії та місця, які відвідала українська делегація, читайте в наступному числі “Слова Просвіти”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment