«Круглий стіл» із порожніми стільцями Порозуміння в суспільстві бракує навіть «заради європейського майбутнього»

dsc05714Очікуваний Національний круглий стіл “Порозуміння заради європейського майбутнього”, як важливий етап до підписання в листопаді у Вільнюсі Угоди про асоціацію України та Євросоюзу, став хіба що півнаціональним. Тобто, були представлені ті політичні сили, які отримали на останніх президентських і парламентських виборах приблизно половину голосів виборців. Тож захід перетворився на круглий стіл опозиції, замість великого діалогу між владою, опозицією парламентською і позапарламентською, власне, всім спектром українського соціуму і політикуму.
Петро АНТОНЕНКО
Фото автора

Круглий стіл навіть візуально був розділений на дві частини: справа сиділи спікери, які представляли опозицію, ліва частина — порожня, і перед порожніми стільцями сиротливо стояли таблички. Запрошення на захід отримали всі очільники держави — президент, голова парламенту, прем’єр уряду, всі фракції Ради, і ті, що входять до правлячої коаліції, — регіонали та комуністи.
Із комуністами все зрозуміло: замість євроінтеграції, в яку кожен із них не проти “інтегруватися” особисто, вони вигадують якийсь “референдум” мало не за відновлення СРСР. Тепер щодо регіоналів. Заступник голови їхньої парламентської фракції Чечетов висловився за підписання Угоди начебто від імені фракції. А невгамовний Колесніченко подає законопроект про скасування курсу України на ЄС, який ще 10 років тому закріплений Законом України. Але ж вищі керівники держави, лідери правлячої Партії регіонів, начебто за Угоду. Та навіть якщо й проти, то прийдіть і проаргументуйте. Задля того й суспільний діалог.
Слухали ініціаторів Національного круглого столу і представників опозиції. Нагадаємо, що ініціаторами діалогу стали відомі громадські діячі, які в червні виступили з цією ідеєю. Опозицію представляв лідер лише однієї парламентської фракції — Арсеній Яценюк.
Переконливий аналіз того, чому для України важливий європейський вибір, зробив голова оргкомітету Національного круглого столу В’ячеслав Брюховецький. Буде підписана Угода у Вільнюсі — це стане перемогою України, не буде — поразкою. Але ніхто не повинен приватизувати перемогу або ухилятися від відповідальності в разі поразки, зазначив В. Брюховецький.
На винятковій важливості підписання Угоди наголошували практично всі. Народний депутат із фракції УДАР Ростислав Павленко підкреслив: “Вперше маємо шанс отримати європейські гарантії нашої незалежності, адже ЄС заснований на принципах поваги до суверенітету всіх держав”.
Шлях до Євросоюзу, навіть шлях до підписання Угоди, непростий. Кілька місяців тому ЄС назвав 11 пунктів вимог, які наша держава має виконати для підписання Угоди. В основному, це стосується приведення нашого законодавства до стандартів ЄС. І багато з цих пунктів ще не виконано. А часу обмаль. Григорій Немиря у своєму виступі наголосив, що хоч це буде або спільна перемога, або спільна поразка, народ має знати, кому саме “завдячувати” у разі поразки. Тож у парламент негайно мають бути внесені необхідні для підписання Угоди закони. Відповідальність на правлячій коаліції, адже “контрольний пакет” голосів у неї.
Політичний зріз непростої ситуації з підписанням Угоди зробив Юрій Луценко. Перед цим в одному з виступів пролунала теза: мовляв, підписання Угоди стане політичною, пропагандистською перемогою Януковича і його команди і водночас моральною поразкою опозиції. На це треба було відповісти. Луценко переконливо зазначив: “Облога Кремля, а це не торгова війна, це буде повномасштабна холодна війна із застосуванням економічних, релігійних, шпигунських засобів, вона — надовго. І українська історія показує: або треба працювати разом, або готуватися до поразки. Кажу про необхідність співпраці опозиції і нинішньої гангстерської влади. У зовнішній політиці, до підписання Угоди у Вільнюсі, Янукович наш попутник, союзник.
У нас є різниця причин підписання Угоди. Розумію, що для Януковича це дах пограбування України, а для нас це цивілізаційний вибір. Але у нас одна мета. Ніщо так не посилить Україну у протистоянні з Кремлем, як підтримка євроінтеграції найширшою громадськістю…
Давайте почнемо у вересні масову акцію демонстрації нашого євровибору, від Києва до найдальшого куточка країни. Це буде сигналом для Європи: ви підписуєте Угоду не з Януковичем, який не відповідає європейським стандартам як політик, ви підписуєте Угоду з українським суспільством. Януковичі приходять і відходять, Україна повертається до європейського дому”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment