Євген Чолій: «Маємо працювати разом»

76888888-220—22 серпня цього року у приміщенні Національного університету “Львівська політехніка” понад 400 українців із 35 країн світу спілкувалися в рамках Х Світового конгресу українців (СКУ) під проводом Президента СКУ Євгена Чолія, якого обрали на цю посаду 2008 року на п’ятирічний термін, а 22 серпня 2013 р. присутні довірили йому Президентство СКУ вдруге.
Про те, як світове українство популяризує свою Батьківщину, дбає про захист національних і людських прав українців за межами України, а головне — сприяє оєвропеєнню України, — розмовляємо з Президентом СКУ Євгеном Чолієм, який водночас є членом Палати адвокатів Квебеку (від 1982 р.) і старшим партнером однієї з найбільших адвокатських фірм Квебеку — Лавері, а отже, як професійний юрист виступає і перед Верховним Судом Канади, і перед судами Квебеку різних рівнів. Розпочав Євген Чолій свою діяльність в організаціях української діаспори зі Спілки української молоді (СУМ), а продовжив як член ради директорів Світового Конгресу Українців (ще у 80-ті роки вже минулого століття).

“Світове українство є силою, яка здатна стати за інтереси української спільноти”

— Розкажіть широкому загалові, чим займається Світовий Конгрес Українців, що це за структура?
— Світовий Конгрес Українців (СКУ) уже проводить свій Х Конгрес, який присвячується пам’яті жертв Голодомору 1932—33 рр. у його 80-ту річницю. СКУ об’єднує в своєму складі українські організації із 32 країн світу. Завдання СКУ: репрезентувати інтереси українців діаспори; зберігати українську національну ідентичність і державність, мову, культуру й інші надбання українців поза межами України; координувати діяльність українських організацій-членів СКУ з напрямами діяльності, визначеними Конгресами; мобілізувати громадську думку співгромадян у країнах поселення українців для посилення прихильного ставлення до України та її державної, духовної та економічної розбудови; охороняти права українців незалежно від місця їх проживання — відповідно до Універсальної Декларації Прав Людини; спостерігати за демократичними процесами, включно з виборами та референдумами.
— А хто належить до СКУ?
— Українські крайові центральні репрезентації та Європейський Конгрес Українців (ЄКУ); світові надбудови Українських крайових організацій, крайові організації та Світова Федерація Українських Жіночих Організацій (СФУЖО). Головне для СКУ, як для найвищої міжнародної надбудови української діаспори, — мати міцні зв’язки з усіма українськими громадами, координувати проекти світового масштабу і бути речником багатомільйонної української діаспори.
— То що робив СКУ, конкретніше?
— Зосереджував основну увагу на таких питаннях: утвердження незалежності України та захист українських національних інтересів; євроінтеграція, демократизація і навіть українізація України; захист людських і національних прав українців, незалежно від місця проживання; інформування української міжнародної спільноти про важливі українські питання; зміцнення СКУ та посилення його впливу на світовій арені; консолідація української діаспори навколо загальнонаціональних питань; розбудова українського громадського життя в країнах проживання діаспори; визнання Голодомору 1932—33 рр. в Україні геноцидом українського народу. А ще — зміцнення фінансової бази СКУ.
— Якими були найбільші успіхи Вашої діяльності за минулу п’ятирічну каденцію (2008 — липень 2013 рр.)?
— Назву деякі з них. Проведення Міжнародної акції “Незгасима свічка”, яка з нагоди 75-ї річниці Голодомору відбулася у 32 країнах проживання української діаспори та в усіх областях України (2008 р.); підписання чотирьох меморандумів про співробітництво СКУ з владними структурами України (2009—2010 рр.); здійснення міжнародної місії СКУ зі спостереження за президентськими (2010 р.) та парламентськими (2012 р.) виборами в Україні; захист Бібліотеки української літератури в Москві, яку хотіла закрити влада РФ (2010—2011 рр.); сприяння поверненню українській громаді Польщі 21 березня 2011 р. Народного дому в Перемишлі.
— Наскільки я пригадую з повідомлень преси, це було не так просто…
— Так. Але ми в серпні 2010-го навіть провели Річні збори СКУ. Врешті, світове українство, як свідчить хоча б ця акція, є силою, яка здатна стати за інтереси української спільноти… Мер Перемишля запевнив СКУ, що передасть Народний дім у Перемишлі українській спільноті. Так і сталося 21 березня 2011 р.
— Пам’ятаю, захищали українську національну громаду в Угорщині…
— Так, у зв’язку з ситуацію щодо виборів до Державного органу самоврядування українців Угорщини 2011 р. Ще вдалося добитися припинення процесу ліквідації української школи в селі Мокре Підкарпатського воєводства у Польщі та передати її українській громаді минулого року. СКУ також вдалося посприяти спрощенню від 1 липня 2013 р. візового режиму для громадян України, які подорожують до країн ЄС.

“Після нашої наполегливої праці 16 держав визнали Голодомор геноцидом українського народу”

— А найголовніше?
— Найголовніше — сприяння просуванню євроінтеграції та парафуванню 30 березня 2012 р. Угоди про асоціацію між ЄС і Україною. Хочу заявити, що СКУ не буде арбітром, а співпрацюватиме з владою України і з усіма силами опозиції, щоб за тих кілька місяців ми зробили для підписання Угоди між ЄС і Україною все можливе. Думаю, що Вільнюс — це єдина нагода. Я закликав і закликаю усіх делегатів Конгресу до єдності щодо цього питання.
— Українська влада передусім мала б подбати про реалізацію Угоди.
— Український народ, опозиція мусять зробити відповідний заклик до керівництва українського уряду, щоб він дотримувався того всього, що перед ним поставила Європа. А СКУ і наші складові організації робитимуть усе, щоб ту Угоду  підписали.
— Передусім — звертатися до урядів країн проживання…
— Звісно. Усі, хто живе в країнах ЄС, мусять виготовити відповідні плани, щоб звертатися і до депутатів країн поселення, дати їм відчути, що вступ України в європейську сім’ю — це пріоритетне питання для українців…
Про євроінтеграцію України я неодноразово говорив з багатьма високопосадовцями владних структур країни — і з президентом Віктором Ющенком (листопад 2008 р. та жовтень 2009 р.), президентом Віктором Януковичем (червень 2010 р. та серпень 2011 р.), прем’єр-міністром Юлією Тимошенко (листопад 2008 р., серпень та жовтень 2009 р.), віце-прем’єр-міністром Іваном Васюником (жовтень 2009 р.), міністром закордонних справ Володимиром Огризком (листопад 2008 р.), міністром закордоних справ Петром Порошенком (жовтень 2009 р.), міністром закордонних справ Костянтином Грищенком (червень 2010 р.)…
Також здійснював підготовку підписання та втілення в життя чотирьох меморандумів: Меморандум про співпрацю з МЗС України (30 липня 2009 р.); Меморандум про співпрацю з Міністерством культури і туризму України (27 серпня 2009 р.); Меморандум про співпрацю з Міністерством сім’ї, молоді та спорту України (27 жовтня 2009 р.); Меморандум про співпрацю з Національним олімпійським комітетом України (21 січня 2010 р.) у напрямах, пов’язаних із Олімпійськими іграми.
— Чи не найбільше, мабуть, Вам доводилось працювати над поліпшенням ситуації з українською національною меншиною в Росії?
— Знаєте, Російська Федерація, усупереч міжнародним зобов’язанням щодо національних меншин, свідомо порушує національний розвиток української спільноти. У зв’язку з цим СКУ закликав МЗС України стати на захист української меншини у РФ, звертався і до міжнародного співтовариства з проханням сприяти унормуванню життя українців у РФ.
— А до влади РФ?
— Просили її високопосадовців підтримувати діяльність українських організацій… Після нашої наполегливої праці 16 держав визнали Голодомор геноцидом українського народу. Є ще багато прикладів, коли ми, СКУ, не є байдужими. І коли працюємо для спільної мети, отримуємо реальний результат. Тож маємо бути мобілізовані і готові працювати разом.

P. S. “Нинішнє засідання Х Конгресу СКУ відбувається у критичні для України дні, коли вирішується наша доля: чи Україну таки втягнуть у “русскій мір”, чи вона ввійде в європейську сім’ю народів… Усе-таки СКУ виробив шляхи мобілізації світового українства для досягнення спільної мети” (З виступу Президента СКУ Євгена Чолія на засіданні Конгресу МІОК “Світове українство як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті: “…землякам моїм в Украйні і не в Украйні…” з нагоди 200-ліття Тараса Шевченка”, (МІОК — тобто Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків із діаспорою НУ “Львівська політехніка”. Очолює Ірина Ключковська).

Спілкувався
Богдан ЗалІзнЯк

Від редакції. 27 серпня Президент України Віктор Янукович зустрічався з Президентом СКУ Євгеном Чолієм. Серед обговорюваних тем — названі в цьому інтерв’ю.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment