Чим живе «Просвіта»?

Редакція “Слова Просвіти” звернулася до членів Головної ради, голів обласних і міських об’єднань Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка з проханням відповісти на три запитання:
І. Які просвітянські заходи у Ваших краях запам’яталися масовістю, викликали схвальну реакцію громадськості?
ІІ. Чи зростає “Просвіта” чисельно? Що цьому сприяє? Якщо членство зменшилося, то чому?
ІІІ. Представники владних структур сприяють чи перешкоджають Вам у просвітянській роботі?
Ось що нам відповіли:

Василь ЧЕПУРНИЙ, м. Чернігів:
І. Робота прес-клубу “Просвіта”. Представлення нових видань. Біл-борди в Ніжині (Стус, Скоропадський, Вернадський, Качуровський). Робота духовно-просвітницького центру в Батурині.
ІІ. Зросла, але незначно. Головна причина повільного зро­стання — розчарування українців у помаранчевій владі.
ІІІ. Так, заважають. Наприклад, спроби відібрати приміщення.

Володимир СЕМИСТЯГА,
м. Луганськ:
І. Заходи на захист українськомовних шкіл від “оптимізації” Д. Табачника, різноманітні Шевченківські концерти, фестивалі, відзначення Шевченківських декад (березень, травень), мітинги і пікетування на захист української державної мови, Конституції України — спільно з іншими громадськими і політичними організаціями, акції в Луганську на захист статусу  “Скверу Пам’яті” та проти перейменування його на Сквер “Дружби народів”, акції на підтримку спорудження пам’ятника Т. Шевченку у Стаханові (збір коштів, виготовлення і конкурси макетів пам’ятника тощо); щорічні акції Пам’яті жертв Голодоморів, жертв політичних репресій, спорудження Пам’ятного знака “Жертвам  Голодомору 1932—1933 рр. на Луганщині”; спільно з УПЦ КП побудова і відкриття  Свято-Троїцького храму в Луганську тощо.
ІІ. Кількість членів “Просвіти” стабільна — 3,5 тис. фіксованих членів. Щорічно фіксуються нові члени й осередки, але студентська молодь (випускники) покидає область, частина просвітян старшого віку відходить у засвіти, а частина  перетворюється на своєрідний “баласт” через складні соціально-економічні умови. Ядро — стабільне.
ІІІ. Для них “Просвіта” — ворог № 1; керівники об’єднань — націоналісти, бандерівці і мова їхня така ж. Найгірше — розпочалося цькування просвітян керівниками освітянських закладів усіх рівнів. Завжди негативна реакція не тільки службовців, а й депутатів представницьких органів влади, за деяким винятком.

Микола КУЛЬЧИНСЬКИЙ, м. Полтава:
І. Фестиваль “Мазепа-фест” — 2010 р. Фестиваль “Відкрита ніч” — 2013 р. Презентація  книжки Ю. Шевельова “Вибрані праці, інтерв’ю”.
ІІ. Не зросла, зменшилася. Причини різні, але найголовніша — відсутність добровольців для праці на громадських засадах. Звичайно, недостатній пошук таких людей і мною, і членами Правління. Хоча, чесно кажучи, і не хочеться шукати, бо все-таки має бути хоч якась ініціатива самих людей.
ІІІ. Так, різними, але непомітними способами, тобто створенням атмосфери, коли керівники вишів, шкіл не запрошують і дають зрозуміти, що краще б вам тут не бути.

Кирило СТЕЦЕНКО, м.  Київ:
І. Аналітичні, наснажені актуальним змістом, корисними методиками соціальної роботи та енергією оптимізму статті й матеріали в газеті “Слово Просвіти”.
ІІ. Ситуація щодо Києва вивчається. Але є проблеми з достовірністю офіційних даних. Враження, що необхідно реформувати систему обліку, надання квитків і сплати внесків.
ІІІ. Поки що ні. Наприклад, управління освіти (департамент позашкільної роботи) сприяє.
Василь КЛІЧАК, Київська обласна організація:
І. Обласний поетичний конкурс “Зерна доброти” серед школярів.
ІІ. Кількість членів неухильно зростає.
ІІІ. І не перешкоджають, але й не сприяють. Взагалі, співпраця існує з КОДА.

Петро ШИМКІВ, м. Тернопіль:
І. Спорудження пам’ятника отцю доктору Миколі Хмільовському, члену УГВР, соратнику
А. Шептицького, Романа Шухевича, керівнику підпільної УГКУ, у 1947—50 рр. у с. Покропивна (20 км від Тернополя), на батьківщині о. Хмільовського.
ІІ. Зросла, але малочисельно.
ІІІ. Не перешкоджають.

Марія ОЛІЙНИК, м. Донецьк:
І. Найбільший резонанс мала кампанія із захисту шкіл Донеччини від так званої “оптимізації”, а насправді їх закриття. Особ­ливо українськомовних шкіл: після численних звернень, акцій протестів, мітингів, пікетувань “Просвіта” змушена була захищати школи в судах різних рівнів аж до Вищого адміністративного суду України, де перебувають сьогодні судові справи із закриття шкіл на Донеччині. Ушанування 85-річчя від дня народження Олекси Тихого та видання і презентація двотомника — його твори та про нього за участю просвітян. Підготовка й проведення  вшанування 75-річчя від дня народження Василя Стуса.
ІІ. Чисельність членів “Просвіти” практично не міняється. Нових членів майже немає, бо до вступу в “Просвіту” поки що негативне ставлення донецької влади. Тому “Просвіта” співпрацює з численними патріотами в усіх гілках влади без їхнього фіксованого членства у “Просвіті”.
ІІІ. Буває різне.

Віталій МІХАЛЕВСЬКИЙ,
м. Хмельницький:
І. 2011 р.: 105-річчя створення “Просвіти” на Поділлі й 150-річчя з дня народження першого голови Кості Сопухи. 2012 р.: 20-річчя відновлення діяльності Подільської “Просвіти”.
ІІ. Чисельність суттєво не змінилася.
ІІІ. Нейтральне ставлення представників владних структур.

Василь ГЛАГОЛЮК, м. Коломия:
І. Форуми на захист української мови, зокрема з участю народних депутатів Олександра Донія та Ірини Фаріон. Підтримка акції голодувальників біля Українського дому з боку Централі “Просвіти”, вручення “Кобзарів” зі спеціальним штампом “Захиснику української мови”. Участь членів “Просвіти” в інших Всеукраїнських акціях.
ІІ. На Івано-Франківщині, Коломийщині кількість членів “Просвіти” не зменшилася.
ІІІ. Не перешкоджають, але й не допомагають на районному і міському рівнях. Сесією Івано-Франківської обласної ради ухвалено рішення від 21.06.2012 р. № 961-22(2013) “Про регіональну цільову програму “Просвіта”: ХХІ століття” на 2013—2016 роки”.

Олексій ШЕВЧЕНКО, м. Суми:
І. Створення Ради представників українських патріотичних організацій та осередків, створення Української громади у Сумах, створення Українського культурно-інформаційного центру “Світлиця”. Робота системи оповіщення про українські події у Сумах: для створення традиції підтримки українцями українського — “Свого не цурайтесь”. До згаданих подій українців збиралося до купи кілька десятків. Зараз — сотень.
ІІ. Через пошуки людей, які підтримують українські інтереси скрізь, кількість просвітян збільшується. Це важко, адже бувають колективи по кілька тисяч осіб і серед них — жодного, кого б хвилювало слово “Україна”.
ІІІ. За поодинокими випадками не допомагали ні за поперед­ньої влади, ні за нинішньої. За попередньої намагалися забрати приміщення. Нинішня влада знищила головного нашого благодійника. Понад рік він був під вартою. Коли не знайшли злочинів — випустили. Коли ж недавно його помітили — він “засвітився” у “Просвіті”, — знову поновили справу. Здійснюють перевірки підприємців, які нам допомагають.

Ігор МАРЦИНКІВСЬКИЙ, м. Миколаїв:
І. Акція протесту проти впровадження російської перед міською радою 21 серпня 2012 р. разом із демократичними державотворчими організаціями і партіями. Комплекс заходів із підготовки до відзначення 200-літнього ювілею Великого Кобзаря: виступи по радіо й у школі, передачі “Мій Шевченко” на телебаченні, лекції у школах, коледжі, інститутах, виставки в обласному краєзнавчому музеї, обласній науковій бібліотеці, районних бібліотеках.
ІІ. Відновлено діяльність районних осередків у Березані й Новому Бузі, Корабельному районі м. Миколаєва. Чисельність 512 осіб за попереднього голови була формальною, оскільки освітян записали “добровільно-примусово”. Зараз у Миколаївській обласній  “Просвіті” працюють ті, хто за своїми переконаннями — просвітяни.
ІІІ. У відкритій формі ні, але ініціативи просвітян, як правило, ігнорують.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment