«Народе мій, до тебе я ще верну…»

dscn2797
Олесь Шевченко і Василь Овсієнко

Георгій ЛУК’ЯНЧУК
Фото автора

Громадськість Києва взяла активну участь у мітингу з нагоди встановлення пам’ятного знака в парку імені Василя Стуса, який відбувся 4 вересня. Ця акція — вшанування пам’яті нескореного тоталітарною системою борця за мовні й національні права українського народу, якому цього року виповнилося б 75. Знак про парк імені Василя Стуса, війна за збереження якого тривала з 2007 року, встановили за ініціативою громадського діяча Віктора Ткаченка в річницю загибелі геніального українського поета в радянських таборах 1985 року. Виступаючи на велелюдному мітингу, дисиденти-правозахисники Василь Овсієнко й Олесь Шевченко розповіли про страдницький шлях геніального поета ХХ століття не тільки української, а й світової літератури та закликали молодь брати за життєвий взірець позицію і принциповість великого Громадянина й справжнього Патріота нашої держави, який “Жив, любив і не набрався скверни”. Незламний поет пройшов усі етапи радянської тоталітарної системи аж до своєї Голгофи в Мордовських таборах і пророче повернувся посмертно Героєм України у свою Віт­чизну разом із побратимами-табірниками, котрі теж віддали життя за українську справу: борцем за українську мову Олексою Тихим і дисидентом Юрієм Литвином. На мітингу — справжня демонстрація молодих (!) — у виконанні школярів Святошинського району прозвучали безсмертні твори поета й пісні на слова Василя Стуса у виконанні українських бардів: Григорія Лук’яненка, Володимира Самайди та Нелі Франчук. Також була присутня вдова поета Валентина Попелюх, яка за давнім українським звичаєм пригостила школярів поминальними солодощами: печивом і цукерками.
Василя Стуса переслідували за кожне слово, особливо під час перебування в табірних бараках, та Стус реалізувався за цих жахливих обставин повною мірою: і як поет, і як громадянин.
Із кожним роком Стус повертається до нас. Сьогодні пам’ятним знаком в однойменному парку, вчора — книжкою про поета — “Василь Стус: Поет і Громадянин. Книга спогадів та роздумів”, завтра — майбутніми пам’ятниками Поету і Громадянину в столиці та в Донецьку і довгоочікуваним наданням імені Стуса Донецькому національному університету, в якому він навчався.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment