«В силі духа — перемога народу!»

Степан БРАЦЮНЬ, голова Конгресу Українських Націоналістів

Від імені Конгресу Українських Націоналістів маю честь привітати IХ З’їзд Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, побажати вам продуктивної праці, схвалення потрібних і мудрих рішень і постанов для подальшого прямування “Просвіти” у напрямі переможного утвердження національної ідеї в незалежній Українській Державі.
До 70-ліття “Просвіти” 22 травня 1938 року у Львові Андрей Шептицький освятив новий біло-золотистий прапор “Просвіти” з написом: “В силі духа — перемога народу!”.
Під цим гаслом прапора “Просвіти” у ХХ столітті сформувалося покоління героїв, які воювали проти польської пацифікації, гітлерівських і сталінських окупантів у лавах УПА. Власне, з початку ХХ століття формування моральних принципів і національного світогляду української молоді відбувалося під впливом Церкви і “Просвіти”, які тісно співпрацювали у кожному містечку й селі Західної України. Про це багато писав у своїх статтях Ярослав Стецько, найактивніший член “Просвіти” у часи своєї молодості. Про організацію читалень, національних концертів, лекційну роботу по лінії “Просвіти” читаємо у біографії Слави Стецько. Багато діячів ОУН сформувалися як організатори та пропагандисти, працюючи саме у “Просвітах”. Серед активних учасників Товариства були такі відомі постаті націоналістичного підпілля, як Микола Дужий (Вировий), що від 1931 р. входив до Головного Відділу “Просвіти” у Львові, пізніше його обрали секретарем Головної Управи. У студентські роки активним учасником “Просвіти” був Степан Бандера, який із цього приводу в своїй автобіографії написав: “У ділянці культурно-освітньої праці з рамени тов. “Просвіта” я відбував у неділі і свята поїздки в довколишні села Львівщини з доповідями та на допомогу організації фестин та національних імпрез”. Тісно співпрацював із читальнею “Просвіти” у с. Старий Угринів батько С. Бандери о. Андрій Бандера, при читальні були задіяні також сестри провідника ОУН Мирослава та Оксана, брат Василь Бандера. У той чи інший спосіб у роботі “Просвіти” брали участь Провідник Євген Коновалець (Віра), відомі члени ОУН Осип Дяків (Горновий) та Ярослав Старух (Ярлан), член УГВР Василь Мудрий (Борович), командир УПА-Захід Олександр Луцький (Богун), командир тактичного відтинку УПА “Чорний ліс” Василь Андрусяк (Різун) та ін.
Акт 30 червня 1941 р. про відновлення Державності проголосили у Львові саме у приміщенні Товариства “Просвіта” на пл. Ринок, 10. А до складу Українського Державного Правління (УДП) на чолі із Я. Стецьком поруч із членами ОУН увійшли такі відомі просвітяни, як Кость Паньківський (заступник міністра внутрішніх справ), Євген Храпливий (міністр сільського господарства), Анатоль Пясецький (міністр лісництва) та ін. На сьогодні колишній будинок “Просвіти” у Львові на площі Ринок, 10, не належить товариству “Просвіта”, рішенням міської влади його віддали комерційним установам. Наше завдання — повернути цю історичну будову для української просвітницької діяльності.
Роль “Просвіти” у здобутті й утвердженні Української Держави значна. Сьогоднішня влада в Україні демонструє системне знищення національного розвитку держави, її мови, культури, духовності, ідентичності, сприяє агресивній антиукраїнській політиці Москви. Прикметно, що у Харкові цими днями до Дзержинського райсуду подано позов проти встановлення меморіальної дошки Юрію Шевельову, одному з найактивніших членів Харківської “Просвіти” часів війни, мовознавцеві, роль якого рівнозначна ролі М. Грушевського в історичній науці. Цим прецедентом можна лише узагальнити духовне, культурне, ідеологічне протистояння із північним сусідом, яке триває, не збавляючи темпів, у часи Незалежності. Ми і сьогодні перебуваємо на фронті. Це фронт боротьби культур, духовних і моральних цінностей, несумісних з імперським злом. Фронт, на якому під гаслом “В силі духа — перемога народу!” націоналісти і просвітяни мають пліч-о-пліч боронити найдорожче, що в нас є — українську Україну від зайд, окупантів і просто варварів.
Дорогі просвітяни! Ви велика сила, це треба знати, вірити і бути свідомими цього, бо саме ви несете людям Правду і лише Правду. Разом ми переможемо.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment