Автентичний Микола Гоголь

Цьогоріч уперше на ювілейному 20-му Форумі видавців у Львові в головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка презентували результати втілення масштабного науково-богословського проекту, що передбачає не лише переклад українською мовою та редагування богослужбової літератури, а й актуалізацію богословської спадщини Святих Отців І тисячоліття від Р. Х. Подія відбулася за участю Святійшого Патріарха Філарета з презентацією означених видань — “Українська “Палінодія” ХХІ ст”.

Ігор ГАЛУЩАК,
м. Львів

Ініціатор, безпосередній учасник і виконавець проекту — Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, котрий залучив до співпраці представників духовенства, духовних навчальних закладів, а також державних науково-дослідницьких та освітніх установ. На сьогодні опубліковано понад 40 томів творів Святих Отців — св. Іоана Золотоустого, Василія Великого, Григорія Богослова, Григорія Ніського та ін. Це перший в історії України повний корпус богословських праць і канонічних пам’яток давньої і сучасної Церкви, серії якого триватимуть і надалі. Результатом багаторічної праці богословів і науковців також стали близько 40 томів богослужбових і уставних книжок. Видавничий відділ Церкви забезпечує підтримку науково-дослідницьких проектів з історії Церкви від найдавніших часів до сьогодення. Серед авторів, опублікованих у рамках проекту, відомі українські науковці — Д. Степовик, І. Преловська, прот.
Ю. Мицик та ін.
“Ця презентація — одна з найважливіших подій Форуму в нашій книгозбірні, — зазначає директор Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка доцент Василь Кметь. — Адже співпраця з видавництвами Церков і духовних нав­чальних закладів для нас є історичною: наша бібліотека з XVII ст. формувалася у контексті реорганізації системи церковної освіти та науково-богословських дискусій. В Університеті тривалий час діяв теологічний факультет. Отож поповнення наших фондів українськими науково-богословськими виданнями збагатить спектр досліджень наших істориків, філософів, культурологів, релігіє­знавців. Особлива честь для нас — особистий візит Святійшого Патріарха Філарета, першоієрарха Помісної Української Православної Церкви, який вітав бібліо­теку з 400-річним ювілеєм, дієво сприяє налагодженню співпраці та книгообміну, підтримав нас у період минулорічних реорганізацій. Учасникам Форуму та читачам Бібліотеки цікаво зустрітися з ієрархом, який багато років свого життя присвятив подвижницькій праці перекладача й упорядника низки видань, удоступнюючи сучасникам унікальні пам’ятки світової духовної та інтелектуальної скарбниці не тільки за незалежної України, а й навіть у добу тоталітаризму”.
До речі, напередодні святкування 1025-ліття Хрещення Руси-України у Хмельницькій єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату побачила світ книжка Миколи Гоголя “Роздуми про божественну літургію” у перекладі Високопрео­священного Антонія, митрополита Хмельницького й Кам’янець-Подільського. Ця праця Миколи Гоголя вперше видана у формі Православного служебника з тлумаченнями й оздоблена графікою богослужебних рукописних і друкованих видань Київського православ’я XVI—XVII століття. Її український переклад, який видавничий відділ УПЦ КП нині виносить на розсуд широкого читацького загалу, має бути цікавим, адже є спробою подивитися на геніальний твір Миколи Гоголя очима сучасного українського досвідченого пастиря та священнослужителя. Цей погляд відкриває нам ще одну грань цього тексту, яка довгий час залишалася небаченою, а саме Служебника з докладними тлумаченнями дій ієрея, диякона, хору та вірних… Для розкриття цього невідомого досі внутрішнього змісту твору використана й особлива верстка, яка нагадує верстку православних служебників. Ще одна цікава особливість цього перекладу владики Антонія — використання у власному перекладові певних слів старовинного українського “ізводу” церковнослов’янської мови, що було характерно не тільки для рукопису самого Гоголя, а й для багатьох перекладів богослужебних текстів українською мовою.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment