На Кіровоградщині завершився перший фестиваль української новели. Цей захід, ініційований головою обласної письменницької спілки Василем Бондарем, має на меті привернути увагу до літературного жанру, який яскраво заявив про себе в українській літературі, але останнім часом стає незаслужено призабутим.
Фестиваль розпочинався у селі Нечаївці Компаніївського району, де 111 років тому народився потужний новеліст Юрій Яновський. Його талант помітно потолочила комуністична ідеологія, але й крізь її тоталітарний коток пробилася його всесвітньо відома новела “Подвійне коло”, роман у новелах “Вершники”. Свого часу вручалася премія імені Юрія Яновського, лауреатами якої були Євген Гуцало, Микола Кравчук, Олександр Сизоненко, Юрій Щербак, Василь Захарченко. У ті роки також виходив друком збірник “Оповідання року”, де публікували кращі твори малого літературного жанру.
Ідея фестивалю передбачає його проведення у рідних пенатах видатних українських новелістів. Кожні два роки він відбуватиметься на малій батьківщині чи Василя Стефаника, чи Михайла Коцюбинського, чи Миколи Хвильового, чи Степана Васильченка, чи…
Гості кіровоградського фестивалю — Любов Пономаренко з Полтавщини, Василь Трубай із Київщини, Ігор Гургула зі Львова, Віктор Полянецький із Харкова, Ольга Деркачова з ІваноФранківська. Кіровоградщину на фестивалі представляли прозаїки Василь Бондар, Олександр Кердіваренко, Василь Левицький і поетеси Антоніна Корінь та Антоніна Царук. Їх гостинно зустріла Компаніївщина. Після відкриття фестивалю відбулися зустрічі у школах району. Письменники читали свої твори. Вчителі й учні гостинно зустріли письменників, відчувалося, що талановите українське слово хвилює і приваблює. Гостювання на Компаніївщині завершилося великим літературним вечором.
Наступного дня гості фестивалю, літературознавці, науковці і журналісти зібралися на круглий стіл “Українське оповідання в контексті світової новелістики”. Знову звучали твори, багатьох вразило першопрочитання новели Василя Трубая “Штик”. Були думки про те, що в українській новелі надмір трагізму і не вистачає гумору, іронії, але всі відзначали її щирість, схвильованість. Фестиваль завершився зустріччю письменників зі студентами Кіровоградського педагогічного університету імені Володимира Винниченка.