«Ця премія має стати загальнодержавною і найпочеснішою в музейній справі»

dsc_5889Євген БУКЕТ
Фото Олександра ЛИТВИНЕНКА

Такою мрією поділилася з присутніми на першій церемонії вручення премії імені Бориса Возницького “За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи України” генеральний директор НКММК “Мистецький Арсенал” Наталія Заболотна.
Церемонія відбувалася в “Мистецькому Арсеналі” в оточенні унікальних скульптур Івана Георгія Пінзеля, які експонуються в Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі в рамках виставки “Велике і величне”, що презентує колекції 35-ти українських музеїв.
Як відомо, саме Борис Григорович Возницький врятував від неминучої загибелі велику кількість творів Пінзеля. Загалом, за неповними підрахунками, Возницький і його співпрацівники врятували близько 36 000 творів мистецтва, серед яких гобелени, меблі, картини, вів­тарі, мармурові і дерев’яні скульптури, предмети ужиткового мистецтва тощо. Подібні приклади подвижництва в радянській Україні поодинокі.
На адресу Бориса Возницького під час церемонії звучало багато теплих слів. Зокрема віце-прем’єр міністр України Костянтин Грищенко у своєму виступі зазначив: “Борис Возницький, зібравши неперевершену для нашої держави колекцію, показав, що може зробити той, хто відчуває своє покликання”. А дочка Бориса Григоровича, директор Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького Лариса Разінкова-Возницька, подякувавши засновникам премії і урядовцям за вшанування пам’яті батька, сказала: “На мою думку, найкраще характеризують діяльність Бориса Возницького слова митрополита Андрея Шептицького: “Не потоком шумних, галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну!”
Вітали присутніх також хор студентів КНУКіМ “Аніма” та народна артистка України Ніна Матвієнко. Для оголошення імені лауреата слово взяв голова журі, директор Чернігівського історичного музею імені В. В. Тарновського Сергій Лаєвський. Він повідомив, що на премію подали десять заявок, із яких після розгляду і рейтингового голосування обрали трьох головних претендентів. Це Надія Іванівна Капустіна — директор Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького, Віра Іллівна Виноградова — директор Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків та Олесь Миколайович Пошивайло, який і став лауреатом почесної відзнаки.
Олесь Пошивайло — засновник, екс-директор Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. Нині він заступник голови Наглядової ради та провідний науковий співробітник Заповідника. Саме О. М. Пошивайло був ініціатором створення Національного музею гончарства, музеїв-садиб видатних гончарів і колекціонерів кераміки. Йому вдалося створити майже 50-тисячну колекцію кераміки.
Олесь Пошивайло отримав пам’ятну відзнаку Премії імені Бориса Возницького — статуетку у формі ажурної колони, що складається з літер прізвища Бориса Возницького та логотипу-символа премії, оригінальний диплом лауреата, грошову винагороду у розмірі 25 тисяч гривень від Арт-фонду Ігоря Воронова та комп’ютер від торгової мережі “Ельдорадо”. Премію вручали міністр культури України Леонід Новохатько, генеральний директор НКММК “Мистецький Арсенал” Наталія Заболотна та директор ЛНГМ ім. Бориса Возницького Лариса Разінкова-Возницька. Премія імені Бориса Возницького вручатиметься кожні два роки, тож наступна церемонія запланована на 2015-й.
Перший лауреат Премії дав коментар “Слову Просвіти”: “Усі в моєму роду з 90-х років XVIII століття були гончарами. І мені на роду була написана ця професія. Але моя бабуся Явдоха, започаткувавши перший домашній музей гончарства, закодувала мене на довічне створення музеїв. Не таємниця, що у нашій країні займатися музейною справою можуть тільки подвижники. Я спочатку просто оберігав мою рідну гончарну столицю від чужинців для майбутніх поколінь. Багато молодих людей повірили мені і в нас постав першокласний колектив, без якого нічого не вдалося б досягти. А щодо премії вважаю, що переможців тут немає. З появою Премії імені Бориса Возницького перемогла вся музейна галузь України”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment