Рідна та іноземні мови в Україні

З. ГРИНЧИШИН,
науковець,
м. Львів

Українська мова — рідна для всіх українців у світі, а в Україні затверджена Конституцією як державна.
Назва держави Україна записана в літописі ще 1187 року. Державу Україна українська нація розбудовувала в центрі великої європейської імперії Київської Руси, що почала розпадатися у ХІІІ ст. під ударами монгольських орд.
У XIV ст. українці в союзі з литовцями вигнали монголів із Києва та інших міст України. У XV ст. починає розбудовуватися в Центральній Європі нова імперія Річ Посполита, в якій було чотири основні нації: польська, литовська, українська і білоруська. Українська мова застосовувалася і розвивалася в цій державі. Українці створили козацьке військо, українські школи при церквах. У Львові українці почали створювати братські школи для навчання своїх дітей рідною українською мовою.
У XVІ ст. затверджено статут Львівського братства, засновано школу і друкарню в Острозі, українською мовою друкується “Острозька біблія”. Потім створюються братські школи у Луцьку, Києві й інших містах, які згодом стають колегіумами. 1615 року створюється Київська братська вища школа, пізніше пере­іменована на Києво-Могилянську академію, у ній навчався майбутній російський учений Михайло Ломоносов.
У XVІІІ ст. у Російській імперії при Пєтрі І і Єкатєрінє ІІ офіційною мовою в академії і армії була німецька, бо там командували німецькі генерали й офіцери, за що їх щедро нагороджували. Російську мову в Московському університеті почав вводити М. Ломоносов. Першим президентом Російської академії наук був українець Кирило Розум.
На жаль, влада Російської імперії взяла курс на присвоєння історії Київської Руси, що нібито з неї виросла Русь-Росія. А фактично була Московія-Росія і Київська Русь-Україна. Російська імперська влада почала душити все українське. Їй вдалося зруйнувати Українську Запорізьку Січ і поділити вже беззахисну Україну 1772 р. між Російською і Австрійською імперіями по річці Збруч. Урядовці двох імперій нищили все українське, а українців зробили кріпаками на своїй землі.
Російські імперіалісти закрили Києво-Могилянську академію, українські школи при церквах і заборонили не тільки друкувати, а й увозити в Україну українські книжки. Дуже підло вчинили російські генерали з гайдамаками, які повстали проти польських і єврейських визискувачів українців. Спочатку гайдамакам дали зброю, а потім заманили до себе і заарештували Залізняка і Гонту. Частину арештованих гайдамаків віддали польській воєнщині для четвертування, іншу — вислали в Сибір для каторжних робіт. Ось вам і “братерська дружба!”
Окупанти України примушували українців вивчати іноземні мови у війську, а навчальні заклади переводили на свою мову. Так було, коли УНР перетворили в УСРР. Коли 1941 р. німці окупували Україну, то відразу ввели німецьку мову у всіх установах. Я, першокласник, мусив вивчати німецьку мову. Коли 1944 р. німці відступили, прийшли росіяни і посіли керівні посади разом з євреями та примусили вивчати російську мову. Пізніше міністр освіти УРСР сказав: “Ми вам разрєшілі украінскій язик в Кієвском і Львовском універсітєтах”. Ось як!
9 травня 1945 р. святкування перемоги в Україні не було. Селяни говорили: “Німаки пішли, а прийшли москалі і будуть робити колгоспи та відберуть землю. Компартійний урядовець зі Зборова Горштейн наказав забрати останню копу пшениці у нашої родини вже після здачі всіх контингентів. Показуючи рукою на нас, трьох дітей, він кричав до мами: “Єслі ти сєйчас нє подпішеш заявлєніє в колхоз, ми забєрьом всю пшеніцу і твоі дєті здохнут с голоду”. Чотирирічна сестричка померла від дифтерії, бо її не прийняли в Зборівську лікарню. Ось приклад безплатної радянської медицини.
Іноземці, хоч би звідки вони приходили в Україну, відразу починали боротьбу проти всього українського. Вже і тепер у Незалежній Україні депутат-регіонал Чечетов вносить пропозицію заборонити приходити на засідання у вишитих сорочках. Депутати Колесніченко і Ківалов внесли законопроект про регіональні мови, що звужує застосування української, за що їх нагородив медалями президент сусідньої держави.
Міністр освіти і науки України робить усе, щоб звузити застосування української мови у навчальних закладах України.
Українці, відстоюймо своє Українство і будуймо державу Українську Україну в Європі! Виконаймо заклик Лесі Українки: “Вставай, хто живий, в кого думка повстала! // Година для праці настала! // Не бійся досвітньої мли, — // Досвітній вогонь запали…”

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment