Шевченкова хода Україною

Діє громадський комітет із відзначення 200-річчя з дня народження Кобзаря
Форум на захист мови й державності, ініційований “Просвітою”, створив Всеукраїнський громадський комітет із відзначення 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка. 7 жовтня 2013 р. у Національній спілці письменників відбулося засідання цього Комітету. Він намітив невідкладні ювілейні заходи, враховуючи, що до самої дати залишилося 5 місяців. Утім, Комітет акцентував, що ювілейним Шевченківським має стати весь 2014 рік.

Петро АНТОНЕНКО

Голова ВУТ “Просвіта” Павло Мовчан, який вів засідання як один зі співкоординаторів Комітету, зазначив, що українська громадськість, просвітяни готові співпрацювати, готуючись до ювілею Великого Кобзаря, з усіма політичними силами: і владою, і опозицією. Слово за останніми. Щодо влади, то є побоювання, що для багатьох чиновників ювілей обмежиться казенними заходами. Тому саме громадськість має стати каталізатором належного відзначення ювілею.
Просвіта” вже активно включилася у це людським ресурсом, просвітянською продукцією, це зокрема продовження проекту “Кобзар у кожну родину”, за яким уже видано мільйон примірників Великої Книги. Товариство ініціює всенародну ходу “Шевченкове слово по Україні”, яка має пройти від Канева до найдальших куточків країни. Заслуговує на всіляке поширення досвід просвітян Рівненщини, де спільно з органами освіти започатковано уроки Шевченка в школах за участю письменників, митців. Краєм котиться справжня Шевченківська хвиля.
Повсякчас захищати нашу національну гідність, до чого закликав і Великий Кобзар, — таким був лейтмотив виступу на Комітеті Героя України Левка Лук’яненка.
Громадський діяч Олесь Шевченко закликав говорити про Тараса Шевченка “не як про музейний експонат”, а як про явище сьогодення. Це, на його думку, мають робити мобільні агітаційні групи за маршрутами по всій Україні.
Голова Національної спілки письменників України Віктор Баранов зазначив, що письменницькі організації спільно з “Просвітою” активно готуються до ювілею. Одне із завдань — донести слово Шевченка до мільйонів співвітчизників. І тут, на жаль, бракує інформаційного ресурсу, враховуючи сумну ситуацію в нашому медіа-просторі. Спілка готова надати сторінки своїх видань, але цього недостатньо. Тому НСПУ звертається до всіх засобів інформації України з пропозицією долучитися до цієї благородної справи. В. Баранов зазначив, що оскільки ювілей Тараса відзначається на світовому рівні, НСПУ провела зустріч із главами посольств понад 20-ти країн. Ішлося про популяризацію творчості Шевченка у світі. Є перші результати. Голова Спілки представив нові видання творів Шевченка румунською, казахською і — вперше в історії — в’єтнамською мовами.
Ювілей Кобзаря потребує комплекс­ного підходу, зазначив на засіданні голова столичної “Просвіти” Кирило Стеценко. Він запропонував на розгляд Комітету низку мистецьких заходів. Це зокрема проект “Звуки Шевченка”, що має поєднати поезію і музику.
Свої пропозиції на засіданні Комітету внесли і вчені, митці, громадські діячі Петро Кононенко, Галина Яблонська, Леонід Мужук, Михайло Сидоржевський, Петро Бойко.
Торкнулися також важливої теми Шевченківських місць в Україні. Їх сотні і вони мають бути належно облаштовані. На жаль, сьогодні стан багатьох пам’ятних місць, пов’язаних із життям і творчістю Тараса, викликає тривогу. Чому виділені державні кошти йдуть переважно лише на кілька відомих об’єктів, таких, як Канів, як Національний музей у столиці? Прикро, коли вони спрямовані не на благо, а як сказав в інтерв’ю “Слову ПросвітиШевченківський лауреат Анатолій Гайдамака, це “атака на Шевченка”. Ідеться про те, що коїться у двох згаданих об’єктах. Але ж є ще і велика Шевченкова Україна. Тому цілком логічно було ухвалено почати кампанію під умовною назвою “Моніторинг Шевченківських місць” України. Обласні організації “Просвіти” і НСПУ мають найближчим часом перевірити, в якому стані перебувають музеї, заповідники, інші об’єкти, пов’язані з Шевченковим іменем. Слід визначити, що потрібно першочергово зробити для збереження цих об’єктів, їхнього ремонту, реставрації, розвитку туристичної інфраструктури. Адже йдеться про паломництво до наших святих місць. Цей аналіз має бути доведений до державних структур, меценатів, усіх, хто може допомогти справі.
Тож роботи серйозної, щоденної дуже багато. І тут має бути співпраця влади, політичних і громадських структур, усіх патріотів української справи.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment