Свято з присмаком волі

18 вересня у день народження відомого українського письменника Михайла Івановича ЧАБАНІВСЬКОГО у його рідному селі Лигівка на Сахновщині уже увосьме відбулося вручення Всеукраїнської літературної премії імені Михайла Чабанівського. Земляки М. І. Чабанівського стали її засновниками.

Оксана ХОРОЗОВА

До цієї благородної справи долучилися Сахновщинська районна рада, агрофірма “Прогрес” села Лигівки, Харківська НСПУ. Географія премії щороку розширюється. Ось і цьогоріч з’їхалися письменники-лауреати, друзі й рідні письменника: доньки М. Чабанівського — Ліна й Оксана, зять письменника Валентин Сперкач — український режисер-документаліст, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка, відомий харківський письменник і журналіст, лауреат премії ім. М. Чабанівського Володимир Полянецький, Віталій Яковенко, голова Сахновщинської РДА, та багато інших почесних гостей.
Нині коло шанувальників творчості М. Чабанівського розширилося — долучився відомий громадський діяч і меценат Харківщини, краєзнавець, письменник і художник М. І. Шакін. Микола Іванович запропонував додати до номінацій “Проза” і “Публіцистика” нову — “Поезія”, узяв на себе її фінансування. Запропонував нагороджувати лауреатів не лише почесними грамотами, а й нагрудним знаком із зображенням письменника-земляка з відповідним посвідченням, дизайн якого розробив і виготовив за власний кошт. Нагородженню лауреатів передували виступи учнів Лигівського навчально-виховного комплексу, які провели книжковий калейдоскоп, оригінально озвучивши сторінки життєпису М. І. Чабанівського: вони розповіли про кожну книжку письменника-земляка.
Директор навчального закладу В. В. Перевишко вчитель від Бога, пише вірші, тому вчителі й учні навчального закладу вражають своїми творчими досягненнями. Вчителі О. О. Дубина та Н. О. Мимашкало підготували короткий огляд книг-претендентів на премію. Усе це супроводжувалося поетичними та пісенними виступами, тематичними костюмованими дійствами з творів М. Чабанівського.
Цього року на конкурс було подано 13 творів-номінантів. Лауреатами премії ім. М. І. Чабанівського 2013 року стали:
Володимир Кільченський (Гузенко) у номінації “Проза” за книжку “Присмак волі” (м. Дніпропетровськ). Роман-дилогія переносить читача у бурхливе XVII сторіччя, коли Україна виборювала право на існування. У центрі подій — козаки, яких нелегка доля змусила взятися до зброї і відстоювати волю.
Анатолій Пахомов у номінації “Проза” за книжку “Останній подвиг Аркадія” (Семенівка Полтавської області). Його книжка сильна правдою життя. Написана вона добротною, образною українською мовою, засвідчує безсумнівний талант автора, зазначив у передмові член НСПУ, лауреат премії ім. Панаса Мирного, заслужений працівник культури України Володимир Тарасенко.
Михайло Сіренко в номінації “Публіцистика” за книжку “Задовго до пекторалі” (м. Київ). Михайло Петрович талановитий поет і кінорежисер, лауреат престижних літературних премій імені Андрія Малишка та Володимира Сосюри приїхав до батьківського села М. І. Чабанівського, якого знав особисто. Його книжка про відомого археолога і поета Бориса Мозолевського не має аналогів в українській літературі.
На святі виступили рідні М. І. Чабанівського. Наступного року відзначатиметься 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка, тому Валентин Сперкач подарував школі документальний фільм “Тарас” про великого українського поета, режисером якого був. Донька письменника Ліна Михайлівна прочитала рядки батькової прози і передала шкільній бібліотеці книги від Все­українського товариства “Просвіта” імені Т. Г. Шевченка, пригостила першокласників яблуками з батьківського саду. Оксана Михайлівна передала до Лигівської бібліотеки перший розділ з останньої прижиттєвої біографічної книжки М. Чабанівського “Деревій”, яка побачила світ у журналі “Дніпро” 1975 року, оригінал машинопису якої й досі вважають втраченим… Ось фрагмент про голодне дитинство письменника з цього роману: “Сім’я перебивалася то на перепічці, то на затірці. Павлик мужньо зносив лютий голод. Зносив, аж поки не побачив отой білий хліб. Ніби сонце — отакий він білий та гарний… Кишки перевернулися в животі, а в роті набралося повно слини… Павлик вкинув кусня до рота і заплющив очі. Лихо моє, який же солодкий, який смачний справжній білий хліб. Він танув у роті, він лоскотав піднебіння, він пахтів… Мабуть, правду кажуть, що немає нічого смачнішого за хліб. Лише думка, що у нього буде ціла паляниця, забила Павлові памороки. А тут ще Данько піддає жару, — Ти думаєш, у нас паляниця яка? Отака, як жлукто завбільшки, побий мене грім. Три дні їмо, а вона не думає черствіти. З вальцьованого борошна! У Сахновщині тільки таке роблять, та й то не для всіх. З чистої пшенички! Після цих слів Павлик здався. Дуже вже йому кортіло хоч раз наїстися білого хліба… І проміняв тоді за паляницю свого новенького картуза…” Справді, таки смачний хліб у Лигівці! Голова агрофірми В. Моргун пригостив кожного пахучою хлібиною. Хліб і Книга — ось святині, які цінують у цьому селі. Бібліотекар Лигівського НВК Валентина Птиця у своєму виступі зазначила, що дуже вдячна ВУТ “Просвіта” ім. Т. Г. Шевченка за багаторічну підтримку сільської бібліотеки — подаровані книжки для молоді — безцінний скарб, а “земляцтво” з відомим письменником допомагає школярам у районних та обласних літературних і пісенних конкурсах, звідки діти повертаються з почесними грамотами та призовими місцями. Конкурс набирає обертів — коло учасників розширюється, виходить за межі Харківщини. Наступного року побачить світ книжка М. І. Шакіна “Перлинний світ Журавлинки” про всіх лауреатів літературної премії ім. Михайла Чабанівського. Прозвучать імена лауреатів: Марини Павленко, Івана Нагірняка, Івана Моцара, Валентини Сидорук, Володимира Вакуленка, Віктора Полянецького, Дмитра Панцира, Володимира Ковпака, Н. Матюшенко-Гребенюк, Наталії Осипчук та інших.
Свято закінчилося покладанням квітів до меморіальної дошки письменнику.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment