Музей Софії Русової відкрито на батьківщині видатної просвітянки

У селі Олешня Ріпкинського району Чернігівщини відкрився історико-меморіальний музей Софії Русової. Саме у цьому селі 15 лютого 1856 року народилася Софія Федорівна Русова (уроджена Ліндфорс), український педагог, письменниця, літературознавець, громадська діячка, одна з піонерок українського жіночого руху. А також активна діячка Київської “Просвіти”.

Експозицію створили фахівці Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського. Вона розміщена в будинку на території садиби Ліндфорсів, де народилася Русова. Розділи експозиції присвячені родині — батькам, брату та сестрам, дітям, тут також розповідь про педагогічну, просвітницьку діяльність Русової в Україні й еміграції.
На урочистостях були присутні гості з Києва та Чернігова, викладачі та студенти столичних університетів ім. Бориса Грінченка, Михайла Драгоманова, заступник голови Жіночого центру “Спадщина” Надія Самуляк, письменниця, культуролог Галина Дацюк, народний артист України, Шевченківський лауреат кобзар-лірник Василь Нечепа, наукові співробітники музею ім. В. Тарновського та його директор, президент Національного комітету Міжнародної ради музеїв Сергій Лаєвський. За його словами, це перший музей спадщини Софії Русової такого рівня в Україні.
На святі виступив і фундатор музею, голова Благодійного фонду Софії Русової, депутат обласної ради Іван Чаус. Він давно плекав ідею відродження садиби Ліндфорсів, реставрації старовинної гончарної майстерні, зібрання матеріалів родини. І ось цей задум здійснився. Іван Чаус висловив вдячність всім, хто на початку 90-х відкривав майже забуту та заборонену в нас тему про видатну просвітительку Софію Русову. Особливо подякував правнукам, іншим родичам Софії Русової, які зараз мешкають за кордоном, але постійно підтримують контакт із фондом. Окраса експозиції музею — родинні реліквії, які представлені вперше і передані нащадками Софії Русової з-за кордону. Це фото, листування, особисті речі, книги й оригінали рукописів, які існують лише в одному примірнику.
Окрема музейна кімната присвячена гончарству, адже батько Русової Федір Ліндфорс разом із її братом Олександром відкрили в Олешні гончарну артіль, і далі цю справу продовжили багато родин Олешні. В одному зі своїх листів, який зараз зберігається в музеї, Софія Русова вітала батька і брата з відкриттям цієї гончарної майстерні. Свої численні роботи для музею надав заслужений майстер України, відомий гончар Іван Бібік.
Поряд із садибою київські студенти посадили дерева на продовження відомої липової алеї, яку неодноразово у своїх “Спогадах” згадувала Софія Русова.
Того ж дня в Олешнянській середній школі відбулися урочистості з нагоди 20-річчя присвоєння закладу імені Софії Русової. Їхні учасники ознайомилися з виставками “Життєвий та творчий шлях Софії Русової у фотографіях і документах”, “Ідеї і традиції Софії Русової продовжують жити”.

Вл. інф.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment