«Римський клуб» сприятиме підписанню Угоди про Асоціацію між Україною та Євросоюзом

Віктор ВОВК,
асоційований член Римського
клубу, президент УАРК

Із 19 до 21 вересня у столиці Канади м. Оттава відбулися Річні Збори та Конференція всесвітньої організації “Римський клуб”, що об’єднує політичних діячів, економістів, науковців, бізнесменів, чільних службовців міжнародних організацій, колишніх голів держав та урядів Європи та інших країн з усіх п’яти континентів, які переймаються актуальними проблемами людства — політичними, економічними, соціальними, екологічними, технологічними і культурними, та їхнім аналізом і прогнозуванням у контексті “світової проблематики”.
На 2013 рік Римський клуб налічує понад 80 дійсних членів із 35 країн, а також 29 асоційованих членів. Крім того, він має у своєму складі національні асоціації, що нині діють у 33 країнах світу (переважно в Європі, а також у США, Канаді, Японії, Індії, Австралії й Латинській Америці) з метою популяризації в них ідей клубу, а також адаптації й розвитку цих ідей на національному рівні у відповідь на виклики доби глобалізації. Дійсним членом Римського клубу є проф. Богдан Гаврилишин — відомий канадійсько-швейцарський економіст з української діаспори, а серед асоційованих членів клубу є й один громадянин України — доктор Віктор Вовк, який також очолює його українську асоціацію. До речі, обидва українці взяли активну участь у заходах в Оттаві.
На цьогорічних Зборах Римського клубу обговорювалася його подальша робота з розробки двох фундаментальних для людства тем: “Якою має бути нова економіка?” та “Розведення/розщеплення розвитку економіки і зростання добробуту, з одного боку, та споживання природних ресурсів і забруднення Землі, з іншого, як відповідь на виклик “меж зростання”. Головували на заходах співпрезиденти Римського клубу Ернст Ульріх фон Вайцзекер (екс-голова парламентської комісії з питань глобалізації бундестагу Німеччини, а згодом ректор Каліфорнійського університету в США) та Андерс Війкман (багаторічний депутат парламенту Швеції та Європарламенту, академік Шведської королівської академії наук).
Українська асоціація Римського клубу (УАРК) скористалася нагодою Річних Зборів в Оттаві для порушення питання та лобіювання підтримки з боку членів і націо­нальних структур Римського клубу підписання Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Так УАРК направила до Римського клубу та його національних асоціацій офіційне Звернення щодо підписання у листопаді 2013 р. на саміті Європейського Союзу та країн “Східного партнерства” у Вільнюсі Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС.
Зокрема у Зверненні до Римського клубу УАРК та українські інтелектуали наголошують: “Ми звертаємося до Римського клубу, його дійсних, почесних та асоційованих членів, національних асоціацій із закликом у цей дуже важливий для України та Європи момент надати всіляку підтримку Україні в її євроінтеграційних прагненнях та максимально вплинути на національні уряди країн ЄС з метою забезпечити успішне підписання у Вільнюсі поглибленої Угоди про Асоціацію між Україною і ЄС з наступною невідкладною її ратифікацією в націо­нальних парламентах, а в подальшому надати різнобічну професійну експертну допомогу для її успішної імплементації”.
На переконання УАРК, “успадкувавши від комуністичного режиму неефективну ресурсомістку економіку, вкрай занедбане довкілля та архаїчно-індустріальну суспільну свідомість, Україна за минулі роки не змогла самотужки повністю подолати негативні тенденції свого попереднього розвитку в складі СРСР. Проте сьогодні Україна знаходиться на порозі масштабних змін, що дає шанс модернізувати країну відповідно до існуючих в ЄС стандартів. У цьому контексті ми переконані, що адаптація європейської моделі екосоціальної ринкової економіки до потреб України в рамках євроінтеграційного процесу може бути одним із вирішальних чинників, що впливатиме на конкурентоспроможність країни в сучасну епоху, та має стати основою перспективної стратегії розвитку України в ХХІ ст.”.
У Зверненні до Римського клубу також відзначається, що успіх у запровадженні в Україні європейської моделі розвитку може мати надзвичайно глибокі, навіть революційні наслідки і для Росії. Повернення України до європейської сім’ї народів, більше того, досягнення успіху в переході на сучасні цивілізаційні рейки ХХІ століття, зокрема в сфері сталого (екологічно і соціально збалансованого) розвитку порушить фундаментальне питання в самій Росії: чи може вона повторити шлях України? Саме тому нинішній авторитарний режим у Кремлі намагається будь-що блокувати процес євроінтеграції України, вдається до всіх можливих засобів впливу на своїх партнерів у країнах ЄС, щоб запобігти підписанню Угоди про Асоціацію.

Звернення підписали відомі українські громадські діячі та інтелектуали: Володимир ВАСИЛЕНКО — правознавець-міжнародник, заслужений юрист України, Надзвичайний і Повноважний Посол України, представник України в ЄС і НАТО (1992—1995) та Раді ООН з прав людини (2006—2010);  Віктор   ВОВК – асоційований член Римського клубу, президент УАРК; Іван ЗАЄЦЬ — міністр екології та природних ресурсів (2000—2001), член РНБОУ (2000—2001), народний депутат України І, ІІ, ІІІ, IV, VI скликань; Сергій КВІТ — президент Національного університету “Києво-Могилянська академія”; Сергій КОМІСАРЕНКО — академік-секретар і член Президії НАНУ, Віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань (1991—1992), Надзвичайний і Повноважний Посол України у Великій Британії (1992—1998); Юрій КОСТЕНКО — міністр екології та ядерної безпеки (1992—1998), член РНБОУ (1994—1998), народний депутат України І, ІІ, ІІІ, IV, VI скликань; Валерій КУХАР – академік НАНУ, Віце-президент НАНУ (1988—93), Голова комісії з ядерної та екологічної безпеки при Президентові України (1995-2000); Ярослав СОЛТИС — банкір, заступник голови Правління Національного банку України (1998—2003); Юрій ЩЕРБАК — перший міністр охорони навколишнього природного середовища України (1991—1992), Надзвичайний і Пов­новажний Посол України в Ізраїлі (1992—1994), США (1994—1998) та Канаді (2000—2003); Ігор ЮХНОВСЬКИЙ — академік НАНУ, Перший віце-прем’єр-міністр України (1992—1993), народний депутат України І—IV скликань, в.о. голови Українського інституту національної пам’яті (2006—2010) та інші.
На наше переконання, заснований понад 40 років тому Римський клуб відіграв і досі відіграє значну роль у формуванні цивілізаційного обличчя сучасного світу і особливо Європи. У складі клубу та його національних асоціацій чимало впливових представників політичної, наукової та бізнесової еліти Європи. А тому їхня підтримка напередодні вільнюського саміту ЄС може мати вагоме значення у впливі на національні уряди країн ЄС щодо успішного підписання Угоди про Асоціацію між Україною і Євросоюзом.
До речі, цьогорічні Збори в Оттаві вперше в цьому столітті відбулися в Канаді, оскільки щороку відбуваються в новій країні. Раніше вони відбувалися в Швейцарії, Індії та Румунії, наступного року відбудуться в Мексиці, а через рік — у Китаї.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment