Тарасів слід на Миколаївській землі

Віра МАРУЩАК

Відповідно до Указів Президента України відбувається комплекс заходів щодо гідного відзначення 200-річного ювілею Кобзаря (реставрували й відкрили музей у Каневі, готуються нові експозиції в інших музеях, заплановано видання повного зібрання творів митця і шеститомної Шевченківської енциклопедії, з 2008 р. щорічно здійснюється випуск марок і конвертів зі спеціальним ювілейним погашенням та ін.).
Старший науковий співробітник Миколаївського обласного краєзнавчого музею Ірина Іванівна Александренко розповіла, що довго перебування Шевченка на Миколаївщині не було доведено, бо ні в щоденниках, ні в листах записів про це не було. Але ще 13-річним він чумакував разом із батьком одеським шляхом через Миколаївщину, тож пошуки згадок тривали.  Згодом криворізький журналіст Сергій Чанін, який приїздив до Миколаївського крає­знавчого музею, розповів, що в потязі познайомився з людиною на прізвище Козлов, яка розповіла йому про зв’язок Шевченка з двоюрідними родичами. Розпочалися журналістські пошуки. У Черкаському архіві він відшукав документи про переселення селян-кріпаків пана Енгельгардта з київського до херсонського маєтку. Дізнався, що двоюрідний дядько Тараса — Омелян Іванович Шевченко у 20-х роках оселився в с. Улянівка Новобузького району. Переїхав разом із родиною. У нього був син і троє дочок — Фекла, Єфросинія і Палагея. Сергій Чанін зустрівся з нащадком цієї родини — правнуком Єфросинії. У газеті надрукували оголошення про пошуки нащадків Тараса Григоровича, на яке відгукнулася Олександра Степанівна Корнієнко, у дівоцтві Шевченко, онука рідного дядька Тараса Григоровича.
Ці розповіді лягли в основу книжки С. Чаніна “Великий рід великої людини”. 1846 року, як розповів онук Іван Мефодійович Шияновський, Шевченко приїздив до своєї двоюрідної сестри Єфросинії Омелянівни Шевченко, яка була економкою у селищі Баратівка в палаці Сергія Миколайовича Гербеля. Вона ще маленькою почала працювати у цих панів, для неї найняли француза, який навчив її читати й писати. Ольга Гербель одружила Єфросинію з лакеєм генерала Гербеля — Олексієм Козловим. Шевченко був на весіллі. У подарунок своїй сестрі він привіз рідкісні на той час дві парасольки французької фірми, які дуже сподобалися молодятам.
Після весілля Тарас поїхав у сусіднє село, де зустрівся з дядьком Омеляном, з двоюрідним братом Дем’яном, той був церковним старостою і організував хор, поспілкувався із сестрами.
Тож Шевченко близький нам не тільки своєю творчістю, а й ріднею, яка жила на Миколаївщині.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment