Хай нас гуртують добрі справи

dsc1439
“Козацькому роду нема переводу”

Редакція знову зібрала “великий урожай” листів наших активних дописувачів. Вони розповідають про свої справи, діляться думками, пропозиціями тощо. Широко відзначили свято Покрови Пресвятої Богородиці, День Козацтва та чергову річницю УПА. Зокрема Світлана Масловська, голова Заставнівського районного об’єднання “Просвіти” Чернівецької області повідомляє, як піднесено відбулося свято “Козацькому роду нема переводу” у місцевій школі. Організували його просвітяни разом із крайовою організацією “Буковинська січ” ім. І. Мазепи за участю священнослужителів УПЦ КП Заставни, Самушина, Станівців. Діти почули виступ професора Чернівецького НУ П. Брицького, заслуженого артиста України І. Дерди, письменника В. Михайловського, представників влади району та міста. Козацький генерал-отаман Василь Волощук вручив почесні відзнаки відомим краєзнавцям, дослідникам та патріотам Буковини.
Просвітяни також вшанували пам’ять Заставнівського провідника ОУН Григорія Гайдея, який загинув 1948 року, та освятили хрест на місці його загибелі — на стрімкій горі села Хрещатик. Про героя розповіли історик-краєзнавець Микола Черешнюк, автор кількох книжок, зокрема “Сповідь на світанку”. Спілкуючись із очевидцями тих подій, він дослідив, що в районі було понад 250 провідників-підпільників. Про боротьбу повстанців розповіли голова Чернівецького обласного товариства політв’язнів і репресованих Ірина Войцехівська, краєзнавець Дмитро Проданик, голова райради Марина Леваніна, заступник голови РДА Леонід Гольцов, почесний голова Чернівецької обласної організації “Союз Українок” Олександра Попелюк, голова Заліщицької районної організації КУІ Пилип Глібов, голова Вижницької районної організації Українських націоналістів Григорій Мензак, голова Кіцманської районної ВО “Свобода” Ігор Гринюк, племінник героя Ілля Гайдей, сільські голови Хрещатика та Дорошівців Марія Косоловська і Микола Вигнан, інші патріоти.
Багато листів присвячено 200-річчю Тараса Шевченка. У Народному домі Хмельницької міської “Просвіти”, — повідомляє відповідальний секретар Тетяна Мосійчук, — відбулося тематичне засідання в рамках проекту “Вічний як народ” керівників методичних об’єднань учителів української мови та літератури шкіл обласного центру. За участю голови міської “Просвіти” Зої Діденко та методиста управління освіти міськради Віри Копії обговорили напрями реалізації проекту, презентували нову просвітянську книжку про друзів Тараса Шевченка “Який я щасливий тою нелицемірною дружбою”, ознайомилися з книжковою виставкою до Дня української писемності та мови, а також ухвалили звернення “Мова — наш останній рубіж” до лідерів опозиції про необхідність ухвалення Закону про українську мову.
Любов Тихоненко, учитель з Балаклії на Харківщині, розповідає про поетичну збірку харківських поетів “Нам треба голосу Тараса”, що вийшла у видавництві “Майдан”. Серед авторів Леонід Тома, Василь Боровий, Олександра Ковальова, Микола Побелян, Віктор Кулик, Ірина Мироненко, Наталя Матюх, Олексій Бінкевич. Авторів турбує, щоб відзначення знаменної дати не перетворилося на “протокольні” іменини-роковини, щоб, відзначаючи цю дату, ми не проспали нинішні проблеми. Ірина Мироненко пише:
“Спи, Тарасе, спи, Шевченку”, —
Заколисує капела.
Іменини-роковини,
Снігом знічений граніт.
Ох, які в нас невичерпні
Профанації джерела:
Розкопаєш — проступає
Сьомий янгол, сьомий піт.
“Сьомий ангел — останній ангел апокаліпсису — не раз з’являвся в Україні: війни, революції, голодомори — все це стало реальністю ХХ століття. Тож не дивно, що українська мова й нині перебуває в загроженому стані… — коментує Любов Тихоненко. — Шевченкове слово й сама постать Кобзаря у поетичній збірці накладаються на сучасність, одухотворяються вічними істинами, будять наше сумління. Відбувається своє­рідне “передавання вогню” від Шевченка до нинішніх поколінь”.
Заступник директора Хмельницького обласного літературного музею Людмила Данилюк повідомила, що Хмельницька ОО НСПУ розпочала низку творчих заходів, присвячених ювілею Шевченка. Письменники побували в селі Миклаші Білогірського району. Гостей привітали представники Білогірської РДА Валентина Панасюк і Наталя Соколюк. Голова обласної організації НСПУ Василь Горбатюк розповів про творчі здобутки письменників Хмельниччини, про співпрацю з обласним літературним музеєм. Ніна Шмурикова й Анатолій Ненцінський розповіли про свої нові твори, прочитали вірші.
Петро Будич пропонує провести Всеукраїнський конкурс за творами Шевченка, окремими брошурами видати найактуальніші його твори патріотичної тематики. Він пише: “Ми мусимо бити в дзвони, аби не утверджувався в українознавчій науці фальшивий образ Шевченка як “безбожника”, “космополіта”, “революціонера-демократа”, “інтернаціоналіста”, “комуніста”… Шевченко, мов біблійний Мойсей, проводить український народ до незнищенного пракоріння нашої нації”. В іншому листі Петро Будич закликає українців разом протистояти моральній деградації, яку нам активно нав’язують, культивувати споконвічні українські цінності: свободу, доброту, чесність, мужність, героїзм, побратимство, самопожертву.
Пенсіонерка, ветеран праці Валентина Коноваленко підтримує публікацію СП “Настав час об’єднати зусилля”, вважає, що тільки так можна врятувати Україну. “Чомусь наші українці часто спілкуються суржиком, купують переважно російські газети. Нас асимілюють, а ми мовчимо…”
Наш автор Іван Кассала пише про трагедію знищення колись заможного полтавського села Биківна на березі Ворскли, де після голодомору 1933 року залишилося близько 10 сімей, яких вивезли в інші села…
У музеї історії міста Коломиї відбувся творчий вечір поета, прозаїка, есеїста, літературознавця, культуролога, завідувача музею-садиби Ольги Кобилянської в Чернівцях, просвітянина, заслуженого працівника культури України Володимира Вознюка. А Кременчуцька міська організація “Просвіти” у центральній бібліотеці міста № 6 провела чудове свято “Рясне осіннє золото…” — проводи бабиного літа у поєднанні з народними звичаями. Автор ідеї свята та ведуча — голова Кременчуцької міської “Просвіти” Марія Усцова. Помічник-консультант голови Комітету ВР із питань культури і духовності у Полтавській області, член Полтавського обласного правління “Просвіти” Олег Пустовгар подарував бібліотеці просвітянські книжки. Уч асники свята оглянули виставку рушників, різноманітні композиції з осінніх квітів і трав, побачили процес прядіння на старовинній прядці. Пісні на слова кременчуцьких поетів виконала психолог Піщанської гімназії Людмила Чикун, поетка Тамара Васильєва прочитала свої твори.
Марія Усцова навчала готувати із зібраного осіннього врожаю національні українські страви, а просвітянка Наталія Собєцька презентувала свою книжку “Цілющі рослини Італії та України в народній медицині, косметиці, кулінарії”. У святі взяли участь козаки Кременчуцького коша Українського козацтва.
Приємно, що просвітяни об’єд­нують навколо добрих справ різні патріотичні організації.

Надія КИР’ЯН,
оглядач

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment