Вшанували пам’ять Леоніда Глібова

Петро АНТОНЕНКО

120-річчя з дня смерті Леоніда Глібова відзначили в Чернігові з ініціативи й за найактивнішої участі членів міського об’єднання Товариства “Просвіта”. До вшанування класика української літератури долучилися Департамент культури і туризму обласної державної адміністрації, управління культури міської ради, Літературно-меморіальний музей Михайла Коцюбинського. Та основний клопіт з організації акції взяли на себе просвітяни, насамперед невтомний ветеран Товариства, заслужений лікар України Сергій Богдан.
Леонід Глібов (1827—1893) із 66-ти років свого життя останні 35 прожив у Чернігові (з невеликою перервою, коли через революційну діяльність його звільнили із посади педагога і вислали до Ніжина). У місті над Десною поет і похований на території ТроїцькоІллінського монастиря, біля стін величного Троїцького собору, спорудженого стараннями гетьмана Івана Мазепи. Саме в Чернігові розкрився багатогранний подвижницький талант Глібова. Довкола своєї родини він згуртував усю свідому українську інтелігенцію міста, став першим просвітянином ще до офіційного утворення Михайлом Коцюбинським у місті одної з перших на Наддніпрянщині “Просвіт”. 1861 року Глібов стає видавцем і редактором першої губернської газети “Черниговский листок”, на шпальтах якої відстоює національні ідеї, інтереси простих людей. Письменник активно працює у земстві. Зокрема з 1867 року стає управителем земської друкарні, поєднуючи свою творчу працю з активною видавничою діяльністю.
У річницю відходу у вічність видатного байкаря і тонкого лірика просвітяни, представники творчої інтелігенції, працівники музеїв, бібліотек поклали квіти на могилу Глібова. У Музеї М. Коцюбинського відбувся літературномистецький вечір пам’яті Леоніда Глібова. Відкрив вечір директор Музею Ігор Коцюбинський. Про величезний внесок Глібова у розвиток демократичних традицій в Україні, просвітництво, популяризацію поетом рідної української мови та культури говорили заступник директора Музею Наталія Коцюбинська, начальник міського управління культури, заслужений діяч мистецтв Олег Васюта, доцент Інституту історії, етнології і правознавства ім. О. Лазаревського Тамара Демченко, доцент Національного педуніверситету ім. Т. Шевченка Василь Буденний. Від письменницької громади виступили лауреати премії імені Глібова Михась Ткач і Олексій Брик.
Цікавою була і концертна програма. Соліст філармонії заслужений артист України Іван Круш виконав знамениту пісню “Стоїть гора високая…” (“Журба”), слова якої Леонід Глібов написав на Чернігівщині, у старовинному козацькому містечку Седнів. Учні та студенти читали відомі байки поета. Кращі читці отримали подарунки — книги від Культурномистецького центру “Інтермеццо”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment