Житомир стартує

dsc_0999
Відкрився ХІV Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика (читайте 16-ту сторінку)

До Дня української писемності та мови черговий XIV Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика відкрився у Житомирі, прийнявши естафету від Рівного. Міжнародний конкурс традиційно стартує в різних обласних центрах України, але обов’язково завершується у столиці, де в урочистій атмосфері на сцені Театру імені Івана Франка нагороджують найкращих учителів та учнів. Це свято не лише української мови, а й учителів і дітей, які її люблять і вивчають.

Нині сцена головної зали обласної Держтелерадіокомпанії, де відбувається подія, крім емблеми конкурсу, традиційно прикрашена портретом його засновника — мецената Петра Яцика. Як відомо, після його смерті Ліга українських меценатів ухвалила рішення присвоїти його ім’я конкурсу.
На правах господаря конкурс у Житомирі відкрив начальник управління освіти та науки Житомирської обласної державної адміністрації Олександр Постовенський. “Для мене конкурс Яцика — корабель, що твердо тримає свій курс на бурхливих хвилях”, — сказав він, відзначивши велику зацікавленість дітей краю участю в цьому заході.
До Житомира надійшло вітання і з Верховної Ради України. “Конкурс імені Петра Яцика вже давно став видатною культурноосвітньою подією не лише в Україні, а й в усіх державах світу, де живуть українці, які плекають рідне слово, дбають про нашу духовність і культуру. Великої поваги заслуговують його засновники й організатори, зокрема, українські меценати, вчені, письменники, діячі культури”, — зауважила у вітальній адресі голова парламентського комітету з питань науки й освіти Лілія Гриневич.
Невтомний натхненник конкурсу, виконавчий директор Ліги українських меценатів, голова Координаційної ради конкурсу, письменник Михайло Слабошпицький висловив занепокоєння сьогоднішнім станом української мови. “На жаль, мова ще потоптана, а наша держава не обороняє її належним чином”, — зазначив він. “Уявіть собі, що, скажімо, до Житомира приїхали українські діти з усього світу (а наша світова діаспора величезна!). Якою мовою вони порозуміються? Дехто каже: англійською. А якщо не всі знають англійську? Дехто каже: російською. А якщо її також не всі знають? Тому лише українська мова може об’єднати українців з усього світу. Вона звучить на всіх паралелях і меридіанах, де живуть наші брати й сестри. Це теж світова мова. Тому треба пишатися, що ми українці і наша мова світова”, — впевнений Михайло Слабошпицький. За його словами: “Настане час, коли наша мова лунатиме в українській державі вільно й органічно, як дихання дитини. Для цього і робиться цей конкурс. Це прекрасна і патріотична інвестиція у майбутнє”.
Цього разу найкращих учителів і викладачів краю не лише вітали, а й нагороджували грамотами та подарунками. Серед тих, кому випала нагода вручити відзнаки вчителям, був заступник голови наглядової ради Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика письменник Сергій Грабар. “Житомирщина дала надзвичайно багато талановитих людей. Дивлюсь на обличчя дітей і переконуюся: у нас є покоління, яке тримає, славить і дає майбутнє Україні”, — сповнений оптимізму Грабар.
Голова обласного об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка Святослав Васильчук зізнався: “Мені приємно, що цей конкурс відкривається на Житомирщині. На землі таких титанів українського слова, як Леся Українка, митрополит Іларіон (Іван Огієнко), Максим Рильський, Олег Ольжич, Борис Тен — усі ті, хто стояв в обороні українства та нашої державності. Саме конкурс імені Петра Яцика доходить до дітей, юнацтва, спонукає бути українцями. І не лише за походженням, а й за переконанням. А це для кожного з нас означає щоденно та всюди спілкуватися українською”.
Учасників привітали член Ліги українських меценатів, генеральний директор ПрАТ “Ексімед” Олександр Огороднійчук і голова Житомирської обласної організації Національної спілки письменників Михайло Пасічник.
Цінним мистецьким подарунком для всіх присутніх став виступ житомирського хореографічного ансамблю “Сонечко”.
Важливо, що Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика давно став своєрідним лакмусовим папірцем для українських політиків, який демонструє рівень їхнього патріотизму — ті, хто реально бореться за утвердження української мови, встановлюють персональні премії найкращим учителям і дітям. Отож конкурс Петра Яцика — це змагання і між політиками за право називатися патріотами і державниками.
Закриття конкурсу відбудеться 2014 року, коли виповниться 200 років із дня народження Тараса Шевченка. Тому, як зауважують організатори конкурсу, цьогорічні змагання будуть особливо відповідальними.

Сергій ТАРАСЕНКО,
Київ—Житомир

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment