Кувати слово і дух

Світлана МАСЛОВСЬКА,
голова Заставнівського
РО “Просвіти”

Для буковинських просвітян День української писемності та мови — традиційна данина душі нації та найціннішому її скарбові. Розпочали свято покладанням квітів до пам’ятної стели “Літописцям Русі-України — подвижникам українського письменства” у Чернівцях. Продовжили урочистою академією в Національному університеті ім. Ю. Федьковича.
Зібрання відкрив голова Чернівецького ОО “Просвіти” Остап Савчук, який зазначив, що нову батьківщину може створити народ, але мову — ніколи. Хор “Гомін Буковини” виконав пісню “Мово рідна, слово рідне…”.
Про значення мови в житті народу та її сучасний стан говорили ректор університету Степан Мельничук, почесний голова обласної “Просвіти” Віктор Косяченко, професори ЧНУ Володимир Антофійчук, Богдан Мельничук, Мар’ян Скаб головний спеціаліст департаменту освіти, науки, молоді та спорту облдержадміністрації Олена Пономаренко, редактор Буковинського журналу Миро­слав Лазарук, студентка філологічного факультету Леся Коростатевич: “…Наш університет — це гордість України, адже тисячі  випускників філологічного факультету — популяризатори рідної мови…”, “…Буковина — особливий край, який був під владою багатьох чужинців, тому й стела, споруджена з ініціативи просвітян на честь подвижників українського письменства в Чернівцях, — єдина в Україні…”, “…Нашу рідну мову, на жаль, засновує іншомовне павутиння через засоби масової інформації — опіум народу…”, “…Усі найвпливовіші ЗМІ — у неукраїнських руках…”, “…Румуни свою історичну пам’ятку перевидають багатотисячними накладами, росіяни створили цілі дослідні інституції з метою привласнення собі нашої історії, а ми?.. Мовчимо…”, “…Хто винен і що робити? Риторичне запитання, але відповідь є: винні ми, не ту владу обираємо, не відшукаємо ніяк свого Мойсея…”.
Кожне висловлювання — крик душі, біль серця. Усі зголосилися, що подібні зібрання потрібно виносити на загал, долучати школярство та молодь. Отже, “…настала пора праці: мусимо кувати іншу зброю, яку ніхто здолати не зможе, — слово і дух…”.
Багаторічна традиція буковинських просвітян — цього дня нагороджувати найактивніших. Медаллю “Будівничий України” нагороджено членів правління обласного товариства Володимира Антофійчука, Олександру Губчин та Олену Пономаренко. Почесну грамоту та подарунок від Центральної “Просвіти” отримала голова Заставнівського районного об’єднання Світлана Масловська, а Чернівецьке ОО товариства нагородило Іванну Стефюк — активну просвітянку, студентку ЧНУ.
Отож плекаймо рідну мову і не забуваймо, що “граматиці підкоряються навіть імператори” (римська мудрість).

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment