Олександр Барвінський — «провідник подільської інтелігенції»

4757557-3Одним із найвидатніших діячів “Просвіти” на Тернопіллі в період створення і утвердження товариства наприкінці ХІХ століття був О. Барвінський (1847—1926).
Він походив зі старовинного українського галицького роду, був людиною різнобічних знань, невтомним працівником на освітянській ниві, активним громадським і політичним діячем Галичини другої половини ХІХ—першої чверті ХХ століття.
О. Барвінський народився 8 червня 1847 року в селі Шляхтинці (недалеко від Тернополя) у родині греко-католицького священика Григорія Барвінського. Початкову школу закінчив у рідному селі, а з 1857 року продовжив навчання у Тернопільській гімназії. Тут він став членом таємного товариства “Громада”, яке посправжньому плекало та гартувало український дух серед молоді. Після закінчення гімназії вступив на філологічний факультет Львівського університету. Згодом — учительська праця у Бережанах і Тернополі. Увесь цей час О. Барвінський не тільки поглиблює та удосконалює свої наукові знання, а й активно займається громадською роботою (за підтримки однодумців із грекокатолицької духовної семінарії видає двотомник поезії Т. Г. Шевченка; звертається із пропозицією до М. Лисенка написати музику до “Заповіту” Т. Шевченка та ін.). О. Барвінський плідно працює на науковій і видавничій ниві: за допомогою П. Куліша готує до друку підручники “Усна словесність” (1870) та “Писана словесність” у двох частинах (1871); упорядковує для гімназій хрестоматії та читанки з української літератури, пише праці з історії України та всесвітньої історії. У доробку вченого двотомник “Історія української літератури” (1920—1921), статті про Тараса Шевченка та Юрія Федьковича. У 1886—1893 роках О. Барвінський видав друком 20 томів із серії “Руська історична бібліотека”.
1876 року ініціює створення у Тернополі філії товариства “Просвіта”, Статут якого складає ще 1875 року та направляє Галицькому намісництву у Львові.
29 червня 1876 року в приміщенні Тернопільського магістрату відбулися установчі збори Тернопільської філії Товариства “Просвіта”, які ухвалили створення “Просвіти” в Тернополі. Головою Товариства обрали адвоката, міського голову Тернополя Володимира Лучаківського, секретарем — Олександра Барвінського, який переважно й керував роботою філії. 14 лютого 1884 року Головний провід матірного Товариства “Просвіта” висловив подяку О. Барвінському за його невтомну багатогранну діяльність. Громадська діяльність О. Барвінського на Тернопільщині заслужено закріпила за ним титул “провідника подільської інтелігенції”.
Завдяки О. Барвінському у Львівському університеті створили кафедру української мови і літератури та історії України; засновано кілька українських гімназій, зокрема й у Тернополі.
Діяльність О. Барвінського як науковця, педагога, громадського діяча високо цінували сучасники: І. Франко, П. Куліш К. Левицький, В. Стефаник та ін. Б. Лепкий писав: “Він від молодості до нинішнього сивого волосся був українцемсамостійником, народовцем у найкращому значенні цього слова. Але заслуги його на полі української культури величезні та безсумнівні”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment