Діти і дітлахи

1_23 грудня у Львівській національній галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького відкрилася виставка “ДІТИ і ДІТЛАХИ: образ дитини в образотворчому мистецтві XVII—XX ст.”.
Виставка триватиме до 19 січня 2014.
Присвячено всім дітям і молоді, що стоять на Майдані!

У Львові 1985 року мистецтвознавець Христина Саноцька у Національному музеї ім. А. Шептицького (тоді Державний музей українського образотворчого мистецтва) організувала виставку “Діти в українському мистецтві”. Відтоді у Львові такі тематичні виставки більше не відбувалися.
Після майже 30-літньої перерви ми звернулися до образу дитини в мистецтві і сформували виставку зі 136-ти експонатів — живопис, графіка, скульптура зі збірок Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького та Національного музею у Львові ім. А. Шептицького.
“Діти і Дітлахи” дозволяють ознайомитися та проаналізувати еволюцію європейського дитячого портрета й жанрової картини. Увазі глядача пропонуються роботи XVII—XX ст. художників голландської, фламандської, французької, італійської, австрійської, англійської, німецької, польської, російської, угорської, грузинської, білоруської та української шкіл.
Стилістичний діапазон творів охоплює бароко, класицизм, романтизм, реалізм, бідермаєр, імпресіонізм і модернізм. На цьому ґрунті простежуємо, як образи дітей змінюються відповідно до художньої манери автора та доби.
Специфіка творів зумовила і концепцію нашої виставки “ДІТИ і ДІТЛАХИ: образ дитини в образотворчому мистецтві XVIІ—XX ст.”, яка відрізняється від попередніх виставок тим, що будується на контрастах світу дитини: соціальних, емоційних, вікових, а також поведінки, занять, забав і мрій. Назва і розподіл, звичайно, умовні, але вони дозволяють побачити всі внутрішні “структури” дитинства.
ДІТИ — це представники королівських, дворянських і міщанських родин (Собєських, Любомирських, Дідушицьких, Сапєгів та ін.), яких, згідно з їхнім статусом і суворим етикетом, зображали поважними, слухняними й освіченими. А до зображення дітлахів зі звичайних селянських і міських родин художники не підходили так суворо, і на картинах вони поставали в усій своїй невимушеності та щирості. ДІТЛАХИ — це, як правило, пустотливі дітки — непосидючі, допитливі, життєрадісні. Тут також сумні та позбавлені радощів дітлахи з найбідніших верств суспільства (біженці, виселенці, обірванці, сироти). Образи дитинства постають перед нами і в дитячих портретах, і в сюжетних.
Ми прагнули показати еволюцію дитячого образу, ставлення до дитини, її виховання та статус у суспільстві — від знатного малого спадкоємця до убогої дівчинки-селянки. Якщо у ХVІ—ХVІІІ ст. дітей малювали як маленьких дорослих із застиглим обличчям чи у вигляді амурів і міфологічних героїв, то з ХІХ ст. художники намагаються вже передати правдивий і безпосередній образ дитини та склад її характеру. Виставка вкотре приверне увагу фахівців мистецтва й поціновувачів прекрасного до такої відомої, однак маловивченої теми, як “дитячий портрет”. Сучасні діти матимуть змогу ознайомитись із мистецьким зрізом “собі подібних” особистостей, а також відшукати серед цих облич, що дивляться крізь століття, свою “споріднену душу”. Не забуваймо: всі ми родом із дитинства!
Багато творів із фондів ЛНГМ виставляється вперше.

Христина БЕРЕГОВСЬКА,  Оксана ГУЛКА,
куратори виставки

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment