У штормах Єврореволюції

575775Революційні події спресовані в часі. Минуло рівно чотири тижні відтоді, коли впродовж одного дня вищі представники української влади демонстративно, нахабно виступили з абсолютно протилежними заявами. 21 листопада прем’єр Азаров оголосив рішення Уряду — відмовитися від підготовки до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, а того ж дня, виступаючи у Відні, президент Янукович підтвердив “європейський курс України”. Така тактика влади — заплутувати власними заявами українських громадян і світову спільноту триває й далі. Народ повстав, Єврореволюція в Україні стала закономірною відповіддю.

Петро АНТОНЕНКО

ШТУРМ БАРИКАД
Колись з’ясується логіка в алогічних діях влади, а може, це взагалі — відсутність будьякої логіки, прояви розпаду режиму.
10 грудня, у Всесвітній день прав людини, в Україну прибули поважні офіційні особи: Верховний комісар Євросоюзу із закордонних справ і питань безпеки, глава дипломатії ЄС Кетрін Ештон і заступник державного секретаря США Вікторія Нуланд. З цими високого рангу дипломатами президент Янукович мав офіційні зустрічі, обом говорив про “європейський вектор України”, запевнив їх у незастосуванні сили до учасників акцій протесту.
Того ж дня відбулася зустріч трьох попередніх президентів України і чинного — Віктора Януковича. Останній підтвердив наміри про “вектор” і про “мир” у суспільстві, згоду влади сісти за стіл переговорів з усіма політичними силами країни, насамперед опозицією.
За кілька годин виявилося, що є слово і є діло. Вночі країна і світ знову побачили “діла” влади — кийки міліцейських підрозділів. Відбулася нічна атака на Майдан.
Швидкоплинність подій змушує до всього звикати. Ніби саме собою зрозуміле сприйнявся факт введення в столицю держави військ для придушення акцій протесту. Поки що — не армійських частин, але це вже внутрішні війська, підпорядковані Міністерству внутрішніх справ. Владі недостатньо виявилося “Беркута”, “Барса”, “Тигрів” та іншої зловісної каральної міліцейської фауни, знадобилися військові. Саме вони йшли в атаку на барикади, якими учасники Майдану заблокували центральні вулиці столиці.
Чому влада кинула силовиків на штурм саме під час візиту в Київ названих вище посадовців ЄС і США? Як могла піти на штурм після ще не розслідуваних двох кривавих подій: побиття молоді на Майдані в ніч на 30 листопада і провокації на Банковій 1 грудня? І як можна було йти на штурм, коли задекларовано початок переговорів між владою і опозицією на загальнонаціональному круглому столі?
Майдан вистояв. А від недолугого штурму влада почала відмовлятися. Янукович висловив своє “глибоке обурення” — з одного боку “провокаторами” (цікаво, кого він сюди зараховує?), а з іншого — діями міліції. Голова парламентської фракції ПР Єфремов уранці в середу заявив, що “ все йшло до діалогу влади і опозиції, а нічний штурм перешкодив даному діалогу”. І далі: “У мене часом складається враження, що хтось свідомо й дуже професійно підкидає в цю топку паливо”. То хто ж “підкидає” паливо у вогонь протистояння, хто скерував силовиків на штурм Майдану? Втім, того ж дня на сайті Партії регіонів з’явилася заява протилежного змісту — того ж Єфремова, де засуджується опозиція і виправдовуються штурмовики. Про що тоді можна говорити з такою непослідовною політичною силою? Хто керує державою?
Реакція Європи і світу після зазначених подій підсилилася. Експрезидент Польщі Олександр Квасьнєвський, котрий усі останні місяці був офіційним представником Євросоюзу в Україні, заявив, що Янукович не бажає вести переговори з опозицією, тягнеться до Росії.
Різку резолюцію ухвалив Європарламент, вищий законодавчий орган ЄС. У ній висловлена підтримка учасників протестів в Україні, які виступають за європейський вектор розвитку держави, міститься вимога покарання винних у репресіях проти мітингувальників. А ще прямий натяк нашій владі на можливе її переобрання народом: “Європарламент нагадує, що в будьякому демократичному суспільстві можуть бути проведені нові вибори, коли необхідно оновити народну законність”.

КРУГЛИЙ СТІЛ
У НІМОМУ ФОРМАТІ
У п’ятницю 13 грудня нарешті відбувся загальнонаціональний круглий стіл із пошуку виходу з кризи в країні. Чотири наші президенти, лідери опозиції, церковні ієрархи, представники громадськості. Опозиції непросто було сісти за стіл переговорів, адже минулий тиждень означився черговим штурмом Майдану, нальотом на офіс найбільшої опозиційної партії “Батьківщина”. Категоричною була вимога Майдану — сідати за стіл переговорів лише після виконання владою кількох умов: звільнення всіх затриманих учасників протестів, покарання винних у репресіях проти них, відставки Уряду. Врешті, опозиція, Майдан пішли на поступки і вступили в переговори без попереднього виконання владою цих вимог. Їх опозиція висунула вже на переговорах як обов’язкову умову подальшого діалогу.
Утім, діалогу не вийшло і на цьому круглому столі. Він радше нагадував токшоу на наших телеканалах, де когось у чомусь переконати — марна справа. І не випадковим був такий дивовижний факт: національний круглий стіл не транслював у прямому ефірі жоден телеканал.
Чи не найголовнішим було сподівання почути детальні пояснення влади, чому ж вона відмовилася у Вільнюсі від підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом? Невдячну справу довгоочікуваного роз’яснення Янукович доручив прем’єрові Азарову. Довжелезна промова того звелася до одного: Україна не готова економічно до зближення з ЄС. А одною з основних ілюстрацій цього в промові глави Уряду стала торгова війна Росії проти України. Прем’єр навів убивчі дані: Росія різко зменшила закупівлю труб, тракторів, автомобілів, вагонів, інших основних видів нашого експорту в Росію. Це що — економіка? Це політичний шантаж. І ось де істинне пояснення дій нашої влади — прив’язка до Кремля. А зовсім не ті страшилки для нашої економіки, начебто пов’язані зі зближенням з ЄС, якими лякав на круглому столі прем’єр. Ці брехні спростовує наш же український бізнес. Ще до фіаско влади у Вільнюсі за підтримку євроінтеграції виступив Всеукраїнський союз промисловців і підприємців. А днями брехні влади спростували у своїй Заяві аграрії України. У Заяві сказано, що Угода про асоціацію з ЄС “дозволить створити в Україні більш сприятливий бізнесклімат, що забезпечить надходження інвестицій для подальшого розвитку галузей АПК”. Цю заяву підписали Аграрний союз України, Асоціація фермерів і приватних землевласників України, Асоціація “Укроліяпром”, Національна асоціація “Укрцукор”, Національна асоціація “Союз птахівників України”, Українська аграрна конфедерація, Українська зернова асоціація, Асоціація виробників молока та інші потужні організації.
Тож справа у прислужництві Кремлю, а ще у краху регіоналівських економічних “реформ”. Чітко сказав про це на круглому столі експрезидент Кучма: “Країна, за великим рахунком, банкрут”.
Свою оцінку переговорам дала і опозиція. Віталій Кличко заявив, що влада не прислухалася до жодних аргументів Майдану.

ВИННІ У НІЧНОМУ
ПОБИТТІ НА МАЙДАНІ
НАЗВАНІ. ЧИ ВСІ?
На тому ж круглому столі представники влади заявили, що нарешті назвуть і притягнуть до відповідальності винних у жорстокому побитті молоді на Майдані в ніч на 30 листопада, що, власне, й послужило каталізатором масових акцій протесту в Україні. І ось цих винних назвали. Це заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони Володимир Сівкович, міський голова Києва Олександр Попов і начальник столичної міліції Валерій Коряк. Саме їм Генеральна прокуратура пред’явила звинувачення у тому, що дали команду на жорстокий розгін мітингувальників тієї ночі. Всі троє зараз відсторонені від посад, перебувають під слідством. Усі намагаються применшити свою участь у тому побитті студентів. Попов дав свідчення, що Сівкович безпосередньо керував розгоном акції від імені і за вказівкою свого шефа — секретаря РНБО Андрія Клюєва. На цього “сірого кардинала” влади давно вказувала опозиція. Варто нагадати, що саме Клюєв був одним із основних фальсифікаторів президентських виборів 2004 року, хоча відбувся легким переляком. Своєю чергою Коряк підтвердив, що виконував вказівку міністра внутрішніх справ Захарченка. Відставка і притягнення його до суду — одна з найперших вимог Майдану. Арсеній Яценюк заявив, що названо лише перших винуватців, а при нормальному розслідуванні мало б з’явитися ще чимало імен і нижчого, й вищого рангу. Чи буде таке розслідування? Саме його вимагає опозиція.

ТРЕТЄ ВІЧЕ
ПЕРЕД МОСКОВСЬКИМ
“САМІТОМ”
Недолугі дії влади стимулюють нові акції протесту. Штурм барикад спонукав до активізації Майдану. В цю неділю, 15 грудня, тут відбулося вже третє (за три недільні дні) всеукраїнське Народне віче. Основна його ідея — сказати рішуче “Ні!” українській владі щодо чергових спроб прислужництва Кремлю. Йшлося про зустріч 17 грудня президентів України і Росії в Москві. Не допустити жодної спроби втягування України у російський Митний союз — така головна ухвала Народного віча.
У той же день влада організувала на сусідній Європейській площі помпезний мітинг на свою підтримку. Регіонали звезли з областей України десятки тисяч людей — або бюджетників під примусом, або “добровольців” за гроші. Нічого нового, все та ж провладна риторика, звернена до людей, які байдуже слухали ці крики. Натомість багато звезених регіоналами в Київ людей із цікавістю побували на Євромайдані, спілкувалися з його учасниками. Україна єдина, хоч би як її ділили кремлівські верховоди і їхні тутешні прислужники.
…Майдан стоїть, Єврореволюція триває. Як зазначив один із керівників фракції “Батьківщина” Арсен Аваков, Майдан, попри начебто його статичність, насправді — потужний вияв прямого народовладдя, ключовий чинник української політики. І найближчим часом в Україні відбудеться багато подій, пов’язаних саме з вимогами Майдану. Одна з них — зміни в парламенті, його переформатування і відставка збанкрутілого Уряду. Йдуть і певні міжнародні процеси. Рішучими залишаються учасники акцій протесту. Не вдається розколоти Майдан на “політиків” і “громадськість”, як це дуже хотілося б владі. Революція — багатогранна й багатовимірна.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment