Петро АНТОНЕНКО
Такий дивовижний вердикт винесли деякі солдафони від культури стосовно лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка, народного артиста України Богдана Бенюка. Про це актор розповів на брифінгу в прес-центрі Штабу Єврореволюції напередодні Новоріччя. Повідомив, як заборонили його творчий вечір. Це була спеціальна Новорічна програма, яку неможливо “перенести” на іншу дату. Програму готували давно і ще з серпня на цей вечір почали продавати квитки. Слово актору.
“Цей творчий вечір був запланований на 31 грудня у столичному Будинку офіцерів, підпорядкованому Міністерству оборони. І за кілька днів до вечора я дізнаюся від керівництва закладу (хоч рішення, звичайно, ухвалювали не вони, а на вищому рівні) ось про що. Виявляється, в Міноборони занепокоїлися, що якраз 31 грудня на Майдані Незалежності величезна кількість людей зустрічатиме Новий рік. І щоб Будинок офіцерів “не захопили” люди, що йтимуть із Майдану, чиновники “посилюють охорону” цього закладу. Зачиняють усі двері на замок, щоб ні 31 грудня, ні 1 січня ніхто туди не потрапив. Невже у нас введений військовий стан? Але ж ми живемо поки що в демократичному суспільстві, і такі перестороги дивують. Насправді ж мені дали знати: цей захід не можна було проводити тільки тому, що це творчий вечір Богдана Бенюка. Ось якби я був у Партії регіонів, то жодних проблем. А я клятий націоналіст, то ж, чого доброго, щоб не прийшов повен зал націоналістів, які “захоплять” Будинок офіцерів.
Я вирішив з’ясувати, звідки ж “ноги ростуть”? Дійшов до заступника міністра оборони, той пообіцяв “усе владнати”. Та завершилося нічим. Ось такий виток культурницької окупації.”
Нагадаємо, що Богдан Бенюк — депутат Верховної Ради України. Та, на переконання солдафонів від армійської культури, митець є депутатом “не тої” фракції, а опозиційної “Свободи”, активно підтримує Майдан, Єврореволюцію в Україні.
Богдана Бенюка доповнив на брифінгу заслужений діяч мистецтв Мирослав Гринишин, котрий як продюсер співпрацює з Театральною компанією “Бенюк і Хостікоєв”. Він повідомив, що заборона творчого вечора Бенюка — не єдиний факт “культурницької окупації”. У томутаки Будинку офіцерів ще 16 грудня мав бути спектакль згаданої компанії — “Люкс для іноземців”. Як і стосовно творчого вечора, належним чином була укладена угода з Будинком офіцерів на цю виставу, оплачено всі послуги, активно продавалися квитки. І в останній момент виставу скасували. Тільки й того, що її перенесли на 13 січня. Мотивація та сама. Але якщо щодо творчого вечора дирекція Будинку офіцерів відверто письмово повідомила причини відмови — переляк перед глядачами, то перенесення вистави мотивували тим самим, але вже “у робочому порядку”, усно. Хоч у мистецтві теж є свій порядок — організації вистав, концертів, укладення угод. Та все це відходить на другий план, коли на сцені — політичні ігри.
На брифінгу Богдан Бенюк торкнувся і загалом так званої “підтримки” владою регіоналів творчого життя в країні. Згадав про акцію акторів Черкаського драмтеатру, які перервали виставу, щоб висловити протест проти невиплати зарплат. Зазначив, що подібне відбувається в багатьох державних мистецьких закладах країни. “Несприйняття українського в Україні є, — зазначив актор. — Ми, митці, постійно відчуваємо якийсь заслін, що не дає творчим людям нормально працювати, доносити українське мистецтво до народу”.