Україна і світ в 2013-му: окрушини

Українців стало на 80 тисяч менше
На початок 2013 року населення України становило 45 мільйонів 553 тисячі осіб, що на 80,6 тисячі менше, ніж роком раніше. Скорочення чисельності припало на сільське населення, яке за підсумками року склало 14 мільйонів 174,4 тисячі осіб.

У Будапешті з’явилася площа
Тараса Шевченка
Площа Тараса Шевченка розташована на правому березі Дунаю в Буді, у сквері поруч із грекокатолицькою церквою Святого Флоріана, де перетинаються популярні туристичні маршрути. 2007 року у сквері відкрили пам’ятник Шевченкові. Біля пам’ятника проводять різноманітні культурні заходи члени семитисячної української громади в Угорщині та Посольства України.

“Петриківський розпис —
перлина України”
У Могильові (Білорусь) відкрито виставку “Петриківка — перлина України”, організовану асоціацією “Україна—Франція” за підтримки Міністерства закордонних справ України та Посольства України в Республіці Білорусь. До цього виставка експонувалась у Гомелі.

Фільм української режисерки визнали
найкращим у СНД і Балтії
“Найкращим фільмом країн СНД і Балтії” російської Національної кінематографічної премії “Ніка” стала картина режисера Кіри Муратової “Вічне повернення” (Україна).

Відкрито Інтернетархів
визвольного руху
Відтепер в Інтернеті — 10 тисяч раніше недоступних документів про історію ОУН та УПА. Запрацював сайт “Електронний архів визвольного руху”, представлений Львівським національним університетом імені          І. Франка та Центром досліджень визвольного руху. Користувачі можуть переглядати документи на сайті, а також скопіювати електронні копії у форматі pdf. Інтернетадреса електронного архіву:  avr.org.ua

Пам’яті жертв Голодомору
2013 р., у зв’язку з відзначенням 80річчя Голодомору, Світовий Конгрес Українців (СКУ) закликав нащадків очевидців і жертв Голодомору взяти участь у незвичайній подорожі пам’яті й торжества. Пам’яті про мільйони втрачених життів. Торжества життів тих, хто вцілів. Подорож передбачала приїзд нащадків очевидців і жертв Голодомору з країн свого проживання до України, яка стане центром міжнародного відзначення 80ліття Голодомору 1932—33 років. Упродовж перебування в Україні вони зустрілися з місцевими очевидцями та нащадками очевидців і жертв Голодомору та записували їхні спогади, щоб поділитися ними з українцями діаспори.

Тепер заробітчани зможуть
накопичити українську пенсію
Від 9 травня набув чинності закон про внески до Пенсійного фонду українців, що працюють за кордоном. Зокрема українцям, які працюють за кордоном, надана можливість добровільної участі у солідарній або накопичувальній системі пенсійного страхування, а також визначені розміри внеску при добровільній сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду. Також законодавчими змінами врегульовані питання сплати страхових внесків до Пенсійного фонду в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (зокрема й міжнародними) за її працівниківгромадян України, а також громадянами України, які працюють за межами країни.

У Росії стає модно вивчати
українську мову
Про це повідомила президент Російської асоціації україністів Галина Лісова. Українську мову сьогодні викладають у близько 10 вишах країни. І це не остаточне число, впевнена Лісова. За її словами, крім МДІМВ, україністів сьогодні готують у Російському державному гуманітарному університеті (РДГУ), МДУ, Московському державному лінгвістичному університеті, в Бєлгородському і СанктПетербурзькому держуніверситетах, а віднедавна навіть у Сургутському державному педагогічному університеті.
Проблем із працевлаштуванням у студентівукраїністів, як правило, немає. Такі фахівці часто працюють не тільки в системі МЗС, а й у низці державних або приватних компаній, де потрібні люди зі знанням цієї мови.
Утім, незважаючи на зростання інтересу до української мови, надлишку україністів у Росії поки не спостерігається. А в системі шкільної освіти про українську й зовсім не згадують.

Польща: тиждень українського кіно
у Вроцлаві
Національний центр Олександра Довженка та Почесне консульство України у Вроцлаві провели фестиваль “Тиждень українського кіно”. Захід відбувся в одному з найвідоміших кінотеатрів Польщі “Nowe Horyzonty”. Усі фільми демонструвалися з польськими субтитрами. Національний центр Довженка надав фільми для показів. Протягом “Тижня українського кіно” показано 9 фільмів. Це “Три історії Галичини” (2001, режисери Ольга Онишко та Сара Фаргат), “Звенигора” (1927, режисер Олександр Довженко), “Людина з кіноапаратом” (1928, Дзиґа Вертов), “Тіні забутих предків” (1964, Сергій Параджанов), “Камінний хрест” (1968, Леонід Осика), “Короткі зустрічі” (1967, Кіра Муратова) та “Лебедине озеро. Зона” (1990, Юрій Іллєнко). Завершив ретроспективу фільм “Той, що пройшов крізь вогонь” Михайла Іллєнка.

Мирні зібрання: численні заборони
Ситуація зі свободою мирних зібрань в Україні в останні роки стрімко погіршується, дедалі більше організаторів таких заходів притягають до відповідальності. Спостерігається різке збільшення кількості судових заборон на проведення мирних акцій. Причому часто такі заборони поширюються не на одну подію, а на тривалий час, територію і необмежене коло організаторів зібрань. Правоохоронні органи незрідка незаконно забороняють проведення заходів, безпідставно затримують їхніх організаторів та учасників, обмежують маршрути зібрань, закривають доступ до місць проведення зборів або не забезпечують захист мітингувальників від нападів.

Українцям на сім місяців заборонили
пікетувати Януковича
Окружний адміністративний суд Києва заборонив усім без винятку громадянам України проводити акції на вулицях Банкова та Лютеранська. Відповідне  рішення суд ухвалив 13 червня за позовом Київської міської державної адміністрації. КМДА вказала підставою для заборони мирних акцій два повідомлення про безстрокове голодування під АП.
Суд встановив, що підставою для звернення до суду слугував лист головного управління МВС, в якому повідомляється, що проведення цілодобового голодування біля будівлі АП створює умови, які викликають невдоволення пересічних громадян і мешканців прилеглих будинків, загрозу безпеці осіб, щодо яких здійснюється державна охорона.
Таким чином суд ухвалив рішення встановити заборону на проведення мирних акцій усім громадянам України на сім місяців.

75 об’єктів Лаври Кабмін “подарував”
Московському Патріархату
75 об’єктів і споруд КиєвоПечерської лаври передаються у безоплатне користування чоловічому монастирю Української Православної Церкви Московського Патріархату. Ідеться про нижню Лавру, а решта об’єктів заповідника залишаються у державній власності. Також законодавство передбачає і зворотний шлях: держава може повернути майно, якщо релігійна громада неналежним чином його утримує, — наголошується у повідомленні. Згідно з нинішнім рішенням уряду, витрати на утримання майна тепер повністю покладаються на релігійну громаду.

Мільярди вивели в офшори з України
Обсяг коштів, які були виведені зпід оподаткування до країн із низькими податковими ставками, трохи більш як за половину 2013 року становив 33 млрд гривень. 1 вересня в Україні набув чинності Закон про трансфертне ціноутворення, який розроблявся і ухвалювався як інструмент протидії практиці виведення надприбутків за кордон.

Підготував Петро АНТОНЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment