При світлі Кобзаревої палітри

У Києві 17 січня 2014 р. ушосте впродовж останніх десяти років відкриється бієнале мистецтва історичного жанру “Україна від Трипілля до сьогодення в образах сучасних художників”. Виставка присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. Відбуватиметься вона у виставкових залах Центрального будинку художника НСХУ (вул. Січових Стрільців (Артема), 1-5), і триватиме до 2 лютого. Цією виставкою Спілка розпочинає низку заходів на відзначення ювілею національного Генія. Тому основний акцент зроблено на житті поета та осмисленні його творчості.
Про перебіг підготовчої роботи до цієї особливої події і особливості експозиції розповідає один із авторів ідеї бієнале і співголова виставкому, художник Олександр МЕЛЬНИК.

— Виставком заздалегідь оголошує про відкриття прийому робіт на кожну наступну виставку?
— Звичайно. Наприклад, на цю, що відбувається у ювілейний Шевченківський рік, оголосили ще торік на черговому з’їзді НСХУ. У всі обласні організації Спілки розіслали листи і вже в листопаді провели виставком. Робіт  надійшло дуже багато. З надісланих творів залишили 196. Були випадки, коли ми голосували за кілька робіт одного автора. Тому на виставці будуть роботи 121 митця. Представлені всі наші обласні спілчанські організації, навіть є художники  з Теребовлі, Ізмаїла…
— Чим керувався виставком у відборі робіт: художньомистецьким виконанням, тематикою чи ще якимись критеріями?
— Для нас важлива тематика історії України. Нам присилали багато пейзажів, місць, де бував Шевченко, натюрморти… Але ж концепція у нас — історія України!
Особливий акцент на шостому бієнале зроблено на осмисленні й відтворенні художніми засобами геніальної постаті Шевченка. Цій головній темі — творчості Шевченка, його життю і значенню КобзаряПророка для українців присвячена окрема велика зала.
— Що побачать глядачі у представленій експозиції? Які нові відкриття їх чекають, із чиїми полотнами чи малою скульптурою зустрінуться?
— У повному обсязі вони побачать особисту Шевченкіану Анатолія Куща — весь життєвий шлях Кобзаря: “Козачок Енгельгардта”, “Мені тринадцятий минало”, “Шевченко у Літньому саду”, “Шевченко та Варвара Рєпніна. Велика любов”, “Т. Шевченко і М. Чернишевський” та інші, а також осмислення величі Генія “Пророк”.
Але кожен митець посвоєму розкриває відомі поезії, дає свою інтерпретацію, змушує задуматися над їхньою глибиною. Харківський художник Олег Омельченко береться за передачу, здається, неможливого й алегоричними образами розкриває закладене в переспівах псалмів “Тарасове пророцтво”. А Микола Стороженко в мозаїці “Світло з пітьми” одним цим образом передає всю суть Шевченка, його значення для України.
Хоч уже не одне покоління митців черпало натхнення з Шевченкової криниці, все ж глядач знайде на цій виставці твори, які підтверджують актуальність Поета для сьогодення, побачить і те, чого ще ніколи не відображали в образотворчому мистецтві.
Представимо (щоправда, банером) величезне керамічне панно “Місто на семи горбах” Галини Севрук. Оригінал у натуральну величину знаходиться у київському готелі “Турист” на Лівобережній.
Із минулих робіт представлені “Поет і цариця” (Гр. Сковорода і Катерина ІІ) Валентина Задорожного, темперні полотна Олександра Івахненка за мотивами поем Шевченка. А Володимира Федька, знаного як геніального монументаліста за мозаїками вестибюлю станції метро “Золоті ворота”, мало знають як талановитого художника. З Федькових триптихів побачимо “Українську пісню” і “Український театр”, що донедавна були в полтавському Будинку культури залізничників. Його син поїхав туди, а вони там здерті, пропадають. Уявляєте: кілька із них були в слюсарній майстерні, мало не ноги об них витирали. А це ж геніальні українські гобелени! Пошкоджені гобелени син віддає на реставрацію, а ті, які ще можна виставити, ми виставимо.
Веніамін Кушнір буде представлений роботою “Скерцо” — це доля України, трагічна, страшна, яка перегукується з подіями, що нині відбуваються у Києві на Майдані.
Із творів молодих художників мені найбільше запам’яталася картина Каті Ткаченко “Покрова”, де під покровом вона зображує Шевченка і героїв його творів.
Поціновувачі високого і прекрасного зустрінуться з творчістю Василя Забашти, Людмили Семикіної, Галини Севрук, Віри Кулеби, Володимира Прядки, Віктора Ковтуна, Феодосія Гуменюка та інших, а також побачать найкращі дипломні роботи випускників і студентів Національної академії мистецтв і архітектури.
Виставка підкреслює значення постаті Шевченка для долі України в контексті всієї нашої історії — адже тут представлені твори, що розкривають і щасливі, і трагічні роки нашої державності та бездержавності на “нашій, не своїй землі” від найдавніших часів до сучасності.

Спілкувався
Микола ЦИМБАЛЮК

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment